מכתב להינדי

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לוויקיטקסט והשלימו אותו. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

A Letter to a Hindu

The Subjection of India – Its Cause and Cure

by Leo Tolstoy

1. קיבלתי את המכתב ששלחת ואת שני הגיליונות של הירחון שלך, וכולם עניינו אותי מאוד. הדיכוי של רוב על ידי מיעוט, והדימורליזציה הבלתי נמנעת שהדבר יוצר, היא תופעה שתמיד עניינה אותי, ובמיוחד בעת האחרונה. אני אנסה להסביר כאן את דעתי בעניין באופן כללי, ובפרט על המקור ממנו הרוע האיום שעליו כתבת במכתב ובירחון ההינדו ששלחת אלי צץ וממשיך לצוץ.

הסיבה לעובדה המדהימה שרוב של אנשים עובדים נכנע למיעוט של בטלנים השולטים בעבודתם ובחייהם הוא תמיד ובכל מקום זהה, אם המדכא והמדוכא הם מאותו הגזע או, כמו שקורה בהודו ובמקומות נוספים, שבה המדכאים הם בני לאום שונה.

נראה כי תופעה זו מוזרה במיוחד בהודו, כיוון שבה שני מליון אנשים מחוננים בגופם ובנפשם, מוצאים את עצמם בידם של קבוצה קטנה של אנשים זרים להם במחשבה, ודלים מהם לאין שיעור במוסרם הדתי.

קראתי את המכתב שלך ואת הכתבות ב״Free Hindustan״, כמו גם כמה כתבים מעניינים של סוואמי ויווקאננדה ואחרים. נראה הדבר, כי כמו בכל המחלות של האומות בימינו, הסיבה נובעת מחוסר בחינוך דתי מספק. באמצעות פירוש משמעותם של החיים, נפרש תורה שתספק עבורנו חוק עליון שידריך את התנהגותנו, ויחליף תפיסות מפוקפקות של פאסאודו-דת ופסאודו-מדע ואת המסקנות הלא מוסריות הנובעות מהן, שלעיתים מכונות ציוויליזציה.

המכתב שלך, הכתבות ב״Free Hindustan״, והספרות הפוליטית בהודו באופן כללי מראה שרוב המנהיגים של דעת הקהל בניכם לא מיחסים שום חשיבות לתורות הדתיות שהיו ועודן מוחזקות בידי האנשים בהודו. הם לא מכירים באפשרות לשחרר את אנשיהם מהדיכוי שהם סובלים אלא על ידי אימוץ הסדרים החברתיים הלא דתיים והלא מוסריים בעליל שהאנגלים ואומות פסאודו-נוצריות אחרות חיות על פיהן כיום.

הסיבה המרכזית, אם לא היחידה, לשעבוד של ההודים בידי האנגלים היא החוסר בתודעה דתית ובאורח החיים הנובע ממנה - חוסר שקיים בימינו בכל האומות ממזרח וממערב, מיפן לאנגליה ועד אמריקה.


2. O you, who see perplexities over your heads, beneath your feet, and to the right and left of you – you will be an eternal enigma to yourselves until you become humble and joyful as children. Then will you find Me, and having found Me in yourselves, you will rule over worlds. And looking out from the great world within to the little world without, you will bless everything that is, and find all is well with time and with you. Krishna

עלי לחזור לאחור כדי להבהיר לך את מחשבותי. אין אנחנו יודעים, אין לנו כיצד לדעת, ואני אעיז ואומר כי אין אנו צריכים לדעת כיצד בני-האדם חיו לפני מיליון או אפילו עשרת אלפים שנים. אולם ידוע לנו כי מאז שיש לנו ידע על גזע האדם, הוא תמיד חי בקבוצות של משפחות, שבטים או אומות שבהן הרוב, משום שמשוכנעים היו שרק כך יתכן, בהכנעה וברצון נכנעו לאיש או לכמה אנשים - שהם מיעוט קטן. על אף השוני הרב בנסיבות חייהם ובתכונותיהם, היחסים הללו הופיעו בין כל האנשים שאת מקורותיהם אנו מכירים. וככל שנלך לאחורה הסדר זה הופך להכרחי יותר, לשולט ולנשלט, ואיפשר לבני-אדם לחיות בשלום יחד.

