עזרה:עריכה טכנית

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

לאחר שסיימת לכתוב ערך חדש ושמרת אותו, הגיע הזמן לערוך אותו. אתה יכול להותיר את מלאכת העריכה לעורכים בויקיטקסט, אך תוכל גם להתחיל במלאכת העריכה בעצמך, וכך ליצור ערך באיכות גבוהה יותר. עריכתו של ערך בוויקיטקסט כוללת את הפעולות המקובלות בכל עריכה של טקסט לקראת הוצאתו לאור. בנוסף לכך כוללת עריכה זו פעולות מיוחדות הנובעות מאופיה המיוחד של ויקיטקסט. נפרט פעולות אלה:

 • קישור לויקיטקסטיות זרות
לרוב הערכים בויקיטקסט העברית יש ערך מקביל בויקיטקסט האנגלית ולעיתים קרובות גם בשפות אחרות. ניתן להוסיף קישור לויקיטקסט זו על ידי הוספת הכיתוב [[en:English Article Name]], כאשר en מציין את ויקיטקסט האנגלית ו-English Article Name מציין את שם המאמר המקביל בוויקיטקסט האנגלית. מהערך שבויקיטקסט האנגלית ניתן להעתיק קישורים לשפות זרות נוספות. את הקישורים לויקיטקסטיות זרות יש לשים בתחתית הערך. בויקיטקסט העברית נהוג לשים את הקישור לויקיטקסט האנגלית בראש רשימת הקישורים לשפות זרות.
 • קישור מוויקיטקסט האנגלית
יצירת קישור מהערך המקביל בוויקיטקסט האנגלית לערך בעברית שיצרת, יביא לכך שמוויקיטקסט האנגלית יועתק הקישור אוטומטית ליתר הוויקיטקסטיות על ידי רובוטים. קישור זה מחזק את מעמדו של הערך שכתבת במנועי החיפוש, ומסייע למניעת כתיבה חוזרת שלו בשם אחר. הסימון של ויקיטקסט העברית הוא he.
 • השלמת קישורים פנימיים
גם אם כבר בעת כתיבת הערך שילבת בו קישורים פנימיים, כלומר קישורים לערכי ויקיטקסט אחרים, זה הזמן לקרוא את הערך ולראות אם יש מקום לקישורים נוספים. אל תכפה על הערך קישורים לא רלבנטיים - צור קישורים רק לערכים בעלי רלבנטיות גבוהה לערך שכתבת. בדוק קישורים אדומים וודא שאכן מדובר בערכים שטרם נכתבו, ולא בשגיאת איות או באיות המצדיק יצירת הפניה לערך קיים.
באמצעות מנוע החיפוש Google תגלה בקלות אתרים עבריים נוספים העוסקים בערך שכתבת. צור קישור, בסעיף "קישורים חיצוניים", לאתרים שיועילו לקורא הערך שכתבת. במיוחד חשוב לתת קישור לערכים ששימשו אותך בעת כתיבת הערך.
 • קישור ערכי ויקיטקסט אחרים לערך שכתבת
באמצעות הכפתור "חפש" תוכל למצוא ערכים אחרים בוויקיטקסט שבהם מוזכר הערך שכתבת. הוסף בהם, במידת הצורך, קישורים לערך שכתבת. אם הערך הקשור הוא מונח מהתחום של הערך הנוכחי ניתן להוסיף אותו לפסקת "ראו גם" שבתחתית הערך.
 • הרחבת הערך שכתבת באמצעות מידע מערכים אחרים
בוויקיטקסט יש ערכים רבים עשירים במידע. בערכים המקושרים לערך שכתבת תוכל למצוא לעתים מידע רב שיאפשר לך להרחיב את הערך שכתבת.
 • הרחבת ערכים אחרים באמצעות מידע בערך שכתבת
  ייתכן שבערך שכתבת יש מידע שניתן לשלבו, לאחר עריכה, בערכי ויקיטקסט אחרים, וכך להעשיר אותם.
 • קישור לקטגוריות, רשימות ומונחונים
בתחומים רבים בוויקיטקסט יש אוסף של ערכים בעלי מכנה משותף, ב-2 וריאציות:
  • קטגוריה: יצירה אוטומטית של רשימת ערכים בעלי מכנה משותף. ככלל כל ערך בוויקיטקסט אמור להיות משויך לקטגוריה אחת לפחות.
  • רשימה, למשל רשימת משוררים. כיום רוב הרשימות הומרו לקטגוריות, אבל לעיתים יש תועלת ברשימה ואז יש להוסיף אליה.
אם הערך שכתבת מתאים לקטגוריה, לרשימה או למונחון, צרף אותו לשם.
 • שימוש בתבניות:
ישנן תבניות שימושיות רבות בוויקיטקסט, חלק מהן הן תבניות ספיציפיות (למשל תבנית: IrelandNav) ואילו חלק מהן כלליות.