ביאור:אחדות לא מחייבת להקים מפלגה אחת

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בחודשים האחרונים, ישנם פוליטיקאים ואישי-ציבור רבים המשתמשים במושג "אחדות" באופן שלדעתי הוא שגוי, וברצוני להבהיר מה לא נכלל ומה כן נכלל בערך של אחדות ישראל.

מה לא אחדות[עריכה]

לענ"ד, ערך האחדות אינו מחייב הקמת מסגרות משותפות. עם ישראל היה תמיד מורכב ממסגרות שונות - החל משבטי ישראל, שלכל אחד מהם היו בתי דין משל עצמו ונשיאים משל עצמו, ועד לעדות המרכיבות את עם ישראל בימינו. החלוקה לשבטים היא ראויה לכתחילה משום שלכל שבט ישנו תפקיד ייחודי - ראו למשל רש"ר הירש על בראשית מט, המסביר את הייחוד של כל שבט.

לכתחילה, היה ראוי שהבחירות בעם ישראל יהיו אישיות, כך שכל אחד יוכל לבחור בדיוק את האנשים שנראים לו מתאימים ביותר להנהיג את המדינה, וכפי שנאמר בתורה " הבו לכם אנשים חכמים נבונים וידועים לשבטיכם, ואשימם בראשיכם" (דברים א טז). הבחירות המפלגתיות מחייבות אותנו לבחור רשימה של מועמדים, שחלקם טובים יותר וחלקם פחות, אולם ככל שיש יותר מפלגות, יש יותר בחירה, קל יותר לבוחר לבחור מועמדים שנראים לו טובים יותר.

כנגד הטענה שפילוג יגרום לבזבוז קולות, ישנם סקרים המראים שישנם הרבה "קולות צפים" שייצאו להצביע רק אם תהיה מפלגה שמשקפת בדיוק את דעתם - אם תהיה מפלגה מאוחדת שרשימת המועמדים שלה משקפת פשרה כלשהי, אותם בוחרים פשוט יישארו בבית.

גם התומכים הנלהבים ביותר באחדות קראו להקמת "מפלגה מאוחדת לציונות הדתית " - עצם הקריאה הזאת כוללת קריאה לקיים מסגרת נפרדת ל"שבט" של הציונות הדתית, ובכך מחזקים את טענתי. אילו אכן היה ערך האחדות מחייב להקים מסגרת אחת, היתה חובה להקים מפלגה אחת עבור כל עם ישראל, ולא רק עבור זרם אחד בו. אולם, לא שמעתי אף אחד שתומך בהקמת מפלגה אחת לכלל ישראל - מש"ל!

מה כן אחדות[עריכה]

לענ"ד, ערך האחדות מחייב לשמור על השלום ולא לתקוף זה את זה. המצוה " לא תתגודדו " (דברים יד) כוללת שני עניינים, ולשניהם רעיון אחד: אסור לאדם להילחם בעצמו, כלומר לחתוך ולפצוע את עצמו כמנהג המזוכיסטים עובדי האלילים; ואסור לעם ישראל להילחם בעצמו, כלומר להקים גדודים הנלחמים זה בזה ( פירוט ).

בתלמוד, בפרק העוסק בדיני "לא תתגודדו", מדברים בין השאר על המחלוקות בין בית שמאי לבית הלל, ונאמר שם " אע"פ שנחלקו בית שמאי ובית הלל בצרות ובאחיות בגט ישן ובספק אשת איש ובמגרש את אשתו ולנה עמו בפונדק בכסף ובשוה כסף בפרוטה ובשוה פרוטה - לא נמנעו בית שמאי מלישא נשים מבית הלל, ולא בית הלל מבית שמאי; ללמדך שחיבה וריעות נוהגים זה בזה, לקיים מה שנאמר זכריה ח יט "האמת והשלום אהבו"... דמודעי להו ופרשי " (תלמוד בבלי, יבמות יד:) . בית הלל ובית שמאי אהבו גם את האמת וגם את השלום: הם שמרו על מסגרות נפרדות שאפשרו לכל צד לבטא את האמת שלו בצורה הטובה ביותר, אבל שמרו גם על החיבה והרעות ביניהם בכך שכל צד כיבד את דעתו של הצד השני וסייע לו לנהוג על-פי דעתו, וכך שמרו על השלום .

אם כך, מצד התורה אין זה משנה כמה מפלגות מקימים, שיהיו אפילו 100 מפלגות, ובלבד שלא יתקפו ולא ישמיצו זו את זו.

נניח שמפלגה א טוענת "מפלגה ב מושחתת", ומפלגה ב טוענת "מפלגה א מושחתת"; הקול הצף הממוצע יגיד לעצמו "כנראה ששתיהן צודקות ושתיהן מושחתות", ולא יצביע כלל. מצד שני, נניח שמפלגה א טוענת "במפלגה ב ישנם אנשי חינוך מעולים, אולם אנחנו מעדיפים להדגיש את ארץ ישראל" ומפלגה ב טוענת "במפלגה א ישנם נאמני ארץ-ישראל צדיקים, אולם אנחנו מעדיפים לשים בראש את החינוך"; הקול הצף הממוצע יגיד לעצמו "כנראה ששתיהן צודקות ובשתיהן יש אנשים טובים, אני רק צריך לבחור את מי שנראים לי טובים יותר", ויילך לקלפי בשמחה.

למעשה[עריכה]

לפני מספר חודשים היה מכתב של שמיניסטים, שהצהירו שהם לא יצביעו עבור אף מפלגה, אלא אם כן המפלגות בציונות הדתית יתאחדו. לענ"ד, ראוי לנסח הצהרה אחרת: לא נצביע לאף מפלגה שתשמיץ ותתקוף מפלגה אחרת! " והאמת והשלום אהבו ".

נשלח למערכת "עולם קטן", ועד כמה שידוע לי, לא פורסם .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-02-09.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/klli/mdrjim/bxirot