ביאור:בליעל

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בליעל = בלי תועלת או בלי עליה או בלי עול[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: בליעל

בליעל הוא רע - זה ברור:

  • (דברים יג יד): "יָצְאוּ אֲנָשִׁים בְּנֵי בְלִיַּעַל מִקִּרְבֶּךָ וַיַּדִּיחוּ אֶת יֹשְׁבֵי עִירָם לֵאמֹר נֵלְכָה וְנַעַבְדָה אֱלֹהִים אֲחֵרִים אֲשֶׁר לֹא יְדַעְתֶּם"
  • (דברים טו ט): "הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן יִהְיֶה דָבָר עִם לְבָבְךָ בְלִיַּעַל לֵאמֹר קָרְבָה שְׁנַת הַשֶּׁבַע שְׁנַת הַשְּׁמִטָּה וְרָעָה עֵינְךָ בְּאָחִיךָ הָאֶבְיוֹן וְלֹא תִתֵּן לוֹ וְקָרָא עָלֶיךָ אֶל ידוד וְהָיָה בְךָ חֵטְא"
  • (שופטים יט כב): "הֵמָּה מֵיטִיבִים אֶת לִבָּם וְהִנֵּה אַנְשֵׁי הָעִיר אַנְשֵׁי בְנֵי בְלִיַּעַל נָסַבּוּ אֶת הַבַּיִת מִתְדַּפְּקִים עַל הַדָּלֶת וַיֹּאמְרוּ אֶל הָאִישׁ בַּעַל הַבַּיִת הַזָּקֵן לֵאמֹר הוֹצֵא אֶת הָאִישׁ אֲשֶׁר בָּא אֶל בֵּיתְךָ וְנֵדָעֶנּוּ"
  • (שמואל א ב יב): "וּבְנֵי עֵלִי בְּנֵי בְלִיָּעַל לֹא יָדְעוּ אֶת ידוד"
  • (שמואל א ל כב): "וַיַּעַן כָּל אִישׁ רָע ו בליעל מֵהָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר הָלְכוּ עִם דָּוִד וַיֹּאמְרוּ יַעַן אֲשֶׁר לֹא הָלְכוּ עִמִּי לֹא נִתֵּן לָהֶם מֵהַשָּׁלָל אֲשֶׁר הִצַּלְנוּ כִּי אִם אִישׁ אֶת אִשְׁתּוֹ וְאֶת בָּנָיו וְיִנְהֲגוּ וְיֵלֵכוּ"

אבל מה המקור של המילה "בליעל"?

לשורשים בעברית יש 2-3 אותיות; מילה שיש בה יותר מ-3 אותיות היא בדרך-כלל הרכב של כמה מילים קצרות יותר. אם כך, מהם המרכיבים של המילה "בליעל"?

כמה פירושים:

1. בליעל = בלי יעל = בלי עליה: בניגוד למה שנאמר ב (שמואל א ב ו): "ה' מֵמִית וּמְחַיֶּה מוֹרִיד שְׁאוֹל וַיָּעַל"- איש בליעל הוא איש שאינו עולה ואינו מתעלה אלא רק יורד, ולכן ה' לא יעלה אותו אלא רק יוריד אותו לשאול.

2. בליעל = בלי יעל = בלי תועלת (השורש של 'תועלת' הוא 'ועל'='יעל'); שום תועלת לא תצמח ממנו; זו דרך עדינה להגיד שהוא גורם רק נזק.

3. בליעל = בלי עֹל = פורקי עול תורה, מצוות ומוסר (כך פירשו מצודת דוד ומלבי"ם על משלי ו יב) .הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:בליעל - בלי תועלת או בלי עליה או בלי עול

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-04-30.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/blyal