נאום פוטין לאזרחי רוסיה (23 ביוני 2020)

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
העריכה בעיצומה
שימו לב! דף זה (או קטע זה) עדיין לא גמור והוא לא מציג את היצירה בשלמותה.

דף זה (או קטע זה) נמצא כעת בשלבי הקלדה. אם יש באפשרותכם להמשיך את ההקלדה - אתם מוזמנים.

בעת נאום ולדימיר פוטין מלשכתו אל האומה ב-23 ביוני 2020, נשיא רוסיה סיכם את הצעדים שננקטו עד כה להתמודדות עם התפרצות מגפת הקורונה ולקראת מצעד יום הניצחון שתוכנן ל-24 ביוני 2020 דיבר אל כלל אזרחי המדינה.

הנאום[עריכה]

אזרחי רוסיה היקרים,

ב-25 במרץ, פניתי אליכם לראשונה בעניין איום התפשטות נגיף הקורונה החדש.

חלפו רק שלושה חודשים. בדרך כלל תקופה כזו - רבע שנה - חולף במהירות, לפעמים אפילו לא מורגש. אבל בימים, בשבועות, בחודשים קשים אלה, לכולנו הייתה תחושת זמן שונה לחלוטין. היה בהם יותר מדי.

אורח חיים שהשתנה בצורה דרסטית, הגבלות מאולצות על עבודה ותקשורת, חרדה ופחדים ואפילו מרירות ואבל על אובדן, פרידה ממשפחה וחברים, מחשבות על מה שיקרה מחר, כיצד להגן, לשמור על האנשים הקרובים מפני חוסר מזל, כיצד לכלכל את המשפחה, הילדים, לתמוך בהורים.

אבל למרות הכל, זה היה תקופה של תקווה, הכרת תודה לחברים ואפילו זרים שלא נכשלו בזמנים הקשים, גאווה במי שהפגין את מיטב תכונותיו. זה לא היה קל לכולם. אבל חשוב מאוד שבמדינה שלנו, בחברה, לא תהיה שום מבוכה מכך, אלא להפך, כפי שקרה לא פעם בהיסטוריה שלנו, אנשים רבים התאחדו מתוך הבנה ברורה ונהירה של המצב, הבנת האיום הממשי, שאפשר להילחם ולהביס אותו רק ביחד. שחיי אדם הם העיקר. פעלנו לפי הערכים הללו וזו הסיבה שהצלחנו להגיב לאתגר המורכב והעצום.

חברים יקרים!

אני רוצה שוב להודות בכנות לכולכם על היחס האחראי לבריאותכם ובטיחותם של יקיריכם, על התמיכה ההדדית, על הכבוד שאתם, אזרחי רוסיה, עברתם את השלב המסוכן ביותר של המגיפה, למרות כל אי הנוחות והמורכבות של משטרי ההגבלות הכפויות והבידוד העצמי. אני מציין במיוחד את המתנדבים - והיו הרבה מאוד במהלך תקופה זו - שטיפלו בקשישים ובאלה שבאמת זקוקים לטיפול ותשומת לב.

אתם זוכרים שבאופן מילולי אחרי הדיווחים הראשונים על נגיף חדש, הוא החל להתפשט ברחבי העולם, כמו אש תחת משבי רוח. נראה שהמגיפה חילקה את הזמן שלפניה ואחריה. כבר מההתחלה ניתחנו את המצב על בסיס יומיומי, יחד עם מומחים, חישבו המדענים אפשרויות שונות להתפתחות האירועים, מתוך הבנה שהסכנה קרובה, מכיוון שמוקדי זיהום גדולים נרשמו בשכנותנו, בסמוך לגבולות רוסיה.

וכך החל המאבק במגיפה במגזר החיצוני. בגבולותינו, חיזקנו מיד את אמצעי ההגנה הסניטריים והם מילאו תפקיד, אפשרו להדוף את המכה הראשונה, לעכב את המגיפה, את שיאה במשך חודש וחצי עד חודשיים. וכך, גם אז, בפברואר, תחילת מרץ, זכינו בזמן יקר, שמשמעותו לעשות הכל כדי להציל עשרות אלפים - ממש רבבות חיים.

היינו בטוחים שניתן להתמודד עם המגפוה מתוך הבנה שהעיקר כאן הוא לעבוד לשיטוח העקומה, ללמוד, לקחת בחשבון את נסיונן מדינות אחרות, להכין, להשתמש במלאי הזמן שקיבלנו כדי לאחד, לגייס את כל העתודות שלנו ולהגדיל את יכולות מערכת הבריאות והתעשייה. אבל דבר אחר היה ברור. העולם המודרני מחובר זה לזה, מה שאומר שאי אפשר מבחינה אובייקטיבית לבודד את עצמך לחלוטין מהאיום. במוקדם או במאוחר, המחלה תיכנס לביתנו, בגבולותינו. זה היה מובן.

