ויקיטקסט:כללים למלחמת עריכה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
 1. הגדרה - שני משתמשים שנתגלעה ביניהם מחלוקת על ניסוחו של ערך, שבמהלכה כל אחד מהם מוחק את שינוייו של חברו מצויים במלחמת עריכה.
 2. כדי לפתור מלחמות עריכה, יש לפנות לתהליך גישור. פניה למגשר תבצע בנוהל הבא:
  • אחד הצדדים יפנה למגשר. המגשר יכול להיות כל משתמש רשום בויקיטקסט.
  • הצד השני יכול לקבל את הצעת הגישור, או לדחות אותה.
   • במידה והוא דוחה אותה, יוכל בעל הסמכת בירוקרט לחייב אותו בגישור. במקרה כזה ישמש כמגשר הבירוקרט עצמו או מישהו מטעמו.
 3. אם, לאחר מאמץ, נואש המגשר מנסיונות להשיג הסדר מוסכם, הופך תפקידו לתפקיד של בורר, והוא יקבע את פניו של הערך. עם זאת, גם אחרי קביעתו יוכל אחד מן הצדדים לבקש שההכרעה תושג בהצבעה.
  • הרוב בקרב הויקיטקסטים שיחפצו להשתתף בהצבעה ושיהיו כשירים להצביע (כלומר, בעלי ותק [ראה סעיף 5]) יקבע את דמות הערך.
   • הערה: אם הבירוקרט משוכנע שתוצאת ההצבעה סותרת באופן מובהק את אופייה של ויקיטקסט הוא רשאי לשנותה.
 4. לאחר שהתקבלה ההחלטה אין לעבור עליה. הכוונה בהחלטה היא החלטת הבורר (במידה ולא הוגש עליה ערעור), או תוצאות ההצבעה. כל מי שיפר אותה יחשב משחית לכל דבר ועניין.
 5. רק משתמשים בעלי ותק יכולים להשתתף בהצבעה שתכריע האם לקבל החלטת בורר. משתמש בעל ותק, לצורך העניין, הוא משתמש בעל 100 עריכות לפחות, ופעילות סדירה במשך חודש לפחות. במקרים חריגים ביותר יוכל הבירוקרט למנוע גם ממשתמשים אשר מקיימים תנאים אלו להשתתף בהצבעה, אם יראה זאת לנכון.
 6. מרגע כניסתו של המגשר לתמונה ועד סיום מלחמת העריכה ייאסר על שני המשתמשים לערוך את הדף לחלוטין, למעט תיקוני ניסוח ואיות. אם יש להם הצעות לשינוי מעבר לכך, הם יעשו זאת בתת-דף זמני בלבד (שייקרא {שם הדף}/זמני), תוך מתן הסבר מלא בדף השיחה המקורי על כל שינוי שהוא. לאחר שתושג הסכמה לגבי השינוי, יוסיף אותו המגשר, ולא אף אחד אחר. חריגה מכלל זה תתאפשר רק לפי הסכמת המגשר.
 7. אם המגשר מוצא לנכון לעשות זאת (או הבורר, כחלק מן ההחלטה הסופית), הוא רשאי להוסיף את התבנית {{NPOVD}}. רק המגשר מחליט מתי להעלות את התבנית ומתי להסירה.