עזרה:היכרות עם האתר

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
(הופנה מהדף תבנית:היכרות האתר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תבנית זו מיועד להבהרות יותר פרטניות של עריכת והיכרות האתר למשתמשים חדשים מאשר התבנית הקיימת של {{בה}} בלבד.

כמה נקודות, בינתיים ללא סדר:

עריכה[עריכה]

בעריכת דף בויקיטקסט, ישנן כמה מוסכמות שצריכים לקחת בחשבון:

 • כל שורה חייבת להיצמד לימין חלון העריכה. אם יש אפילו רווח אחד בין ימין החלון ותחלת הטקסט, התוצאה במסך תיראה כך:
ככה זה כאשר משאירים רווח.
 • כדי להדגיש טקסט, אפשר לסמן אותו וללחוץ על כפתור הדגשה בסרגל הכלים, או לשים מסביבו שלוש מרכאות בחלון העריכה, כך: '''טקסט''' כאשר התוצאה במסך תהיה: טקסט.
 • הערות שוליים – יש מספר אפשרויות להוסיף הערות שוליים, ומספר תבניות לשם כך. הסבר על דרך שימושן, מטרתן, ודרישותיהן ניתן למצוא בדפים הפרטיים שלהן:

רווחים[עריכה]

 • חלון העריכה אינו מכיר יותר ממקום רווח אחד בין טקסט. זאת אומרת, לא משנה אם בחלון העריכה תרשמו "אני שמח" או "אני     שמח" – התוצאה תיראה בדיוק זהה. אם אכן רוצים לשים רווחים יותר ממקום רווח אחד, ניתן להשתמש בכמה תבניות המבוססות על ה{{רווח קשיח}}, כגון: {{רווח קשיח}}, {{ררר}}, {{ססס}}, {{רווחים}}, ...
 • כמו כן, הקשת ENTER אחת נחשבת לרווח אחד, ולא יוצרת שורה חדשה. כדי לעבור לשורה חדשה, חייבים להקיש ENTER פעמיים. אם לא רוצים ליצור פסקא חדשה אלא רק שבירת שורה בלבד, אפשר להשתמש בתג של שבירת שורה – {{ש}}. לדוגמא של הנ"ל, אם בחלון העריכה אתם רושמים:
"שורה אחת כאן."
"ושורה אחת כאן מיד לתחתיו."

התוצאה תהיה בדף תוכן אחרי שמירת העריכה: "שורה אחת כאן. ושורה אחת מיד לתחתיו.", אלא אם כן משתמשים בתג {{ש}} הנ"ל או מקישים ENTER פעמיים.

חיפוש והחלפה[עריכה]

כלי בחלון העריכה, שבמקרים מסוימים יכול להיות משמעותי ביותר בעבודתכם בעריכה, במיוחד כאשר מדובר בהקלדה רבה שחוזרת על עצמה. שתי דוגמאות ממקרים בעבר יכולות להדגים את זה ביותר.

 • דוגמה א – ראו בדף רשימות המצות לא תעשה של הסמ"ג, וגם בתוך מסך "עריכה" שלו ליתר הבנה. טבלה שמכילה לא מעט חומר וצורך הקלדה. אולם הדף הנ"ל נעשה תוך מספר דקות, בהתבסס על דף וטבלה שנוצרה כבר בעבר של לאוי ספר המצות להרמב"ם, על ידי קצת התחכמות ותכנון של הביטוי המדויק לחפש והביטוי המדויק להחליף במקומו. בדרך זו תוכלו גם כן להוות תרומות גורפות באתר, לפעמים בהיעזרות על עבודות קודמות.
 • דוגמה ב – לפעמים אין דף דומה שכבר קיים. בכל זאת עדיין ניתן להתחכם בכלי זה. עיין בדף טיוטה זו שנמצאת בדף המשתמש של אחד המשתמשים (גם לכם אגב ניתן ליצור דפים משניים ונוספים בתוך תחום דף המשתמש שלכם באתר). בהכינכם דף בסיס כזה, ניתן בקלות להחליף פרטים שונים (כמו שם המסכת או שם התבנית שברצונך להפעיל. במקרה כזאת התבנית הקיימת נקראת "קטע עם כותרת". לו רצינו להכניס את הדפים שלו לתוך תבנית אחרת אפשר בקלות לחפש ולהחליף את שם התבניות)

תבניות[עריכה]

כעבור הזמן כעורך בוויקיטקסט, תיתקל במושג של תבניות. תבניות הם בעצם תוכנות מחשב קטנות, שמאפשרות למישהו להיעזר בהם על ידי הזנת מספר פרמטרים קטנים של נתונים, ללא צורך בהבנת פרטי מהלך העבודה שבו התבנית מקיימת. [לא נגמר...] ... ליתר עומק בעניין עיין בוויקיפדיה כאן עזרה:תבניות.

