ביאור:שלושה מלכים שקיימו נבואה והשמידו את בית המלך הקודם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר לא גמור. קחו אותו כאתגר - להשלים אותו!

שלושה מלכים קיימו נבואה והשמידו את בית המלך הקודם – בעשא, זמרי ויהוא.

יהוא קיבל שכר על כך שקיים את הנבואה – "בני רביעים ישבו לך על כיסא ישראל".
אבל בעשא לא קיבל שכר כ"כ גדול. ע"פ סיגליה (בשיעור על חטאת ירבעם) הסיבה לזה היא, שבעשא לא קיים את הנבואה על בית-ירבעם בשלמותה, כי ירבעם נקבר (מלכים א יד כ), בניגוד לנבואה על אביה (מלכים א יד יג) "כי זה לבדו יבוא לירבעם אל קבר", ובניגוד לנבואה (מלכים א יד יא) "המת לירבעם בעיר יאכלו הכלבים, והמת בשדה יאכלו עוף השמים...". לפי זה נראה שבעשא היה אמור להוציא את עצמותיו של ירבעם מהקבר והוא לא עשה את זה ולכן לא קיבל שכר (זה נכון?).
גם זמרי לא קיבל שכר כזה, וזה יכול להתאים להסבר של סיגליה, כי גם זמרי לא קיים את הנבואה בשלמותה – בעשא נקבר (מלכים א טז ו), בניגוד לנבואה (מלכים א טז ד) "המת לבעשא בעיר יאכלו הכלבים, והמת לו בשדה יאכלו עוף השמים" (כנראה שגם זמרי היה אמור להוציא את העצמות של בעשא מהקבר).

[דרך אגב: עכשיו עלה בדעתי שגם יאשיהו, שלא קיים את הנבואה במלואה כנ"ל, לא קיבל שכר כל-כך גדול – מלכותו נמשכה רק 3 דורות ולא 5]

הנבואה על בית-אחאב דווקא כן התקיימה: הנבואה היתה (מלכים א כא כד) "המת לאחאב בעיר יאכלו הכלבים, והמת בשדה יאכלו עוף השמים", מאד דומה לשתי הנבואות הקודמות, והיא אכן התקיימה לגבי אחאב (מלכים א כב לח) כי למרות שהוא נקבר הכלבים לקקו את דמו, וגם (כנראה) התקיימה לגבי אחזיה-בן-אחאב (מלכים ב א יז), כי לא כתוב שהוא נקבר, ויהורם בן אחאב בוודאי לא נקבר (מלכים ב ט כה).

הבעיה היא שלנבואה על אחאב היתה מצורפת עוד נבואה (מלכים ב כא כג) – "וגם לאיזבל דיבר ה' לאמור: הכלבים יאכלו את איזבל בחיל יזרעאל". הנבואה הזאת נאמרה בפירוש ובהדגשה ליהוא בזמן המלכתו (מלכים ב ט י): "ואת איזבל יאכלו הכלבים בחלק יזרעאל ואין קובר ". ובניגוד גמור לנבואה הזאת, יהוא ציווה על עבדיו (מלכים ב ט ל) "פקדו נא את הארורה הזאת וקברוה כי בת מלך היא"! אמנם, בסוף לא הצליחו לקבור אותה והנבואה כן התקיימה, אבל זה היה בניגוד לציווי של יהוא. האם יהוא קיבל שכר על-כך שקיים נבואה בניגוד לרצונו!?

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של סיגל, אראל שפורסם לראשונה בלא גמור בכלל וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/3mlkim