וכך היה הדבר בכל מקום. אך על אף שצורת החיים הזרה הזו קיימת מאות שנים ועוד מתקיימת, וכבר בשלב מוקדם התבססה על כפיה, אותה המחשבה האחת הופיע בעקביות בין כל האומות השונות: בכל פרט ופרט מתבטא עצם רוחני שנותן חיים לכל הקיים, ועצם רוחני זו שואף להתאחד עם כל דבר בעל טבע דומה לו, והוא משיג זאת באמצעות אהבה. מחשבה זו מופיעה בצורות שונות בזמנים ובמקומות שונים, ובשלמות ובהירות משתנה. היא מתבטאת בברהאמניזם, ביהדות, במזדאיזם (תורותיו של זרתוסטרא), בודהיזם, בטאואיזם, בקונפוציאניזם, בכתבי הסאגות היווניות והרומאיות, בנצרות ובאסלאם. העובדה הפשוטה כי מחשבה זו צצה באומות שונות בזמנים שונים מבהירה כי היא טבועה בטבעו של האדם ומכילה את האמת. אך אמת זו התגלתה לאנשים שחשבו כי קהילה יכולה להתקיים רק אם חלק מהם ירסנו את האחרים, וכך נראה כי האמת לא מסוגלת להתקיים בשילוב עם הסדר החברתי הקיים. יתר על כן, בראשית הרעיון התבטא בקיטוע וערפול, כך שעל אף שאנשים הודו בדבר כאמת תיאורתית, הם לא יכלו לקבל אותה כמורת דרך. ואז, הפצת האמת בחברה שמבוססת על כפיה הופרעה תמיד באותו האופן. בעלי הכוח, שהרגישו כי הכרה באמת זו עלולה לפגוע בעמדת הכוח שלהם, במודע ולעיתים שלא במודע עיוותו אותה בהסברים ותוספות זרות לה, ואף התנגדו לה באלימות. האמת היא שאת החיים צריך להדריך העצם הרוחני שהוא בסיסם, כשהוא בא לידי ביטוי כאהבה, שהיא טבעית כל כך עבור האדם. אך אמת זו, במטרה לפלס לה דרך אל רוח האדם, נאלצה להאבק לא רק באי הבהירות שבה היא התבטאה והסילופיה המכוונים והלא ומכוונים, אלא גם נאצלה להאבק נגד אלימות מכוונת, שבאמצעות רדיפות ועונשים ביקשו להכריח את בני-האדם לקבל עליהם חוקים דתיים שאושר על ידי המעמד השולט וסתרו את האמת. מיצגי שווא של האמת, והיא לא בהירה במלואה, התרחשו בכל מקום - בקונפוציוניזם, בטאואיזם, בבודהיזם, בנצרות, באסלאם ובברהאמניזם שלך.

3. My hand has sowed love everywhere, giving to all who will receive. Blessings are offered to all My children, but many times in their blindness they fail to see them. How few there are who gather the gifts that lie in profusion at their feet. How many there are who, in willful waywardness, turn their eyes away from them and complain with a wail that they have not that which I have given them. Many of them defiantly repudiate not only My gifts, but Me also – Me, the Source of all blessings and the Author of their being. Krishna

I tarry awhile from the turmoil and strife of the world. I will beautify and quicken your life with love and with joy, for the light of the soul is Love. Where Love is, there is contentment and peace; where there is contentment and peace, I am also there in their midst. Krishna

The aim of the sinless One consists in acting without causing sorrow to others, although he could attain to great power by ignoring their feelings. The aim of the sinless One lies in not doing evil to those who have done evil unto him. If a man causes suffering even to those who hate him without any reason, he will ultimately have grief that will not be overcome. The punishment of evil-doers consists in making them feel ashamed of themselves by doing them a great kindness. Of what use is superior knowledge in the one, if he does not endeavor to relieve his neighbor’s want as much as his own? If, in the morning, a man wishes to do evil to another, in the evening the evil will return to him. The Hindu Kural

