סיכום מסמך ההערכה שהוציאה אמ"ן/מחקר ב-5 באוקטובר 1973

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סיכום מסמך ההערכה שהוציאה אמ"ן/מחקר ב-5 באוקטובר 1973, יום לפני פריצת מלחמת יום הכיפורים. אמ"ן/מחקר סיימה להכין את המסמך בשעה 11:00, והפיצה אותו לצרכנים בשעה 13:15. המסמך המלא, בסיווג "סודי ביותר", היה בן תשעה עמודים וכלל 43 סעיפים, מתוכם 37 תיארו את מצב המוכנות הצבאית במצרים ובסוריה ואת פינוי הסובייטים משתי מדינות האלה. ששת הסעיפים הנותרים שהופיעו בסיכום המסמך העריכו את משמעות המידע ההתרעתי הזה.

סיכום המסמך[עריכה]

סיכום


מצרים

38. במרחב התעלה נתפס מערך חרום מלא, בהיקף שלא הכרנוהו בעבר. אפשרי, כי פריסת מערך החרום היתה אחד הנושאים לבדיקה במסגרת התרגיל העל-עוצבתי.


39. מאז צהרי ה-4 אוק' גברו חששות המצרים מפני כוונת צה"ל לנצל את התרגיל ואת חג ה"רמדאן", כדי להנחית התקפה על יעדים בעומקה של מצרים. אי לכך הוגברה כוננות ה"אמת" בארבע הזרועות לעליונה בתוקף מלא החל מחצות ליל 4-5 אוק'.


40. למרות שעצם תפיסת מערך החרום בחזית התעלה טומן בחובו לכאורה סימנים מעידים ליוזמה התקפית, הרי לפי מיטב הערכתנו לא חל שום שינוי בהערכת המצרים את יחסי הכוחות בינם לבין כוחות צה"ל, אי לכך, הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש הלחימה היא נמוכה.


סוריה

41. אין שינוי בהערכתנו, כי הצעדים הסוריים נובעים מחשש, שאף גבר ביממה האחרונה, מפני פעולה ישראלית. סבירותה של פעולה סורית עצמאית (ללא מצרים) נשארת נמוכה.


סובייטים

42. ההתפתחות החריגה ביממה האחרונה היא ההכנות לפינויין של משפחות המומחים הסובייטיים מסוריה (ויתכן גם את מצרים) ועזיבת יחידות הלחימה של הצי הסובייטי את נמלי מצרים. בהכנות אלה כלולה הגעתם הפתאומית של 11 מטוסי נוסעים סובייטיים ל-מזה"ת (5, בעלי קיבולת מירבית של 600 איש, לדמשק; 6 בעלי קיבולת מירבית של 750 איש, לקהיר), ממנו כבר יצאו בחלקם חזרה ל-ברה"מ.


43. הגעת מטוסים אלה הן לסוריה והן למצרים ועזיבת כלי השייט את נמלי מצרים מעלה את האפשרות, כי פינוי המשפחות מסוריה אינו נובע ממתיחות בין הסורים לסובייטיים, אלא מחששות סובייטים שצפוייה יוזמה צבאית מצרית-סורית נגד ישראל. כאמור, אנו מעריכים סבירותה של פעולה יזומה כזו כנמוכה.