ביאור:מבנה שמות ג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


מבנה השיחה בין ה' למשה (שמות ג-ד)[עריכה]

בשמות ג-ד מתואר 'שיעור' שה' העביר למשה מתוך הסנה הבוער באש. בפרק זה ננסה להסביר את המבנה ואת סדר העניינים בשיעור הזה (כל השורות הבאות הינן קישורים למאמרים נפרדים על כל נושא).

הרקע והשליחות - "...והוצא את עמי בני ישראל ממצרים!" (ג7 - ג10)
שאלה מתפרצת - "מי אנוכי?..." (ג11 - ג12)
שאלה מתפרצת - "מה שמו?..." (ג13 - ג15)
המשך השליחות - "...וניצלתם את מצרים!" (ג16 - ג22)
תלונה - "והן לא יאמינו לי...!" (ד1 - ד9)
תלונה - "לא איש דברים אנוכי...!" (ד10 - ד12)
תלונה - "שלח נא ביד תשלח!" (ד13 - ד17)

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים 9 וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2000-09-01.


סיכום שמות ג: התגלות ה' למשה והטלת תפקיד המנהיגות[עריכה]

כאשר משה היה הרועה של הצאן של יתרו במדבר [משה התרחק עד המדבר כדי שהצאן לא ירעה בשדות של אחרים ויגזול] הוא ראה מראה לא טבעי של הסנה (שיח קוצני) שבוער באש ולא מתכלה (לא נשרף). כאשר הוא מתקרב ה' קורא אליו מתוך הסנה ואומר לו "של נעליך מעל רגליך..." [שלוף והוצא את הנעליים].

מתנהל דו שיח בין ה' למשה.

ה': אומר למשה שהוא החליט להציל את עם ישראל והוא רוצה שמשה ינהיג את העם.

משה: מסרב וטוען שהוא לא מספיק מכובד, [טוען שאינו מספיק חשוב בכדי לדבר עם מלכים, עם פרעה] ושואל מדוע יצאו בני ישראל ממצרים? [במה הם זכו שה' יעשה להם נס להוציאם ממצרים?].

ה': אומר שזו השליחות שלו והוא יעזור לו ויהיה איתו, הוא אומר לו שהסימן שהוא הולך בשליחות ה' הוא שבני ישראל יעבדו את האלוקים על ההר הזה, בו הם נמצאים, כשיצאו ממצרים. [הזכות של בני ישראל שה' יוציא אותם ממצרים תהיה כאשר הם יקבלו את התורה].

משה: שואל מה יענה לעם ישראל כאשר יבוא לפניהם והם ישאלו אותו מה שמו של מי ששלח אותו אליהם?

ה': שמי - אהיה, "אהיה אשר אהיה" [כמו שאציל אותם מצרה זו אציל אותם משאר שיעבודים]. הוא שולח את משה אל הזקנים כדי לבשר להם על הגאולה וכדי שיבואו איתו לדבר עם פרעה. הוא מגלה לו על העתיד שפרעה לא יסכים לשלוח אותם [כל עוד ה' לא יראה לפרעה את היד החזקה של ה' הוא לא יסכים לשלוח את העם] ויקבל את מכות מצרים ובני ישראל יצאו ממצרים ביד רמה, בגלוי ויקחו איתם רכוש שיקחו בהשאלה מהמצרים.

קיצור דרך: tnk1/tora/jmot/jm-0304