וכך היה הדבר בכל מקום. ההכרה כי האהבה מייצגת את המוסר העליון לא נסתרה או הוכחשה, אך אמת זו הייתה שזורה במיני עיוותים וכזבים שלא נותר ממנה דבר פרט למילים. למדנו כי מוסר זה חל רק על החיים הפרטים - לשימוש ביתי - ולא בחיים הציבורים בהם כל סוגי האלימות - כליאה, הוצאות להורג ומלחמות - משמשים כהגנה על הרוב מול מיעוט של רשעים, על אף שאמצעים אלו מנוגדים לחלוטין לכל שמץ של האהבה. והשכל הישר מצביע כי אם כמה אנשים רשאים להחליט מי יענש באמצעות אלימות שמטיבה בכל מיני צורות עם אחרים, אותם האנשים שאליהם תופנה האלימות, בתורם, יגיעו לאותה המסקנה באשר לאלה שהיו אלימים כלפיהם. המורים הגדולים של ברהאמניזם, בודהיזם ומעל לכל הנצרות חזו את הסילופים הללו של חוק האהבה ובעקביות שמו את תשומת הלב למצבה הבלתי משתנה של האהבה : הצורך להכיל פגיעות, עלבונות ואלימות משלל סוגים בכדי להמנע מהתנגדות לרוע באמצעות רוע. ואף על פי כן, בניגוד לכל התורות האלו שניסו להוליך את האדם קדימה, בני-האדם המשיכו לנסות לאחד את הבלתי ניתנים לאיחוד: את מעלותיה של האהבה והריסון של הרוע באלימות. ותורות אלו, על אף סתירותיהן הפנימיות, בוססו היטב כך שאותם אנשים שהכירו בהאהבה כמעלה ובאותו הזמן קיבלו את אורח החיים מבוסס האלימות כהוגן, איפשרו לאדם לא רק לענות את רעהו, אלא אף להרוג אותו.

זמן רב בני-האדם חיו בסתירה זו, הברורה מאליה, ולא הבחינו בכך. אך הגיע זמן ובו סתירה זו נעשתה ברורה יותר ויותר להוגי הדעות של האומות השונות. והאמת העתיקה והפשוטה שטבעי לבני-האדם לעזור זה לזה ולאהוב זה את זה, ולא לענות או להרוג זה את זה, התבהרה אף יותר, כך שפחות ופחות בני-אדם היו מסוגלים להאמין להתפלפלויות שהפכו את עיוות האמת לכל כך מתקבל על הדעת.

בזמנים עברו המתודה העיקרית להצדיק את השימוש באלימות וכך להפר את חוק האהבה הייתה תביעת זכויות אלוהיות לשליט: הצאר, הסולט, הרג׳ה, השאה וראשי מדינות אחרים. אך ככל שהזמן עבר נחלשה האמונה בזכות האלוהית הזו של השליט. אמונה זו התפוגגה באותו הזמן בעולם הנוצרי והבהרמאני, כמו גם בחוגים של הבודהיזם והקונפוציאניזם. בעת האחרונה היא נמוגה עד כדי כך שהיא לא עומדת מול ההגיון הבריא של בני-האדם ותחשותיהם הדתיות. בני-האדם רואים יותר ויותר בבירור, והיום רובם רואים זאת בבירור, את חוסר הטעם וחוסר המוסריות שבהכפפת רצונם לזה של אנשים אחרים כמוהם, כשהם מצווים אותם לעשות דברים המנוגדים לרצונם ואף למוסר שלהם. ואפשר היה להניח, כי אובדן הבטחון בסמכות הדתית להאלוהות של השליטים השונים, תגרור את בני-האדם לנסות ולשחרר את עצמם מהשעבוד אליהם. השליטים, שנחשבו לעל טבעיים, הרוויחו משעבודם של בני-האדם להם, אך לצערנו הם לא היו המרוויחים היחידים. בזמן שליטתם של אותם מנהיגים פסאודו-אלוהיים מעגלים הולכים וגדלים של אנשים התקבצו סביבם, וניצלו את אותם אנשים ששועבדו לשליטים תחת מיצג של ממשלה. כששקרים ישנים אלו על העל-טבעי ועל הסמכויות שניתנו בידי האל התנדפו להם, כל דאגתם של אותם אנשים הייתה להמציא שקר חדש שכמו קודמו יאפשר להם להמשיך לשלוט בבני-האדם באמצעות מספר קטן של שליטים.