יצירת דפים וארגון חומר חדש[עריכה]

לא יתכן שתוכלו להכיר מיד את סדר הנוהל של ארגון דפים וחומר. לא נורא! תמיד יש לאחרים את האפשרות לאלתר את החומר שהעלית (או אפילו במצב חירום לעצור ולחסום את עריכותיך במידה שפעילות העריכה שלך ממש פוגעת בארגון האתר). העיקר להעלות את הטקסט והחומר עצמו. אחרים יודעים אחר כך איך לקדם אותו הלאה אם אינך בטוח. עם זאת, כמה נקודות לדעת ביצירת דפים חדשים וארגון ספר חדש:

 • ראשית כדאי לבדוק אם הספר כבר קיים באתר תחת שם שונה. כדאי לערוך חיפוש ממצה של כל אפשריות השמות לפני שיוצרים ספר חדש ודף חדש. אם למשל רצונך להעלות ספר פרקי דרבי אליעזר כדאי לחפש: פדר"א, פרקי דרבי אליעזר, רבי אליעזר בן הורקנוס, וכולי וכולי.
 • חשוב לציין לצופים עתידים שיזדמנו לדף החדש שלך, תוך כדי שאתה בתהליך העלאה, אם העבודה עדיין לא שלימה. זאת ניתן לציין בקלות על ידי הוספת התבנית והתג {{בעבודה}} איפשהו בדף, בהתחלה או בסוף.
 • דפים ללא מוצא. רצוי שלכל דף של ספר או חומר יהיה קיים קישורים או אפשרות לצאת ממנה אל דפים המשתייכים אליה וכדומה. כך למשל, אם הקורא יקרא בדף של פרקי דרבי אליעזר פרק ג, אחרי שיגמור לקרוא, חשוב שתהיה לו את האפשרות לעבור לפרק הבא או לפחות לדף הראשי של פרקי דרבי אליעזר עצמו ולבחור משם את הפרק הבא. ניתן לפתור בעיה זו על ידי שתי אפשרויות, אחת קלה ואחת מורכבת יותר.
  • (א) קלה – ליצור שם הדף כתת-דף של הספר הכללי (פרקי דרבי אליעזר/פרק א) ועל ידי כך אתר ויקי יוצר קישור לדף הראשי אוטומטית למעלה בצד ימין. ראה למשל כאן.
  • (ב) דרך מורכבת יותר אבל יותר גמישה ותועלתנית הוא ליצור תבנית (ראה להלן ביתר הסבר של "תבניות" בויקי) מיוחדת של "ניווט" או "סרגל ניווט" ולהוסיף אותו בתוך כל תת-דף של הספר הכולל. על ידי כך ניתן להוסיף ולגרוע קישורים המשתייכים כרצונך ובקלות על ידי שינוי קלה של התבנית המקורי שמעוגנת בכל הדפים הרבים של הפרקים הפרטניים. דוגמאות כאלה ניתן לראות בשפע באתר כאן. 1. תבנית פרק גמרא כאן. 2. סרגל עץ חיים כאן בדף למטה.    אולם אין להתחיל ביצירת תבניות סרגלי נווט כאלה עד שמכירים היטב את אופי התבניות בכלל ואיך הם עובדים. בינתיים, תמיד אפשר לבקש עזרה מאחרים באתר בבניית סרגלי נווט כאלה.

