נאום פרל הארבור (פרנקלין דלאנו רוזוולט)

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זהו הנאום שנשא נשיא ארצות הברית פרנקלין דלאנו רוזוולט בפני שני בתי הקונגרס ב-8 בדצמבר 1941, בתגובה להתקפה היפנית על הבסיס הימי של ארצות הברית בפרל הארבור, הוואי, שנערכה ביום שלפני כן.

הנאום ידוע גם בכינוי נאום הקלון (Infamy).

בסיומו של הנאום ביקש הנשיא את הקונגרס להכריז מלחמה על יפן. בכך נכנסה ארצות הברית למלחמת העולם השנייה.

הנאום[עריכה]

אדוני סגן הנשיא, אדוני יושב ראש בית הנבחרים, חברי הסנאט ובית הנבחרים:

אתמול, 7 בדצמבר 1941 – תאריך שייזכר לקלון – הותקפה ארצות הברית של אמריקה בפתאומיות ובמכוון על ידי כוחות ים ואוויר של הקיסרות היפנית.

שלום שרר בין ארצות הברית לבין אותה אומה, ולפי בקשתה של יפן ניהלה ארצות הברית דיונים עם ממשלתה ועם הקיסר שלה בשאיפה לקיים את השלום באוקיינוס השקט. שעה אחת לאחר שהחלו הטייסות היפניות להפציץ את האי האמריקני אואהו, העבירו השגריר היפני ועמיתיו למחלקת המדינה תשובה רשמית למסר אמריקני שהועבר לאחרונה. בעוד שבאותה תשובה נאמר שנראה כי אין טעם להמשיך במגעים הדיפלומטיים הנוכחיים, לא היה בה שום איום של מלחמה או התקפה מזוינת או רמז לכך.

יש לציין, שלאור המרחק של הוואי מיפן ברור שההתקפה תוכננה במודע לפני ימים רבים או אף שבועות. במהלך זמן זה שאפה הממשלה היפנית להוליך שולל את ארצות הברית על ידי הצהרות והבעת תקווה לשמירת השלום, שהיו כוזבות.

ההתקפה אתמול על איי הוואי גרמה נזק חמור לכוחות הצי והצבא האמריקניים. אני מצטער לומר לכם, שחיים אמריקניים רבים מאד אבדו. בנוסף, נתקבלו דיווחים שספינות אמריקניות טורפדו בלב ים בין סן פרנסיסקו לבין הונולולו.

אתמול גם פתחה הממשלה היפנית בהתקפה נגד מלאיה.

אמש תקפו כוחות יפניים את הונג קונג.

אמש תקפו כוחות יפניים את גואם.

אמש תקפו כוחות יפניים את איי הפיליפינים.

אמש תקפו היפנים את האי וייק.

והבוקר תקפו היפנים את האי מידווי.

יפן החלה איפוא במתקפת פתע המשתרעת בכל אזור האוקיינוס השקט. העובדות מאתמול ומהיום מדברות בעד עצמן. העם האמריקני כבר גיבש את דעתו והבין לאשורן את ההשלכות [של ההתקפה] בנוגע לעצם חייה ושלומה של אומתנו.

כמפקד העליון של הצבא ושל הצי, הוריתי שיינקטו כל האמצעים למען הגנתנו.

אך תמיד תזכור האומה כולה את האופי של ההסתערות שנפתחה נגדנו. ארוכה ככל שתהיה התאוששותנו מהתקפה בכוונה-תחילה זו, העם האמריקני בעצמתו הצודקת יתקדם ויגיע עד לניצחון המוחלט.

אני מאמין שאני מפרש את רצון הקונגרס והעם, כאשר אני מדגיש שאנו לא רק נגן על עצמנו באופן מלא, אלא גם נבטיח לחלוטין, שבגידה מעין זו לא תעמיד אותנו שוב לעולם בסכנה.

פעולות איבה מתרחשות. אין להטיל ספק בעובדה שעמנו, הטריטוריה והאינטרסים שלנו נתונים בסכנה חמורה.

מתוך בטחון בכוחות המזוינים שלנו – ועם המחויבות המלאה של עמנו – אנו נשיג את הניצחון הבלתי נמנע – כה יעזור לנו האל.

אני מבקש מן הקונגרס להכריז, שמאז ההתקפה השפלה של יפן, שנערכה ללא התגרות, ביום א', 7 בדצמבר 1941, מתקיים מצב של מלחמה בין ארצות הברית לבין הקיסרות היפנית.