וכשזה התרחש, בהסתמך על המלצות המומחים, עשינו את מה שמעולם לא עשינו לפני כן. עשינו צעד חסר תקדים - ברחבי המדינה הכרזנו על תקופת חופשה בתשלום: תחילה למשך שבוע - עד 5 באפריל, ואז בסך הכל יותר מחודש - עד 11 במאי. וכפי שהראתה התפתחות נוספת של המצב, עשינו זאת בזמן ובאופן סביר. שוב השגנו זמן מהמגיפה. ושוב השגנו את העיקר - הצלת חיי אדם.

במקביל, לא פעלנו על פי תבניות. כולנו יודעים: רוסיה היא מדינה ענקית, גדולה בעולם לפי טריטוריה. בכל אזור המצב היה שונה, זה היה שונה גם בקצב התפשטות הנגיף וגם בהיקפו. לכן כבר מההתחלה בחרנו בדגם גמיש. ברמה הפדרלית ננקטו צעדים וננקטים בפריסה ארצית. מחוזות הפדרציה קיבלו סמכויות נוספות לקביעת טקטיקות פעולה על בסיס המצב בשטחן, בתיאום עם הממשלה. גישה זו השתלמה. אגב, הוא אומץ במדינות אחרות. אני רוצה להודות לראשי המחוזות, הערים וראשי העיריות. אני רוצה להודות לכל מי שהיה מחויב לעבוה בתקופה זו בתפקידו, תוך הבנת האחריות והמעשים הברורים.

כן, במספר מחוזות הפדרציה, ביניהם טובה, קראצ'אי-צ'רקסיה, מחוז ימאלו-ננץ וחנטי-מנסייסק, המצב נותר קשה. אבל אני רוצה להדגיש שכבר פיתחנו מנגנון לתגובה מבצעית. איש מעולם לא יישאר בצרה. כל רוסיה בוודאי תציל זו את זה. במידת הצורך, נפעל יחד: המשאבים של המרכזים הרפואיים המובילים שלנו, כוחות הצבא, משרד החירום ומתנדבים. כך, כמו שהיה בדאגסטן, בעבר הבאיקל ובאזורים אחרים.

יחד הוכחנו שאנו מסוגלים לפתור משימות בעלות מורכבות יוצאת דופן. העובדים שלנו, המהנדסים, המנהלים - עשו הכל כדי להגדיר מחדש את עבודתם של ארגונים בתוך מספר שבועות. לעיתים תוך הגדלת ייצור ציוד המגן האישי. ומה שחשוב מאוד, רוסיה, בין המדינות הבודדות בעולם, הצליחה להקים ייצור משלה של תרופות יעילות לטיפול בנגיף קורונה. בתנאים הקיצוניים, מערכות האנרגיה, שירותים, תובלה, תקשורת, סחר, שסיפקו לאזרחים סחורות חיוניות, עבדו באופן אמין. תוך זמן קצר מורים ומרצים באוניברסיטה עברו זמנית למתכונת עבודה מרחוק. שנת הלימודים לא נקטעה לא בבתי ספר, באוניברסיטאות או במכללות.

אני רוצה לאחל בכנות הצלחה לבוגרי בתי הספר שיעברו בקרוב את הבחינה הממלכתית המאוחדת ברחבי רוסיה, כולל בחיק הטבע. אני פונה כעת לבני נוער בכפרים, תלמידי בתי ספר כפריים - יש לכם על מי לסמוך. הוריכם עשו הכל כדי לקיים מבצע זריעה, כך שרוסיה הייתה עם הקציר והוא מבטיח שיהיה טוב השנה.

אתם, חברים יקרים, כל אחד במקומו, בתחומו, באמת, עשיתם את הבלתי אפשרי לכאורה. כולל בזמן שיא, בנינו בניינים חדשים ובתי חולים מצוידים מחדש. המומחים הצבאיים הקימו 16 מרכזים רב תחומיים לחולים בנגיף קורונה ובקרוב עוד 5 מרכזים כאלה יתחילו לעבוד ואם באמצע מרץ בכל הארץ היו כ-40 אלף מיטות ייעודיות שיכלו לסייע לחולי נגיף הקורונה, כבר בתחילת יוני היו כבר יותר מ-180 אלף מיטות.