4. Children, do you want to know by what your hearts should be guided? Throw aside your longings and strivings after that which is null and void. Get rid of your erroneous thoughts about happiness and wisdom, and your empty and insincere desires. Dispense with these and you will know Love. Krishna

Be not the destroyers of yourselves. Arise to your true Being, and then you will have nothing to fear. Krishna

צידוקים חדשים אלו הופיעו במקום קודמיהם הדתיים, הבטלים והישנים. הצידוקים החדשים האלה טובים כמו קודמיהם, אך משום שהם חדשים רוב בני-האדם לא מסוגלים לראות מיד כי הם בטלים. מלבד זאת אותם אנשים שנהנים מהכוח מפיצים התחכמויות אלו ותומכין בהן בכזו מיומנות עד שהן נראות בלי ניתנות להפרכה, אפילו על ידי אותם האנשים שסובלים מהדיכוי שתאוריות אלו מנסות להצדיק. צידוקים אלו נקראים ״מדעיים״. אך עבורם הכינוי ״מדעי״ מובן באותו אופן שהובן קודם לכן הכינוי ״דתי״. כמו שקודם כל דבר שנקרא ״דתי״ היה בלתי מוטל בספק פשוט משום שהוא היה מכונה דתי, באותו האופן עתה כל מה שנקרא מדעי אינו מוטל בספק. הצידוקים הדתיים המיושנים לאלימות הכירו בעל טבעיותה של האישיות של השליט שנשלח על ידי האל (״אין כוח פרט לכוחו של האל״). צידוקים אלו הוחלפו על ידי צידוק ״מדעי״.

״המדע״ קובע, קודם כל, כי מפני שהכפיה של בני-האדם התקיימה בכל התקופות, כפיה זו צריכה להמשיך להתקיים. הקביעה כי על בני-האדם להמשיך לחיות כשם שחיו בני האדם לאורך ההיסטוריה, במקום על פי קביעות ההגיון והמצפון שלהם, נקראת על ידי ה״מדע״ ״החוק היסטורי״.

הצידוק ה״מדעי״ השני קובע, שמשום שקיים מאבק מתמשך בין הצמחים ובעלי החיים שבטבע שמסתיים תמיד בהשרדותו של החזק ביותר, מאבק דומה צריך להתנהל בקרב בני האדם. זאת על אף העובדה שבני-האדם ניחנו באינטיליגנציה ואהבה, תכונות שחסרות בבעלי החיים מהמעמד הנמוך שמנהלים את המאבק על קיומם, ועל השרדות החזק ביותר.

השלישי והחשוב ביותר, ולצערנו הצידוק הנפוץ ביותר הוא רק שינוי קל בצידוק הדתי העתיק: בחיים הציבוריים לא ניתן להמנע מדיכוי של חלק לצורך הגנה על הרוב. וכך על אף הרצון להתבסס על האהבה בלבד בקשרים בין בני האדם, הדיכוי נותר בלתי נמנע. ההבדל היחיד בצידוק זה שמבוסס על פסאודו-מדע היא העובדה שהפסאודו-מדע נותן תשובה שונה לזו של הדת בשאלה למה לאנשים כאלו וכאלו ולא לאחרים יש את הזכות להחליט כנגד מי יש את הצורך או החובה לפעול באלימות. הדת קובעת כי הזכות להחליט תקפה משום שאדם שמחזיק בכוח אלוהי הביע אותה. ה״מדע״ אומר שהחלטות אלו מייצגות את רצון העם, שתחת ממשלה שמבוססת על חוקה אמור לבוא לידי ביטוי בכל ההחלטות והמעשים של אלו שאוחזים בהגה ברגע זה.

