ספר המילים של שבי"ל

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מתוך אתר דעת:

קונקורדנציה קטנה שהיה בה חידוש רב בשעתה, יצאה לאור בשנת תרל"ז (1877) וזכתה לתפוצה רבה ביותר, הלא הוא "ספר המילים" מאת שבי"ל. בשער הספר נרשם:

"ספר המלים הוא קונקורדנציה החדש האוצר כל השמות והפעלים גם מלות הבאים בספרי קדש בכל נטיותיהם למיניהם איש איש על דגלו ושרשו, ומראה כל מקומות המצאם בתנ"ך עם פתרון הוראותיהם בכלל ובפרט".

בסוף הקדמתו הקצרה כתב המחבר שבי"ל, הוא שלמה גלבלום:

"והנה ספר המלים הזה אשר ערכתי בעזה"י, אל ידמה הרואה אותו בתחילה כי הוא רק העתק מספר קונקורדאנציא הגדול, ומי אשר לו הקונקורדאנציא לא יצטרך אליו עוד, אמנם לא כן הוא, ערך הספר הזה תועלותיו בו מאד, מלבד הוראות השורשים כללותיהן ופרטותיהן ודקדוקיהן (אשר) לא העמיקו בהן בעלי השורשים האחרונים, וביאורי הכתובים לפיהן הצפונים בו כאשר יראה הקורא בעיניים פקוחות".

בקונקורדנציה זו בת 755 עמודים בתבנית מוקטנת כינס המחבר את מרבית שורשי המקרא והשמות הנגזרים מהם (כנראה, לפי הקונקורדנציות של בוקסטורף-בער ופירסט) ונתן להם מראי מקומות בלבד, ללא כל הבאות פסוקים. בסוף ספרו נתן גם רשימה קצרה של מילות שימוש (בלא מראי מקומות) וכמה הערות "להקל לדורש ומבקש המלים מעל הספר" - והכל בצמצום רב ובקצרה.

"ספר המילים" של שבי"ל, עם כל מגרעותיו (העדר פסוקים, השמטות מרובות, טעויות במראי מקום ועוד), זכה, כאמור, לתפוצה רבה ביותר, שכן היה שווה לכל נפש במחירו, ואף ענה באופן חלקי על דרישות המעיין הרגיל בחיפושי מילים במקרא.

לא בכדי זכה למהדורות מרובות מאז הופעתו (תרמ"ג, תרנ"ג, תרס"ח ועוד), ואף בימינו הופיעו כמה מהדורות מצולמות ממנו בארצות הברית (תרצ"ו) ובישראל (תרצ"ח).


בימינו, בשנת ה'תש"מ, יצאה מהדורה חדשה של "ספר המילים" של שבי"ל בהוצאת 'סיני'.