ביאור:שיחת ה' עם אבימלך אודות שרה לפי חז"ל

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

ה' בא בחלום לאבימלך ואומר לו "הנך מת על האשה אשר לקחת..." ואבימלך עונה: "הגוי גם צדיק תהרוג?" (לשון דומה למה שאברהם אמר על סדום: "האף תספה צדיק עם רשע"?).

מנין לו הבטחון לדבר כך על ה'? הוא מסביר: "הלא הוא אמר לי אחותי היא..." ולכן "בתוך לבבי ובנקיון כפי עשיתי זאת". (צריך להבין שכפי הנראה המוסר באותו זמן דחה באופן מוחלט לקיחת אשת איש, ואם אברהם נאלץ לשקר כנראה שהיה זה חשוב עד כדי כך שהם היו עלולים להרוג אותו כדי לקחת את שרה).

ואכן ה' עונה לו: "גם אנוכי ידעתי כי בתוך לבבך..." ומה שנשאר לעשות זה: "ועתה השב אשת האיש כי נביא הוא ויתפלל בעדך וחיה". - כך מובנים הדברים בפשטות.

אך חז"ל קראו את הפסוקים בעיון והבינו שה' לא מקבל את טענת אבימלך.

כבר בתחילת הדברים ה' אומר לו "הנך מת על האישה" - לא יתכן שה' חזר בו בגלל טענות אבימלך, ואם כן כנראה שאבימלך עדיין חייב מיתה. מדוע? במה חטא?

"ועתה השב את אשת האיש כי נביא הוא" - וכי רק בגלל שהוא נביא היה צריך להחזיר את שרה? (ואם הכונה היא שאברהם יוכל להתפלל בעד אבימלך בזכות העובדה שהוא נביא, היה צריך להיות כתוב: "ועתה השב את אשת האיש, ויתפלל בעדך כי נביא הוא").

אלא מסבירים חז"ל שה' אמר לאבימלך שדבר ראשון הוא צריך להחזיר את שרה, ובקשר לטענתו שהוא לא ידע, עונה לו ה': "כי נביא הוא" - היית צריך לדעת שאברהם חכם ושהוא ידע כאשר בא לעיר חדשה ישר ישאלו אותו לפשר האישה שאיתו, ומכיוון שאברהם יודע שאנשי העיר אינם ברמה מוסרית גבוהה כדאי לו להגיד שהיא אחותו, כדי שלא יהרגוהו.

ואכן אבימלך טוען כי : "בניקיון כפי עשיתי זאת". ה' עונה: "ידעתי כי בתום לבבך" (רק) "עשית זאת" - נקיון כפיים מוחלט אין כאן.

מקורות[עריכה]

  • על פי שיחות לספר בראשית של הרב אביגדור הלוי נבנצאל