אלו הם הצידוקים המדעיים לרעיון הכפיה. הם לא רק חלשים אלא בלתי תקפים בעליל, ואף על פי כן הם דרושים לאלו שמחזיקים בעמדות מיוחסות עד שהם מאמינים בהם כעיוורים כפי שהאמינו בעבר בעיבור ללא חטא, ומפיצים אותם באותו הבטחון. ורוב בני-האדם חסרי המזל מסנוורים מההדר שבו מוצגות אותן ״אמיתות מדעיות״, ותחת השפעה חדשה זו הם מקבלים אותן כמחקרים מדעיים אחר האמת הקדושה, כמו שקיבלו הם קודם לכן את הצידוקים הפסאודו-דתיים. ואותו רוב חסר מזל ממשיך לקבל את מרותם של בעלי הכוח הנוכחיים, שהם אכזריים באותה המידה אך רבים יותר מקודם.

5. Who am I? I am that which you have searched for since your baby eyes gazed wonderingly upon the world, whose horizon hides this real life from you. I am that which in your heart you have prayed for and demanded as your birthright, although you have not known what it was. I am that which has lain in your soul for hundreds and thousands of years. Sometimes I lay in you grieving because you did not recognize me. Sometimes I raised my head, opened my eyes, and extended my arms calling you either tenderly and quietly, or strenuously, demanding that you should rebel against the iron chains that bound you to the earth. Krishna


והעניינים נמשכו, ועדיין נמשכים, בעולם הנוצרי. אך עלולה הייתה להיות לנו תקווה בעולמות העצומים של הברהאמניזם, הבודהיזם והקונפוציאניזם שבהם אמונה ״מדעית״ ותפלה זו טרם ביססה את עצמה. יכולנו לקוות כי הסינים, היפנים וההודים, ברגע שעיניהם יפתחו ויראו את ההונאה הדתית שמצדיקה את האלימות, יתקדמו ישירות להכרה בחוק האהבה הטבוע באנושות, אותו מורי המזרח הגדולים הביעו בקול גדול. אך מה שקרה הוא שהאמונות הטפלות המדעיות החליפו את הדתיות והתקבלו, והבטיחו לעצמן אחיזה חזקה יותר ויותר במזרח.

בירחון שלך בחרת בפתגם הזה כמורה דרך לפעולות אנשיך : ״התנגדות לאגרסיביות היא לא רק מוצדקת אלא הכרחית; אי-התנגדות פוגע גם באלטרואיסטים וגם באגואיסטים״

אהבה היא הדרך היחידה להציל את האנושות מכל מחלותיה, ובה יש לך את הדרך היחידה להציל את אנשיך משעבוד. בזמנים עתיקים הוכרזה האהבה בעלת הכוחות והברק המיוחדים שלה על ידי אנשיך כבסיס לחיי האדם. האהבה וההתנגדות הכוחנית לרשעים סותרות זו את זו עד להשמדה מוחלטת של כל תחושה ומשמעות של מושג האהבה. ומה יקרה? בלב קל, כאיש של המאה ה-20 וחסיד של אנשי הדת, אתה דוחה את חוקיהם, ומרגיש משוכנע בנאורותך המדעית ובזכותך לעשות זאת. אתה חוזר (ואל תקח זאת בצורה הלא נכונה) על הטמטום המדהים של הדוקטרינה שהחודרה בך על ידי תומכי האלימות, אויביה של האמת והמשרתים ראשית של התאולוגיה ואחר כך של המדע, שהם מוריך האירופאים.

