נאום קרים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נאום נשיא רוסיה ה-4, ולדימיר פוטין, עם ההכרזה הרשמית על סיפוח חצי האי קרים לרוסיה, 18 במרץ 2014:

חברי מועצת הפדרציה, חברי הדומה הממלכתית, נציגי רפובליקת קרים וסבסטופול, הנוכחים כאן, אזרחי רוסיה, תושבי קרים וסבסטופול!

חברים יקרים, אנו מתאספים כאן היום בהקשר לנושא חיוני, בעל משמעות היסטורית עבורנו. משאל עם נערך בקרים ב-16 במארס בהתאמה מלאה להליכים הדמוקרטיים ולנורמות בינלאומיות.

למעלה מ-82% מבעלי זכות הבחירה נטלו חלק בהצבעה. למעלה מ-96% מהם הביעו תמיכתם באיחוד מחדש עם רוסיה. מספרים אלה מדברים בעד עצמם.

כדי להבין את הסיבה להחלטה, די להכיר את ההיסטוריה של קרים ורוסיה. ומה רוסיה וקרים מהוות זו בשביל זו. כל דבר בקרים מראה את ההיסטוריה המשותפת והגאווה. זהו מקומם של החרסונים העתיקים, היכן שהנסיך ולדימיר התנצר. קרים גדושה בהיסטוריה רוסית ומייצגת את הבסיס המשותף של רוסיה ואוקראינה.

יש בקרים מקומות רבים שהם חשובים לעם הרוסי ומייצגים את הניצחונות הצבאיים שלנו. ברוסיה לא נעלם אף לאום, וכולם מוזמנים להמשיך ולשמור על התרבות שלהם, היתה תקופה בהיסטוריה הרוסית במהלכה היו רדיפות של טטארים בקרים, אבל אנחנו מבטיחים לשקם את העם הטטארי. ראוי שיהיו בקרים שלוש שפות - רוסית, אוקראינית וטטארית.

אז אנשים ראו את ההחלטות האלה כפורמליות, שכן השטחים הועברו בתוך ברית המועצות. אי אפשר היה לתאר אז שאוקראינה ורוסיה לא יהיו יחד, או יהפכו למדינות נפרדות. אך זה מה שקרה ומה שנראה כבלתי אפשרי הפך למרבה הצער למציאות. ברית המועצות התפרקה. האירועים התרחשו כה מהר שאזרחים מעטים הבינו את החשיבות של מה שאירע אז ואת ההשלכות של האירועים. רבים ברוסיה, באוקראינה, וגם במדינות האחרות שהיו שייכות לברית המועצות קיוו שחבר המדינות יהפוך להיות 'צורה חדשה' של ברית המועצות. הבטיחו להם מטבע, מרחב כלכלי, צבא אחיד. אולם, כל זה נשאר רק בגדר הבטחה, והמדינה הגדולה נעלמה.

ואז כשקרים הפכה פתאום לחלק ממדינה אחרת, רוסיה הרגישה ששדדו אותה. היחסים עם אוקראינה חשובים לנו, אבל סברנו שאוקראינה תהיה שכנה טובה, ושהיא תגן על זכויות התושבים הרוסים. אבל במקום זה, ניסו להטמיע אותם בתוך אוקראינה. לאומנים, נאו-נאצים, שונאי רוסיה ואנטישמים הם העומדים מאחורי ההפיכה באוקראינה. וגם אם הרשויות באוקראינה התחלפו, היחס שלהם לתושבים נשאר כפי שהיה קודם - לא אכפת להם מהתושבים הפשוטים. למשל, החוק הראשון (שאושר בפרלמנט האוקראיני לאחר הדחת הנשיא ויקטור ינוקוביץ') היה הגבלה של השפה הרוסית.

