חות יאיר/לו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
<< · חות יאיר · לו· >>

דף זה נוצר מתוך המרת סריקת קבצים אוטומטית בתוכנת OCR. דרושה הגהה מלאה. יתכנו טעויות הקלדה, השמטות, ערבובי משפטים ושורות. יש לעבור ולהגיה את הטקסט מלמעלה למטה (רצוי מול צפיית טקסט מקורי) ולהזיז תבנית זו למקום בו בוצעה ההגהה האחרונה.

סימן לו[עריכה]

שאלה ראובן קנה פרה חולבת מן הגוי ולא ידע שהית' מעוברת שאילו הי' יודע שהיתה מעוברת היה מוכרה לגוי כדי להפקיע מבכורה ואח"כ ילדה הפרה בביתו של ראובן והלך ראובן לדרוש מאת יודעי דת ודין אם הוא ספק בכור או לא והשיבו לו שאם היה גוי מסל"ת שאינה מבכרת היה אפשר לצרף עם הטעם שהיתה חולבת לפטרה מבכורה. והלך ראובן ושלח יהודי אחר לאותו מקום שהגוי המוכר דר שם לדרוש מאתו בלשון הזה דהיינו שיאמר לו ששני אנשים עברים המרו זה עם זה בעד ד' ר"ט על אודות הפרה שמכר לראובן זה אמר שהיתה מבכרת והשני אמר שאינה מבכרת ויהי בבוא היהודי לאותו מקום ויפגעו בו שני ערלים אר היו ג"כ מכירי הפרה ואמרו להשליח לאן אתה הולך והשיב לו היהודי כל הדברים ככתבן מן שני יהודים שהמרו וכו' השיבו אנחנו מכירים הפרה כבר ילדה שני עגלים וזה עגל תלת'. אז הלך היהודי גם לגוי המוכר וסיפר לו כל המאורע כפי הדרים אשר שם ראובן בפיו והשיב הגוי המוכר אותו מוכר שמכרה לי אמר לי שכבר ילדה שני פעמים ילמדינו רבינו אם הוא ספק בכור או לא:

תשובה נ"ל צד היתר ממ"ש בש"כ סי' צ"ח ס"ק ב' דבדברי העתיד להתברר גוי נאמן במסל"ת אפי' באיסור דאורי' ע"ש וכאן פשיטא דשני ערלים הראשונים יודעים היו ששליח זה הולך לשאול פי המוכר ועתיד להתברר והרי שם גבי טעימת קפילא בודאי נכנסי' עמו בדברים דאל"ה מי שמו שר ושופט לומר טעם בשר זה וכן משמע לשון יטעמנו וגוי וכתב ש"כ וצריך שלא ידע שסומכים עליו משמע דמ"מ שואלין אותו על הטעם וק"ל:

יאיר חיים בכרך