אתה טוען שהאנגלים שעבדו את אנשיך ומחזיקים בהם בהכנעה בגלל שהם לא התנגדו בנחישות מספיקה וענו לכוח בכוח. אבל המצב הוא בדיוק הפוך. אם האנגלים היו משעבדים את אנשי הודו, זה רק בגלל שהם הכירו, ועדיין מכירים, בכוח כעקרון היסודי של הסדר החברתי. לפי עקרון זה הם שעבדו את עצמם לנסיכיהם הקטנים, נאבקו בשמם אחד נגד השני, ונלחמו באירופאים ובאנגלים. ועכשיו אתה מנסה להלחם בהם בשנית.

חבר מסחרית שמשעבדת אומה של מאתיים מיליון אנשים. ספר זאת לאדם חופשי מאמונות טפלות והוא לא יהיה מסוגל להכיל את המשמעות של מילים אלו. מה זאת אומרת ששלושים אלף איש - לא אתלטים אלא אנשים חלשים ורגילים - הכניעו שני מיליון אנשים נמרצים, חכמים, מוכשרים ואוהבי חופש? האם המספרים לא מבהירים כי האנגלים אינם אלא ששעבדו את ההודים, אלא ההודים הם אלו ששעבדו את עצמם?

כשההודים מתלוננים כי האנגלים שעבדו אותם, הדבר דומה לשיכורים המתלוננים כי משווקי האלכוהול שגרים בניהם שעבדו אותם. תאמר להם שהם יכולים לוותר על השתיה, אך הם יענו כי הם רגילים אליה עד כדי כך שהם לא מסוגלים להמנע ממנה, ושהם חייבים את האלכוהול כדי לשמור על הכוחם. אין הדבר זהה כאשר מיליונים נכנעים לאלפים או אפילו למאות, מבני עמם או מבני עם אחר?

אם אנשי הודו משועבדים באלימות, זה רק בגלל שהם בעצמם חיים וחיו באמצעות אלימות, ולא מכירים בחוק הנצחי של האהבה המושרש באנושות.

Pitiful and foolish is the man who seeks what he already has, and does not know that he has it. Yes, pitiful and foolish is he who does not know the bliss of love which surrounds him and which I have given him. Krishna

חוק האהבה, שדוחה כל התנגדות באמצעות אלימות, הוא טבעי ללב בני-האדם ועכשיו נחשף אליהם. מרגע שבני-האדם יחיו לפי החוק הזה ויתרחקו מכל השתתפות באלימות, לא רק שמאות לא יהיו מסוגלים לשעבד מיליונים, אלא שמיליונים לא יהיו מסוגלים לשעבד אדם בודד. אל תתנגד לעושי הרע ואל תקח חלק בעשייה זו באמצעות מעשים אלימים שנעשים במינהל, בבתי המשפט, באיסוף המיסים, ומעל לכל בהתגיסות לצבא, ואף אחד בעולם לא יהיה מסוגל לשעבד אותך.


6.O you who sit in bondage and continually seek and pant for freedom, seek only for love. Love is peace in itself and peace that gives complete satisfaction. I am the key that opens the portal to the rarely discovered land where contentment alone is found. Krishna

האירוע שמתרחש עכשיו בקרב אנשי המזרח והמערב דומה למה שקורה לכל אדם שעובד מילדות לגיל ההתבגרות, ומנעורים לבגרות. הוא מאבד מה שהדריך את חייו עד עתה והוא חי ללא כיוון, הוא לא מוצא סטנדרט חדש שמתאים לגילו, והוא ממציא לעצמו שלל עיסוקים, דאגות, והסחות דעת כדי להסית את תשומת ליבו מהסבל וחוסר הטעם של חייו. מצב שכזה יכול להחזיק זמן רב.