אנו שומרים על עתודה זו בכוננות גבוהה. וכפי שאמרתי, נמשיך לעשות זאת. למרות שהמספר היומי של מקרים חדשים יורד. ובמוסקבה ובפרבריה, שהיו הראשונים להיתקל במגפה, היא דעכה פעמים רבות. מה חשוב ועליי להדגיש: מגמה חיובית זו מצויינת על רקע עלייה מתמדת בבדיקות. רוסיה מובילה כיום את המדינות הגדולות בעולם מבחינת מספר הבדיקות לאלף אנשים. מספר הבדיקות הכולל עלה על 17 מיליון.

אני אומר זאת לא כדי להתחרות עם מישהו, כלל לא. מדובר על עניין אחר. עקב בדיקה כה רחבת היקף, אנו יכולים לגלות את המחלה בשלב מוקדם, גם אם היא מתקדמת בסתר, א-סימפטומטית ולכן, שוברת את שרשרת העברת הנגיף ומונעת את התפשטות נוספת. כך, הצלנו את חיי עמנו. באופן כללי, אילצנו את המגיפה לסגת, אנו מחפשים מהפך. אך הנגיף עדיין מסוכן. אלפי אנשים עדיין מתמודדים עם המחלה מדי יום. אני מבקש מכם להישאר קשובים, זהירים, ערנים.

במיוחד עד שנתחיל בייצור המוני של אמצעי מניעה יעיל. כעת 14 מרכזי מחקר פדרליים ברוסיה עובדים על חיסון כנגד נגיף קורונה. ניסויים קליניים של הדגימות הראשונות כבר החלו.

אני מבין שכולנו רוצים שהתרופה הנחוצה תופיע בהקדם האפשרי. אבל כאן יכול להיות רק עיקרון אחד - העיקרון הרפואי הידוע "לא יזיק". אמון ביעילות, אמינותו, בטיחותו של החיסון עבור אזרחים בכל הגילאים ותכונות הבריאות צריכות להיות מוחלטות לחלוטין. אוסיף שהחיסון עצמו חשוב מאין כמוהו, אך אין מדובר בתרופת פלא. איום ניתן להתמודד רק על ידי התבוננות במכלול אמצעי התברואה והמניעה וכמובן, התפקיד העצום הקובע כאן שייך למערכת הבריאות. במדינות רבות, העומס הקריטי על בתי חולים ומרכזי רפואה הוא שהפך לגורם העיקרי לתמותה גבוהה.

המגיפה הראתה כי שירותי הבריאות ברוסיה מסוגלים להגיב ביעילות למצבי חירום ולבנות את יכולותם תוך זמן קצר. כבר אמרתי שמבחינות רבות זו התגלמות הניסיון והעקרונות של ארגון הטיפול הרפואי שהונח ברוסיה על ידי דורות שלמים של מומחים - הן בתקופת הרפואה בזמסטבו והן בתקופה הסובייטית. זו גם תוצאה של העבודה השיטתית אותה אנו מבצעים בשנים האחרונות כדי לצייד את בתי החולים והמרפאות שלנו בציוד מודרני, אבחון, טומוגרפיות ומחשבים, הנחוצים כל כך כיום.

וכמובן, הנפש, הכוח, התמיכה של שירותי הבריאות שלנו נשענת על אנשים המקדישים עצמם לעבודתם, לקריאות. אני רוצה להודות שוב לרופאים, פראמדיקים, אחיות, וכל המומחים שלוקחים חלק במאבק במגיפה, נלחמים היום על כל אדם ומסייעים לעמיתים באזורים אחרים. כולנו מבינים איזה עומס עצום נפל עליכם ומהימים הראשונים של המגיפה, כשהנגיף למעשה טרם נחקר, זה בלתי צפוי כשאתה צריך ללמוד כיצד לטפל באנשים חולים, ללמוד שיטות חדשות, תרופות ולסכן את עצמך מדי יום, להציל את חייהם של אחרים.

לתמוך בכם, לספק לכם כל מה שאתם צריכים זו חובתה הקדושה של המדינה. עשינו ואנחנו נעשה כל מה שאפשר בשביל זה. ואנחנו לא מוותרים על השליטה בסוגיות הללו. כולל זה הנוגע לתמיכה מהותית. כידוע, תשלומי תמריצים הוענקו לעובדים רפואיים שהשתתפו במאבק נגד המגיפה. לשם כך נשלחו משאבים נוספים למחוזות.

בנוסף, הקמנו תשלומים פדרליים ישירים מיוחדים לאותם רופאים, אחיות ואנשי שירות אמבולנסים שסייעו ישירות לחולים בנגיף הקורונה. עמיתיי בממשלה ובמחוזות עבדו על מנגנון חדש זה מהיסוד ומחקו פגמים - הם היו כמובן עושים זאת כפשוטו במצב ידני. וכעת המערכת הזו בנויה. לכן, בחודש הנוכחי, בחודש יוני, כמעט 350 אלף עובדים רפואיים יקבלו תשלומי השלמה ישירים פדרליים. כולל יותר מ-71 אלף רופאים.