כללי[עריכה]

 • מאחר שוויקיטקסט היא בן דוד של מערכת הוויקיפדיה הנפוצה יותר, קיימת הרבה חפיפה באפשריות עריכה שקיים שמה לבין כאן, ובכן ניתן גם כן להיעזר בדפי עזר בוויקיפדיה לעתים קרובות כדי ללמוד על אפשריות של עריכה כאן. מכל מקום, אין ביניהם חפיפה גמורה. תבניות שקיימות בוויקיפדיה לא בהכרח קיימות בוויקיטקסט (ולא תחת אותו שם) וכן להפך.
 • אחד מן הדרכים הכי טובים ללמוד עריכות בוויקיטקסט הוא פשוט ללמוד מדפים קיימים כבר. בתנאי שלא מדובר בדף שנבנית על ידי תבנית (כאשר במקרה כזה כל התכנות לא נמצאת בדף שבו אתה מסתכל בו), כל שאר הדפים באתר ניתן להסתכל איך נבנו, עוצבו, ונסדרו על ידי צפייה בהם בחלון העריכה עצמו. כדאי לחפש חומר קיים שרצונך לדמות אליו, ולהסתכל בדף העריכה שלו איך נעשה.


קישורים[עריכה]

ישנה שלשה סוגי קישורים בוויקיטקסט: 1. פנימיים לאתר עצמה 2. פנימיים לאתרים של משפחות "ויקי" (ויקיפדיה, ויקישיתוף, ויקיציטוט, וכולי) 3. קישורים חיצוניים לשאר מקומות ברשת.


קישורים פנימיים[עריכה]

לעתים קרובות תרצו תוך עבודתכם ליצור קישורים לדפים אחרים באתר. ראשית להכיר את סגנון העיצוב/נוסח: [[שם אמתי של דף|שם תצוגה של הקישור אל אותו דף]]
ובמידה ששתי הפרמטרים זהות:

[[שם דף הקישור]]


לצרוך הדגמת ההבדל, כך למשל קישור לא נכונה כזה: [[במדבר א א|דברים א א]]
שהתוצאה שלה הינה: דברים א א


כאשר ברצונך שהקישור יקפוץ לכותרת ספציפית תוך אותו דף ניתן להוסיף #(שם הכותרת). כך למשל ליצור קישור אל המאמר השני של הספר "קדמות היהודים - נגד אפיון": [[קדמות היהודים - נגד אפיון#מאמר שני|נגד אפיון מאמר שני]]   נגד אפיון מאמר שני


שימו לב שחלק הראשון (שם הדף האמתי של הדף) צריך להיות זהה בדיוק לשם שלו באתר ויקי, אחרת הקישור יופיע באדום כסימן שהדף לא קיים.


אולם, במידה שהדף נמצאת באתר ויקי אחר ישנה צורך לציין קודם באיזה אתר מדובר לפני שם הדף. לכל ענף של משפחת הויקי יש אות ייצוג שלו. לויקיפדיה (w:), לויקיטקסט (שהינה שייכת למחלקת ויקיסורס) (s:), וכולי. על כל פנים אם אתן מסתבכים בכל הנ"ל תמיד עדיין אפשר לציין קישור כקישור חיצוני אשר פרטיו להלן.

קישורים חיצוניים[עריכה]

קישור חיצוני ניתן ליצור בקלות על ידי לחיצת הכפתור של "קישורים" בחלון העריכה. רק צריכים להזין את כתובת הדף כאשר היא מופיעה בADDRESS BAR של הדפדפן שלכם ולהזין באיזה טקטס טקטס רצונך שהקישור יופיע בו.


דוגמה אחת לשלשת האפשרויות של קישורים שהזכרנו לעיל על תלמוד ירושלמי:

 1. קישור פנימי: [[תלמוד ירושלמי]]: תלמוד ירושלמי
 2. קישור לויקיפדיה: [[w:תלמוד ירושלמי|תלמוד ירושלמי]] תלמוד ירושלמי
 3. קישור לאותו דף אבל בהזנת שם כתובת דף האינטרנט שלהם בADDRESS BAR: [http://he.wikisource.org/wiki/%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%99 תלמוד ירושלמי] תלמוד ירושלמי


העריכה בעיצומה
העריכה בעיצומה
שימו לב! דף זה (או קטע זה) עדיין לא גמור והוא לא מציג את היצירה בשלמותה.

דף זה (או קטע זה) נמצא כעת בשלבי הקלדה. אם יש באפשרותכם להמשיך את ההקלדה - אתם מוזמנים.