ביאור:מלכים ב יז לג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
את ה' היו יראים ואת אלהיהם היו עובדים[עריכה]

במלכים ב יז לב-לג מסופר על התושבים החדשים שהביא מלך אשור לערי שומרון: "ויהיו יראים את-ה' ויעשׂו להם מקצותם כהני במות ויהיו עשׂים להם בבית הבמות . את-ה' היו יראים ואת-אלהיהם היו עבדים כמשׁפט הגוים אשׁר-הגלו אתם משׁם".

אם הם יראו את ה' - איך הם יכלו לעבוד את אלהיהם? ה' הרי ציווה שלא לעבוד אלילים - איך הם לא פחדו שה' יעניש אותם?

לענ"ד הסיבה היא, שהתושבים החדשים הללו קיבלו הדרכה ממורה גרוע (פסוק כח): "ויבא אחד מהכהנים אשׁר הגלו משׁמרון, וישׁב בבית-אל, ויהי מורה אתם איך ייראו את-ה'". אותו כהן כנראה היה שייך ל"מפלגה" של ירבעם בן נבט, שעשה מעשים מאד דומים - וגם הוא התחיל מהעיר בית-אל (מלכים א יב לא): "ויעשׂ את- בית במות ויעשׂ כהנים מקצות העם אשׁר לא-היו מבני לוי... כן עשה בבית אל...".

הגישה של ירבעם, כמו של רוב בני מלכות שומרון, היתה פלורליסטית - הם טענו שה' מרשה להם לעבוד גם אלהים אחרים (לכן אליהו האשים אותם שהם "פוסחים על שתי הסעיפים"). זו הגישה שהכהן הגולה העביר לגויים החדשים.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2004-09-14.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:את ה' היו יראים ואת אלהיהם היו עובדים

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t09b17_0