מחבר:יוסף גטנו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יוסף גטנו
נולד ב-י"ח אב ה' תשי"א, 1951, ארגנטינה.
נפטר ב-כ"א תשרי ה' תשס"ט, 2009 (לפני 14 שנה).
חי כ-58 שנה.

תולדות חייו

הרב נולד בארגנטינה כשעלה לארץ החל ללמוד בכולל 'אור המאיר' ולאחר מכן בכולל 'יד הרב ניסים' בראשות הרב אליהו לוי שיחי' ובנשיאות הרב מרדכי אליהו זצ"ל ממנו קיבל הרב את הסמכתו לרבנות ('יורה יורה') ולדיינות ('ידין ידין'). הרב שימש כטוען רבני שנים רבות ולאחר מכן שימש כאבה"ד לממונות מטה בנימין. בנוסף, שימש הרב כרב אזורי בכמה ישובים, ביניהם בית אריה הרב נפטר בכ"א תשרי, יום הושענא רבה, תשס"ט לאחר יסורים, על מצבתו ביקש לחקוק את המילים 'למד ולימד תורה ולא יצא את ארץ ישראל' ותו לא.

ספריו

סדרת הספרים 'חכם ויוסף' על חמשה חומשי תורה

בסדרה זו הופיעו שלשה ספרים, כרך ראשון על חמשה חומשי תורה, כרך שני על בראשית שמות, וכרך שלישי על ויקרא במדבר דברים. בספרים אלו מצויות דרשותיו של הרב, חלקן קצרות ומתאימות למסירת דרשה ברבים, וחלקן ארוכות הבנויות יותר בצורה של שיעור. הדרשות מתחילות על פי רוב בכמה קושיות על הכתובים או על מאמרי חז"ל הנוגעים להם, ולאחר מכן משא ומתן בדברי הפרשנים, ראשונים ואחרונים, עם חידושים של הרב עצמו, עד לחריזת תחילת השיעור בסופו בחריפות נפלאה.

סדרת הספרים 'יד יוסף' על המועדים ופרקי אבות

בסדרה זו הופיעו שלשה ספרים, כרך ראשון על ארבע שבתות המיוחדות בשנה (תשובה, זכור, הגדול, כלה), כרך שני על מועדי השנה וכרך שלישי על פרקי אבות. סגנונם דומה לסגנון הסדרה 'חכם ויוסף'.

ספר חיים יוסף הלכות אבלות

ספר זה הינו הספר הראשון של הרב בהלכה הרואה אור. הספר בנוי בצורת הלכות מבוררות בשבעה נושאים בהלכות אבלות, כאשר המסקנה ההלכתית מופיעה למעלה ותחתיה השתלשלות הבירור ההלכתי תוך כדי משא ומתן בדברי הגמרא והראשונים עד לפלפול בדברי האחרונים והכרעת ההלכה.

כתבי יד

הרב השאיר אחריו ברכה מרובה של כתבי יד בנושאים שונים, מערכות הלכתיות על הלכות שבת והלכות מועדי השנה, תשובות רבות בארבעת חלקי השולחן ערוך (חלק מתשובות אלו פורסמו בחוברת לכבוד היארצייט האחרון של הרב תחת הכותרת 'שו"ת ישמע חכם'), פסקי דין רבניים רבים, הטומנים בחובם בירורים עמוקים בדיני ממונות וביחסם לחוקי המדינה, שכתבם ביושבו בבית הדין האזורי לממונות במטה בנימין.

מכון 'יד חכם יוסף'

משפחתו של הרב הקימה את מכון 'יד חיים יוסף' השוקד על כתביו של הרב והכנתם לדפוס, בראש המכון עומד אליהו גטנו שיחי' בנו הקטן של הרב.

להלן רשימה אוטומטית של דפים המוקדשים לכתביו באתר ויקיטקסט:


במיזמים אחרים של ויקימדיה [[קטגוריה:מחברים לפי כינוי בויקיפדיה|]]