הכרוז הראשון של הנוער העובד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נכתב על ידי דוד כהן וישראל גלילי, המזכ"ל הראשון של הנוער העובד, וקורא לבני הנוער הלא מאוגדים להצטרף לתנועה.

אל הנוער העובד!
חברים וחברות ! מדי שנה בשנה נקרעים מלימודיהם מבתי הספר מאות נערים וילדים ונכנסים לעבודה בתנאים קשים מנשוא. נשללת מאתנו האפשרות לרכוש את הידיעות הנחוצות לאדם באשר הוא אדם, אין לנו אפשרות להכיר את קנייני התרבות של האנושות, את אשר יצר רוח האדם במשך דורות, את אשר יצר ופעל עמנו ולהתעמק בכל אשר עושה עתה בתקיפת התחייה ושיבתו אל הארץ, - כי אין לנו הפנאי והאמצעים להקנות לעצמנו השכלה ודעת, זה הנשק הכי חשוב לאדם במלחמת חייו.

חברים, כל אחד בפינתו הבודדה בהיותו שקוע בעול דאגותיו הקטנות יום יום, אין ביכולתו להקיף את כל השאלות, הנוגעות לחיינו, להתחקות על שורשי הרע ולמצוא את מקור הטוב. אבל מה שלא יעשה החבר העובד בהיותו בודד ועזוב לנפשו, עשה יעשה הנוער העובד המאורגן בכוחות המשותפים של כל החברים. בכוחותינו המשותפים נברר לעצמנו גם סיבת מצבנו המר והקשה. נברר לעצמנו מדוע עובדים אנחנו 12-10 שעות ליום, בתנאים גרועים בלי משכרת או במשכרת זעומה. מדוע עוברות שנים מבלי שבעל בית המלאכה נגש ללמדנו את המקצוע. נברר לנו גם את הדרך לתקן את כל זה.

לפנינו ישנה רק דרך אחת ויחידה, והיא דרך הארגון. עלינו לאסוף את כל כוחותינו יחד, בהם-דרות אחת ויחד, חברים, נלחם נגד כל העוול הנעשה לנו בחיינו הקשים, יחד נתכונן לקראת התפקידים העומדים לפנינו בתור פועלים בכלל ובתור פועלים עברים בארץ. יחד בכוחות משותפים נדע להתגבר על כל המכשולים המונחים על דרכנו ויחד נגלה את החבוי בקרבינו פנימה, ורק בכוחות משותפים ומאוגדים נוכל לפעול ולהצליח.

הארגון של הנוער העובד צריך להיות כללי. כל העומד מנגד ואינו נכנס לשורותינו מחליש את כוחותינו וחוטא כנגד עצמו וכנגד כל הנוער העובד. רק בכוחות כולנו ובעזרת חברינו המבוגרים-ההסתדרות הכללית של העובדים העברים בא"י – נשיג את מטרותינו:

חינוך ותרבות לנוער העובד!
השתתפות פעילה בבנין א"י העובדת!
חברים! התעוררו מתרדמתכם! התארגנו!
הקימו את הסתדרותכם הסתדרות הנוער העובד!

המרכז הזמני
של הסתדרות הנוער העובד העברי בא"י
ע"י הסתדרות העובדים הכללית בא"י