ביאור:רב לכם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: רב לכם

הביטוי "רב לכם" נזכר בתנ"ך כמה פעמים:

  • במדבר טז ג ( בפרשת קורח , בדברי החולקים): "וייקהלו על משה ועל אהרון, ויאמרו אליהם: רב לכם -- כי כל העדה כולם קדושים, ובתוכם ה'; ומדוע תתנשאו על קהל ה'?" .
  • במדבר טז ז (בהמשך פרשת קורח , בדברי משה): "והיה האיש אשר יבחר ה' הוא הקדוש; רב לכם , בני לוי!"
  • דברים א ו: "ה' אלוהינו דיבר אלינו בחורב לאמור: ' רב לכם שבת בהר הזה. פנו וסעו לכם...'" .
  • דברים ב ב: "ויאמר ה' אליי לאמור: ' רב לכם סוב את ההר הזה; פנו לכם צפונה'" .
  • מלכים א יב כח: "וייוועץ המלך -- ויעש שני עגלי זהב; ויאמר אליהם: ' רב לכם מעלות ירושלים - הנה אלוהיך ישראל אשר העלוך מארץ מצרים" .
  • יחזקאל מד ו: "ואמרת אל מרי אל בית ישראל, כה אמר ד' ה': רב לכם מכל תועבותיכם, בית ישראל" .

ברוב המקומות נראה שמשמעות הביטוי היא כמו "די לכם", "מספיק לכם" (למשל מלכים ב יב כח: "מספיק לעלות לירושלים...").

הביטוי "די לכם" לא נזכר בתנ"ך, אבל המילה "די" נזכרה בכמה מקומות, למשל (דברים טו ח): "כי פתוח תפתח את ידך לו, והעבט תעביטנו די מחסורו אשר יחסר לו". פירוש המילה "די" הוא "מספיק", "בדיוק כמה שצריך". אם היה כתוב (במלכים א יב כח) "די לכם מעלות ירושלים" הכוונה היתה - "עליתם לירושלים מספיק, בדיוק כמה שאתם צריכים; עכשיו אתם יכולים להפסיק".

אבל כשכתוב "רב לכם מעלות ירושלים" הכוונה היא - "עליתם לירושלים יותר מדי - יותר ממה שהייתם צריכים; עכשיו אתם "חייבים" להפסיק".

כך אפשר להבין גם את (יחזקאל מד ו): "עשיתם יותר מדי תועבות - עכשיו אתם חייבים להפסיק".

וכך אפשר להבין גם את שני הפסוקים מפרשת קורח: החולקים על משה ועל אהרן אומרים להם (במדבר טז ג): "לקחתם לעצמכם הרבה כבוד וגדולה - הרבה יותר ממה שמגיע לכם!", ומשה עונה להם (במדבר טז ז): "לא אנחנו, אלא בני לוי רוצים לעצמם יותר מדי כבוד וגדולה -  הם רוצים שכולם יהיו כהנים וזה בלתי אפשרי!"

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/rv_lkm