המאבק נגד המגיפה נמשך, כמו גם העבודה הקשה בבתי חולים, מרפאות ואמבולנסים. לפיכך, כאמור, הוחלט להאריך את כל התשלומים הללו ליולי ואוגוסט. יתרה מזאת, אני מדגיש שתשלומי תמריצים ותשלומים נוספים אינם רק פטורים ממס, אלא יובאו בחשבון גם בעת חישוב דמי החופשה. החלטה זו כבר התקבלה. המשמעות היא שמומחים יקבלו דמי חופשה מוגדלים, ללא קשר לאיזו פרק זמן הם יוצאים לחופשה.

כמו כן סיפקנו תשלומים נוספים לעובדי מוסדות חברתיים - פנימיות, בתי אבות, מורים, פסיכולוגים ואנשי רפואה. הם עובדים כעת ברציפות, במשמרות של שבועיים, כדי למזער את הסיכון להעברת הנגיף ובכך מגינים על האנשים שהם מטפלים בהם. התשלומים למומחים אלה מחויבים לתקופה שבין 15 באפריל ל-15 ביולי. אני גם מציע להאריך אותם בחודשיים נוספים, כלומר עד 15 בספטמבר וכמובן, לגבי עובדים רפואיים, קחו אותם בחשבון בעת ​​חישוב דמי החופשה.

אני חוזר, באופן כללי מערכת הבריאות הרוסית הגיבה לאתגר המגיפה באופן מספק לחלוטין. עם זאת, הוא הדגיש ובאופן חד יותר התווה את הבעיות הבלתי פתורות שלנו. אנו גם זוכרים שלמרות עבודתם המסורה של הרופאים, לעיתים היו קשיים במתן טיפול רפואי מתוכנן לחולים במחלות אחרות. עלינו ללמוד ממצב זה. כל הכספים המשמעותיים שהושקעו בהצטיידות מחודשת של בתי חולים, ציוד והדרכת רופאים בחודשי המאבק במגיפה כבר עובדים ויפעלו לפיתוח מערכת הבריאות שלנו באופן כללי. אך נותר רבות לעשות כדי לשפר את האיכות והנגישות של טיפול רפואי, הסבה מקצועית, שיפוץ ושדרוג מתקנים רפואיים על בסיס מודרני, כולל דיגיטלי. בהחלט נעשה זאת. ומעל הכל, במסגרת תכניות המודרניזציה הראשוניות של שירותי הבריאות. ניקח בחשבון את הניסיון הקשה שנצבר ואני מדגיש, אנו נחסוך את כל המשאבים שהוצבו ליישום התוכניות הללו. ואלה כספים משמעותיות, יותר מ-500 מיליארד רובל.

בנפרד, אני רוצה להתעכב על נושא שהוא הרבה מעבר לתחום הבריאות והוא רגיש לכלל החברה. טיפול זה, עזרה לילדים יתומים עם מחלות חמורות, כולל נדירות, מה שנקרא. תוכניות פדרליות ומחוזיות מקבילות כבר פועלות כאן. עם זאת, לעיתים אין להורים תקווה אחרת מאשר עזרתם של קרנות צדקה. או שאין דרך אחרת אלא לגבות כסף לטיפול באמצעות האינטרנט בעצמנו וכמובן, אני רוצה להודות לכל מי שמגיב, בכנות להודות לכל מי שמנסה לעזור. אבל כאן יש צורך במערכת, קרי החלטת מדינה. יש לזהות מקור מימון אמין ומתמשך. העזרה צריכה ללכת לכל ילד, לכל משפחה שעברה אסון כזה.

מה שברצוני לומר בהקשר זה, או ליתר דיוק, מה שברצוני להציע: מאז 2001 אנו מפעילים סולם מס שטוח על הכנסות אישיות. והכנסתו בפעם אחת מאפשרת לחשוף משכורות והכנסה חשאיים, לפשט, להפוך את ניהול המס לקל להבנה. העובדה שאזרחים עם רמות הכנסה שונות משלמים מס באותה צורה, בשיעור בודד של 13 אחוזים, במבט ראשון, זה נראה אפילו לא הוגן. עם זאת, אם ניקח בחשבון שלאחר הנהגת שיעור מס הכנסה אישי שטוח, גביית המסים גדלה והגדילה משמעותית את ההכנסות והמדינה הצליחה לכוון את הכספים הנוספים הללו לפתור בעיות חברתיות, אלא שלצדק אין שום קשר לזה.

מקור[עריכה]