מניפסט נגד שרות חובה והמערכת הצבאית

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גלוי דעת משנת 1926 עליו חתומים בין היתר אלברט איינשטיין, ברטרנד ראסל, מהאטמה גנדי, רומן רולן, תומאס מאן ורבינדרנת טאגור.

"בשם האנושות,

למען כל האזרחים המאוימים בפשעי מלחמה ובעיקר נשים וילדים

ולטובת אמא טבע הסובלת מההכנות למלחמה ומעשה המלחמה

אנו, החתומים מטה קוראים לביטול עולמי של גיוס החובה כיעד מרכזי ומכריע לקראת פרוק נשק כללי

אנו מאמינים כי צבאות המבוססים על שירות חובה, עם מערך קציניהם המקצועיים, מהווים איום רציני לשלום. גיוס חובה מחייב רמיסת האופי האנושי והרס החירות. חיי מחנה, אימונים צבאיים, צייתנות עיוורת לפקודות - לא צודקות ומטופשות ככל שתהיינה, ואימון המכוון להרג מחבלים בכבוד לפרט, לדמוקרטיה ולחיי אדם.

זו רמיסה של הכבוד האנושי לכפות על בני אדם לוותר על חייהם או להמית בניגוד לרצונם, או ללא אמונה בצדקת מעשיהם. מדינה הרואה את עצמה זכאית להכריח את אזרחיה לצאת למלחמה לעולם לא תתייחס בחשיבות הראויה לאושרם ולחייהם בימי שלום. יתרה מזאת, באמצעות שירות החובה ניטעת הרוח הצבאית של התוקפנות בכל אוכלוסית הגברים, בעודם בגיל הקל ביותר להשפעה. באימונים לקראת מלחמה גברים מגיעים למחשבה שמלחמה היא דבר בלתי נמנע ואפילו רצוי. גיוס חובה מוסר זהויות אישיות למיליטריזם. זהו סוג של עבדות. זה שאומות מקבלות זאת באופן שגרתי היא רק הוכחה נוספת להשפעתו המשעבדת. אימון צבאי הוא חינוך הגוף והרוח למלאכת ההרג, אימון צבאי הוא חינוך למלחמה, הוא הכנה של רוח המלחמה והוא פוגע בהתפתחות הרצון לשלום."