כשאדם עובר משלב אחד של חייו לאחר, מגיע הזמן שבו הוא לא יכול להמשיך בפעילויות חסרות טעם ולהתרגש כמו בעבר. במקום זאת, הוא חייב להבין שעל אף שהתפתח מעבר לאותם הדברים שהדריכו אותו בעבר, אין הדבר אומר שהוא חייב לחיות ללא הכוונה סבירה כלשהי. אלא, עליו להרכיב לעצמו הבנה של החיים המתאימה לגילו, ולאחר שהבהיר אותה הוא חייב לפעול לפיה. באותו האופן, זמן שכזה מגיע בהתפתחותה של האנושות. אני מאמין שכזה הגיע עכשיו, לא במובן שהוא הגיע בשנת 1908, אלא שסתירות מובנות בחיי האדם הגיעו עד לרמת מתח קיצונית. מצד אחד קיימת התודעה על החסד שבחוק האהבה, ומהצד השני עומד הסדר הקיים של החיים, שבמשך מאות שנים גרם לאורח חיים ריק, חרדתי, חסר מנוחה ובעייתי, שסתר את חוק האהבה באלימות המובנת בו. קיימת חובה להתמודד עם סתירה זו, והפתרון יהיה בלי ספק מעודד, לא לחוק המיושן של האלימות, אלא לחוק שנמצא בליבם של בני-האדם מהעבר הקדום: האמת כי חוק האהבה תואם את טבע האדם.

אך בני-האדם יוכלו להכיר באמת זה במלואה כאשר הם ישחררו את עצמם מכל האמונות התפלות המדעיות והדתיות שלהם, ומכל מיצגי שווא ופלפולים מעוותים שנובעים מהן שהפריעו להם להכיר בה במשך אלפי שנים.

כדי להציל ספינה טובעת דרוש להשליך את הזבורית, על אף שייתכן והיא הייתה דורשה קודם לכן, משום שבאותו הרגע היא גורמת לספינה לשקוע. וכך הדבר עם אמונות תפלות מדעיות שמסתירות מהאנושות את האמת על רווחתם. בני-האדם חייבים להכיר את האמת, לא בדרך המטושטשת שבה הכירו אותה בילדותם, ולא בדרך חד צדדית ומעוותת שבה היא הוצגה להם על ידי מורים דתיים ומדעיים, אלא לקבל אותה כחוקם העליון. שחרורה המלא של האמת הזו מכל סוגי האמונות התפלות, פאסאדו-דתיות ופאסאדו-מדעיות כאחד, שמערפלות אותה כרגע, היא הכרחית. השחרור לא יכול להיות חלקי, מתבייש, ולקחת בחשבון מסורות מקודשות בעתיקותן ובהרגליהם של בני-האדם. הדבר לא יכול להיות כמו השינויים שעשו בחוגים דתיים הגורו-נאנאק, מייסד הסיקיזם, ולותר מהעולם הנוצרי. הוא חייב לטהר באופן יסודי את כל התודעות הדתיות מכל הדתות העתיקות ואת האמונות התפלות המדעיות המודרניות.

אם בני-האדם היו משחררים את עצמם מהאמונות בכל סוגי האהורה-מזדאים וברהאמים, והתגלמותם כקרישנות וישו-ים; מאמונתם בגן-עדן וגהינום; מאמונתם בגלגול הנשמות והחזרה לתחיה; מאמונתם בהתערבות אלוהית בהתנהלותו של היקום; ומעל לכל, מהאמונה באמיתות המחולטת של הוודות, התנ״כים, ספרי הבשורה, הקוראנים ודומיהם. אם רק הם ישחררו את עצמם מהאמונה העיוורת במיני תורות מדעיות על אטומים קטנים ומולקולות קטנות באופן אינסופי, בעולמות הגדולים והמרוחקים באופן אינסופי, בתנועתם ומקורם, באמיתות המחולטת של החוקים המדעיים שהאנושות כפופה להם, בחוקים היסטוריים וכלכליים, ובחוקי המאבק וההישרדות. אם רק בני-האדם היו משחררים את עצמם מהצביר האיום של שימוש עקר ביכולות הזכרון והמחשבה הנחותות שלהם הנקרא ״מדעים״, ומאינספור החלוקות לחטיבות מסוגים שונים של היסטוריות, אנתרופולוגיות, תורות הטפה, בקטריולוגיות, תורות משפט, קוסמוגרפיות ואסטרטגיות - שיש לכנותן אסופה של שדים. אם רק היו משחררים את עצמם מהנטל המזיק והמטמטם הזה, חוק האהבה הפשוט, שטבעי לאדם, נגיש לכל, ופותר את כל השאלות והמבוכות, היו בעצמו הופך לבהיר והכרחי.

