לדלג לתוכן

ביאור:אל תירא עבדי יעקב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
[ירמיהו ל, מו]

"מו27 - מו28"

"ל10 - ל11"

""

" " הדבר אשר דיבר ה’, אל ירמיהו הנביא – לבוא נבוכדראצר מלך בבל, להכות את ארץ מצריים... " " " "אמר ה’ צבאות אלוהי ישראל, הנני פוקד אל אמון מנוא, ועל פרעה ועל מצריים, ועל אלוהיה ועל מלכיה; ועל פרעה, ועל הבוטחים בו. ונתתים, ביד מבקשי נפשם, וביד נבוכדראצר מלך בבל, וביד עבדיו; ואחרי כן תשכון כימי קדם, נאום ה’. {פ"} "

" " כי הנה ימים באים, נאום ה’, ושבתי את שבות עמי ישראל ויהודה, אמר ה’; והשיבותים, אל הארץ אשר נתתי לאבותם—וירשוה... " " " "כי כה אמר ה’: קול חרדה שמענו—פחד, ואין שלום... הוי, כי גדול היום ההוא--מאיין כמוהו; ועת צרה היא ליעקוב, וממנה ייוושע. והיה ביום ההוא נאום ה’ צבאות, אשבור עולו מעל צווארך, ומוסרותיך אנתק; ולא יעבדו בו עוד זרים. ועבדו את ה’ אלוהיהם, ואת דויד מלכם, אשר אקים להם. {ס"} "

" "" "

" "ואתה אל תירא עבדי יעקוב, ואל תיחת ישראל, כי הנני מושיעך מרחוק, ואת זרעך מארץ שביים; ושב יעקוב ושקט ושאנן, ואין מחריד." "

" "ואתה אל תירא עבדי יעקוב נאום ה’, ואל תיחת ישראל, כי הנני מושיעך מרחוק, ואת זרעך מארץ שביים; ושב יעקוב ושקט ושאנן, ואין מחריד." "

" " אתה " " " "אל תירא עבדי יעקוב, נאום ה’, כי איתך אני:" "

" "כי איתך אני נאום ה’, להושיעך :" "

1

" "כי אעשה כלה בכל הגויים אשר הדחתיך שמה, ואותך לא אעשה כלה, וייסרתיך למשפט, ונקה לא אנקך. {פ"} "

" "כי אעשה כלה בכל הגויים אשר הפיצותיך שם, אך אותך לא אעשה כלה, וייסרתיך למשפט, ונקה לא אנקך. {פ"} "

רקע : בשני הפרקים מסופר על צרות גדולות שיבואו לעולם, וה' מרגיע את ישראל, שלא יפחדו מכל הצרות שיראו סביבם.

1. אבל יש הבדל בין הנבואות: בפרק ל הצרות מכוונות להושיע את ישראל שנמצאים בגלות בבל -- " " "עת צרה היא ליעקב וממנה ייוושע" " ". לכן ה' אומר:" " "כי אתך אני, נאום ה', להושיעך " " ". בפרק מו הצרות מכוונות לנקום במצרים – " " "הנני פוקד אל אמון מנוא, ועל פרעה ועל מצריים, ועל אלוהיה ועל מלכיה; ועל פרעה ועל הבוטחים בו" " " לא כל היהודים היושבים במצרים יינצלו מהצרות הללו: היהודים שירדו למצרים מרצונם החופשי ובניגוד לדבר ה' (ע' ירמיהו מב-מג) ימותו, וגם היהודים שנשיהם המשיכו לקטר למלכת השמים (ע' ירמיהו מד) ימותו. רק מעטים יישארו: " " "כי לא ישובו כי אם פליטים" " ". אל הפליטים המעטים האלה פונה הנביא ואומר להם: " " " אתה " " " "אל תירא עבדי יעקב" " ": רק אתה – עבדי, שמקיים את מצוותי – לא צריך לירוא.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים ירמיהו ביטויים וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/al_tira