משתמש:Dovi/מכתב לרב פרופ' יהודה אייזנברג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קיצור דרך: DAATLETTER

אור ליום י"א בטבת, תש"ע

לכבוד הרב פרופ' יהודה אייזנברג, מנהל אתר "דעת"

שלום וברכה.

קיבלת בערב שבת הודעה בשמך בדף שיחתי בוויקיטקסט. אי-אפשר לדעת בוודאות שההודעה אכן באה ממך, אבל סביר להניח שכן, ואני מתייחס אליו בהתאם ובשיא הרצינות.

קודם כל, תודה על ההודעה. אכן, המדיניות שלנו אוסרת להעתיק טקסטים שהזכויות עליהם שייכות לאחרים. עוד לפני כניסת השבת הגיב אחד מהביורוקרטים שלנו להודעה שלך בנזיפה נגד מה שנעשה, וכבר במוצ"ש, התורם שהעלה את הטקסטים התנצל כך ב"מזנון" שלנו - הדף המיועד ליצירת קשר עם קהילת התורמים:

זה אני שהעלתי את דרך ה' מתוך מחשבה שזה טקסט חופשי את ההדגשות והוספת הצבעים שבמהדורת דעת טרחתי להוריד כדי לא לפגוע בזכויות יוצרים ,אם הכותרות של הפסקאות הם שלך אז אוריד אותם או את כל הטקסט אם תדרוש ,בכל מקרא אני מצטער זה בוצע בתום לב (הטקסט מופיע גם כאן [1] באותה צורה) ,איתי גל 23:15, 26 בדצמבר 2009 (IST)

נראה שמה שכתב משתמש:איתי גל, התורם שהעלה את דרך ה' לוויקיטקסט, הוא נכון. מצד אחד, החוק אינו מקנה זכויות יוצרים על עצם הקלדתו של טקסט ישן, שאין עליו זכויות יוצרים. עצם היגיעה אינה מקנה זכויות. אבל מצד שני, כאשר מהדיר מכניס לתוך הטקסט הישן אלמנטים חדשים שיש בהם מימד של יצירה, אכן יש כמובן זכויות יוצרים על המרכיבים החדשים. לכן איתי הציע להוריד את הכותרות שהן מעשה ידיך ושייכות לאתר "דעת" (ואולי עוד תוספות לטקסט המקורי אם כאלו ידועות לך), ואף הציע להוריד את כל הטקסט מבחינת "והייתם נקיים מה' ומישראל". האמת שכדי להוריד את עצם הקלדת הטקסט הישן מוויקיטקסט אמנם יחייב הסכמה מצד קהילת התורמים, כי זה אכן חורג מהמדיניות אם אין עליו זכויות יוצרים, אבל אם כבודו יבקש את זה אז כמובן שנעשה דיון רציני על זה במזנון.

ברצוני להפנות את תשומת לבך לדוגמה אחרת שקיים כאן בוויקיטקסט, וגם הוא מבוסס על הקלדה ראשונית באתר "דעת". אני מרשה לעצמי להתייחס לספר שבו אני בעצמי בצעתי את רוב מלאכת העריכה וההגהה עד כה, ועוד לא זכיתי לברך על המוגמר, כי נשאר עדיין הרבה להוסיף ולתקן. כוונתי לספר אורחות צדיקים כפי שהוא מופיע כאן בוויקיטקסט.

בתור בסיס לקחתי את המהדורה המעוצבת והיפה לאינטרנט שעשית לספר זה באתר "דעת". כפי שתראה, בסוף כל שער משערי הספר הוספתי קישור ישיר לאותו שער במהדורה המעוצבת שלך באתר "דעת". את הקישורים האלה הוספתי מתוך הערכה אמיתית לעבודתך ולהשקעה שלך, דבר שבא לידי ביטוי בכל המהדורות המעוצבות והיפות שבאתר "דעת" לספרים רבים, ושהיו הראשונים מסוגם באינטרנט.

אמנם בעבודתי לא השארתי מהעיצוב שלך כלל, אלא בניתי את הכל מחדש. עברתי על כל הטקסט המוקלד וכתבתי מחדש ומהיסוד את כל הפיסוק, כל החלוקה לקטעים, וכן את כל החלוקה של השערים לתת-חלקים עם כותרות. תיקנתי מאות טעויות הקלדה, ואף השלמתי את הטקסט החסר באתר דעת (דהיינו החצי השני של שער התשובה ואת שער יראת שמים כולו ועוד מספר קטעים קטנים יותר בשערים אחרים שמשום מה נשכחו). אח"כ עברתי עוד פעם על הטקסט של הספר כולו, ועשיתי מאות תיקונים נוספים לנוסחו של הספר על פי תצלומים של כתבי יד. כל תיקוני הנוסח מתועדים בדפי העריכה של הספר לטובתם של המעיינים והמדייקים.

אני מספר לך את כל זה לא כדי להגדיל את עבודתי כאן אלא להיפך: אני מציע לך לשדרג את "אורחות צדיקים" באתר "דעת" על פי העבודה שלי! כעת תוכל להשלים את החלקים החסרים של הספר, להנות מתיקונים רבים וחשובים על פי כתבי יד, לשלב את העיצוב שלי לתוך העיצוב שלך כמה שזה מתאים לך (בין קצת בין הרבה או לא בכלל). מהדורת ויקיטקסט של אורחות צדיקים שייך לציבור כולו, כולל לאתר "דעת", לא פחות מאשר לוויקיטקסט עצמו, וכל מי שרוצה להשתמש בו ממש מוזמן, ולכבוד הוא לנו. כי מכלול החומר כאן בוויקיטקסט הוא פריין של עשרות אלפי שעות התרמה ע"י תורמים רבים במשך למעלה מ-5 שנים, שכולם תרמו בחינם דווקא כדי שעבודתם תשאר ברשות הרבים לנצח, ודווקא כדי שכל אחד יוכל להשתמש בהם כרצונו.

אנו מבקשים ממך, הרב פרופ' אייזנברג, אם אתה מוצא ליקוי או פגם מסויים בעבודתנו בחינם כאן בוויקיטקסט, נא להודיע לנו בכל עת (עדיף במזנון). כולנו כאן נעשה כל מאמץ לתקן את מה שצריך תיקון (ואגב ניתן אפילו לתקן ליקויים במו ידיך). אבל מצד שני, אני מאוד מבקש שתשקול בחיוב את האפשרות של שיתוף-פעולה בין שני הפרויקטים. ויקיטקסט יכול להיות "מעבדת עבודה" מצויינת בשביל אתר "דעת", באופן שיועיל לשני הפרויקטים יחד. ואנחנו יכולים להרוויח מהידע והנסיון הרב שלכם, כמה שתרצו להעיר את עיננו. ואולי יש עוד אפשרויות אחרות לשיתוף פעולה. כי בסופו של דבר המטרות שלנו דומות מאוד, גם אם שיטת העבודה אכן שונה. כל התורמים כאן ישמחו תמיד לכל אפשרות לעזרה הדדית ושיתוף פעולה.

בהוקרה רבה, Dovi 20:53, 27 בדצמבר 2009 (IST)