7. Children, look at the flowers at your feet and do not trample upon them. Look at the love in your midst and do not repudiate it. Krishna

There is a higher reason, which transcends all human minds. It is far and near. It permeates all the worlds and at the same time is infinitely higher than they are. A man who sees that all things are contained in the higher spirit cannot treat any being with contempt. For him to whom all spiritual beings are equal to the highest, there can be no room for deception or grief. Those who are ignorant, and are only devoted to religious rites, are in a deep gloom. But those who are given up to fruitless meditations are in a still greater darkness. Upanishads, from Vedas

כן, בזמננו על כל הדברים האלה להתבהר בכדי שהאנושות תוכל להפטר מהפורענויות שהיא הביאה על עצמה, שכבר הגיעו לכדי עוצמות קיצוניות. אם עבור ההודי שרוצה את חירותו מדיכוי אנגלי, או כל אחד אחר שנאבק במדכא מהלאום שלו או מלאום אחר; אם זהו הכושי שמגן על עצמו מפני הצפון אמריקאי; הפרסי, הרוסי או הטורקי שמגן על עצמו מפני הממשלה הפרסית, הרוסית או הטורקית; או כל אדם שמעוניין ברווחתו וברווחת כל אדם אחר - הם לא צריכים את ההסברים והצידוקים של האמונות התפלות של הדתות העתיקות שהומצאו על ידי הויווקאננדים ואחרים, או בעולם הנוצרי על ידי מספר פרשנים שאין איש זקוק להם. אין הם זקוקים גם לאינספור התאוריות המדעיות בנושא שאינן רק לא הכרחיות, אלא גם פוגעות. (דבר אינו חסר ערך בתחום הרוחני; מה שאינו יעיל פוגע.)

מה שנדרש מההודי, כמו גם מהאנגלי, הצרפתי, הגרמני והרוסי הם לא חוקות ומהפכות, ולא כל סוג של וועידות וקונגרסים, ולא מכשירי ניווט מתוחכמים מתחת למים ובאוויר, ולא חומרי נפץ חזקים, ולא סוגים של נוחויות שיוסיפו להנאה של המעמד העשיר והשולט, ולא בתי ספר חדשים ואוניברסיטאות חדשות עם סגל רחב של מורים למדעים, ולא תוספות של דפים וספרים, ולא גראמופונים וסינמוגראפים, ולא אותם לימודים ילדותיים וברובם מטופשים המכונים אומנות. רק דבר אחד נדרש: הידע הפשוט והברור של האמת שנמצאת בכל נפש ולא נהרסת על ידי אמונות תפלות של הדת והמדע. זאת האמת כי החיים שלנו הם חוק תקף אחד: חוק האהבה, שמביא שמחה עצומה לכל אדם בודד לכל האנושות גם יחד. שחרר את עצמך מהרי ההבלים העצומים שמונעים ממך להכיר בזאת, ומייד האמת תצא מבין השטויות הפאסאדו-דתיות שחונקות אותה. היא אמת וודאית ונצחית וחלק מהאדם, והיא אותה האחת בכל הדתות הגדולות שבעולם. ובבוא הזמן היא תעלה ותשיג הכרה כללית, והשקרים שטשטשו אותה יעלמו בעצמם, ואיתם יעלמו גם כל הרעות מהן סובלת האנושות.

Children, look upwards with your beclouded eyes, and a world full of joy and love will disclose itself to you, a rational world made by My wisdom, the only real world. Then you will know what love has done with you, what love has bestowed upon you, what love demands from you. Krishna


Yásnaya Polyána December 14th, 1908