סדר תפילות הפלשים/דבר אל הקורא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בעיני רבים ושלמים מחוקרי זמננו הפלשים יושבי ארץ כוש (אביסיניה)[1] אינם מעדת ישראל ולבבם נוטה לחשב אותם בתוך כתות הנצרות המתקרבים לדת היהודים. ובאמת כל הנשמע עד הנה בשערי אירופה על אודות העם הזר ההוא הגיע לנו על ידי נוסעים נוצרים אשר אל בית פלשי לא יבואו ועל מפתן בתי תפילותם לא ידרכו כי טמאים הם בעיניהם ולא יתחברו להם כי אם חוץ למגורתם וכל איש יודע כי עמי הקדם מעמיקים להסתיר יסודות אמונתם ומנהגיהם מאנשי מדינתנו אם מיראתם ואם מבושתם מהם וכאשר ישאלום על אלה יענו אותם דברים אשר לא כן ויעכרו דעתם בסיפורים לא נאמנים וכל מגמתם להינצל מן השאלות אשר אין חפצם לפתור אותם ועל כן אין להיפלא אם כל נוסע דבר אחר בפיו ואשר יגיד האחד יבוא רעהו ויכחישנו.

את הדברים שמתי על לבבי בשלח ראשי חברת כל ישראל חברים אותי לארץ כוש בשנת תרכ"ז לפ"ק לחקר שם על הפלשים ועניניהם ובשובי ממסעי מסרתי ביד הראשים ההם ספר גדול ומלא אשר רשמתי בו כל אשר ראיתי והבינותי ממנהגי אחינו הפלשים כל הימים אשר ישבתי בתוכם הכל בארוכה דבר דבור על אפניו אולם למורת רוחי אבד רוב ספרי בידי המעתיק בשנות התלאות והמלחמה אשר עברו עלינו ולא נשאר ממנו כי אם חלק קטן מתחילתו הנעתק כעת ללשון אנגלית ויען אשר קשה עלי היום לכתוב שנית את הספר ההוא ולהעיר זכרון דברים רבים אשר הסירותי מלבי וגם נשכחו ממני באורך הימים ובחליפות עסקי לכן אמרתי להציל את שארית הפליטה אשר בידי ולהוציא לאור נוסח קטן מסדר תפילות הפלשים בלשון כושית אשר כתב בעבורי הסופר הפלשי זרובבל בן יעקב בעיר קבטא במדינת ולקאיט[2] והעתקתיו לשפת עברית למען יוודע אל נכון כי כפלשים כמונו אמונה אחת לנו ואין פדות בינינו וביניהם כי אם במעשים ובמנהגים אשר מקורם בדורות האחרונים בלבד.

הנוסח הכושי כתוב על נייר עב בדמות שמינית קטנה כדמות הספר הזה וכולל 64 עמודים שני טורים העמוד. המכתב ברור וקל לקרוא אך שגיאות הכתיבה רבות ורעות ולרוב באותיות הגרון ובנקודות ולפעמים יחסרו מילים שלמות ובכל מאמצי כוחי לא יכלתי לתקן המעוות בכל מקום ונלחצתי להניח הדברים כאשר המה כי אין נוסחה אחרת תחת ידי. והקורא הטוב יכפר בעדי.

כתב יד הנ"ז הנהו היום בבית עקד הספרים אשר לחברת כי"ח בפריש[3] ועלי לתת תשואת חן ותודה לראשי החברה הזאת ולאחינו מחברת Society of Hebrew Literature בעיר לונדן על אשר התנדבו להדפיס אותו ולהפיצנו בישראל ישלם ה' פעלם.

נאום המוציא לאור והמעתיק

יוסף הלוי


הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ הכוונה לאתיופיה
  2. ^ הכוונה לוולקית
  3. ^ הכוונה לפריז