הם {הקהילה הבינלאומית} אומרים שאנחנו מפרים את החוק הבינלאומי, טוב שהם נזכרו שיש חוק כזה. כוחות הצבא הרוסים לא נכנסו לקרים, כבר היינו שם לפני כן, על פי החוק הבינלאומי. נכון שתגברנו את הכוחות, אך לא מעבר למכסה. גם כשאוקראינה השתחררה מברית המועצות, היא הכריזה עצמאות, אז למה אוקראינה רשאית ותושבי קרים לא? כשקוסובו הכריזה על עצמאות, גם זה התקבל בעולם. החוק הבינלאומי אינו אוסר על הצהרת עצמאות. אני מצטט את עמדת ארה"ב בעניין קוסובו: 'הצהרת עצמאות יכולה להפר רק חוק מקומי' לפיכך, אין הפרה של החוק הבינלאומי. הם כתבו את זה בעצמם, ועכשיו מתרעמים. למה מה שמותר לאלבנים בקוסובו אסור לרוסים, לאוקראינים ולטטארים בקרים? מה הייחוד של המקרה הזה? כי בקוסובו היו הרבה הרוגים? זה כבר לא מוסר כפול, זו ציניות.

אחרי ההיעלמות של החלוקה הדו-קוטבית {המערב מול הגוש הסובייטי}, אין יותר סדר בעולם. האמריקאים מאמינים שבכוחם לקבוע מה קורה בעולם, שרק הם צודקים ושאם לא מקשיבים להם זה בהכרח אומר שמתעלמים מהאו"ם וממועצת הביטחון. למרות שאנחנו רוצים שיתוף פעולה ואמון עם המערב, הם מרמים אותנו עם התרחבות נאט"ו למזרח. ועוד אומרים לנו שזה לא נוגע לנו. עכשיו הם מאיימים עלינו בסנקציות, אבל אנחנו גם ככה חיים תחת מגבלות.

אבל יש גבול להכול, הם ידעו שבאוקראינה חיים מיליון רוסים, שאנחנו בגבול שאי אפשר לסגת ממנו. אם מכווצים קפיץ, יגיע הרגע בו הוא ייפתח. לרוסיה יש אינטרסים כמו למדינות אחרות, ויש להתחשב בהם ולכבד אותם.

אני פונה אליכם {אזרחי ארה"ב}, שמתגאים בחירותכם. האם החירות של תושבי קרים אינה חשובה גם כן? אני בטוח שתבינו אותי. אזרחי אוקראינה, איננו רוצים לפגוע בכם. תמיד כיבדנו את השלמות של אוקראינה, אבל המנהיגים שלכם מפלגים את המדינה. איננו מעוניינים לפלג את אוקראינה. לגבי קרים, חצי האי יישאר גם רוסי, גם אוקראיני וגם טטארי. הוא לעולם לא יהיה שייך לתנועת הבנדרה {השלטון האוקראיני העצמאי ששיתף פעולה עם הנאצים במחה"ע ה-2}.

קרים הוא נקודה אסטרטגית, שצריכה להישלט על ידי שלטון יציב ואמין. העובדות מלמדות שזוהי רוסיה. כמו כן, בקייב כבר דיברו על הצטרפות אוקראינה לנאט"ו. המשמעות של זה עבור קרים היא איום על כל דרום רוסיה. אנחנו בעד שיתוף פעולה עם נאט"ו, אבל מתנגדים לכך שארגון צבאי זר ישלוט ליד הגדר שלנו. אני לא יכול לתאר אפשרות בה אנחנו נצטרך להתארח אצל חיל הים של נאט"ו בסבסטופול.

קייב היא אם כל הערים הרוסיות, ובאוקראינה חיים כמיליון רוסים, אנחנו תמיד נגן עליהם, דיפלומטית וחוקתית, אבל גם אוקראינה צריכה להגן עליהם. השלמות הטריטורילית של אוקראינה תלויה בזה, אנו רוצים שיהיה שלום באוקראינה, אבל רק תושבי אוקראינה יכולים ליצור סדר בביתם. עלינו להחליט אם אנחנו יכולים להגן על האינטרסים שלנו, או שתמיד נוותר כשמאיימים עלינו. גם רוסיה צריכה לקבל החלטה בעניין.

מהי הדעה של אזרחי רוסיה? כמו בכל דמוקרטיה יש מכלול דעות, אך 95% מהתושבים מאמינים שיש להגן על הרוסים ועל הלאומים האחרים בקרים. 93% מאמינים כי יש לעשות זאת גם אם זה יקשה על יחסינו על מדינות אחרות. כמעט 93% בעד צירוף קרים לרוסיה. גם רוב תושבי קרים וגם רוב תושבי רוסיה בעד איחוד מחדש. היום, בהתאם לרצון העם אני מבקש לבחון קבלה של שתי רשויות חדשות - קרים והעיר סבסטופול.

אני בטוח בתמיכתכם.