ביאור:קנאה במים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.בראשית כו יט-כ: "וַיַּחְפְּרוּ עַבְדֵי יִצְחָק בַּנָּחַל וַיִּמְצְאוּ שָׁם בְּאֵר מַיִם חַיִּים: וַיָּרִיבוּ רֹעֵי גְרָר עִם רֹעֵי יִצְחָק לֵאמֹר לָנוּ הַמָּיִם וַיִּקְרָא שֵׁם הַבְּאֵר עֵשֶׂק כִּי הִתְעַשְּׂקוּ עִמּוֹ"

באר זו, שרבו עליה, צוין שהיא "באר מים חיים", כנראה להבדיל מהבארות שסיתמום פלשתים, שהיו בארות אגירה.

על באר זו, שהיתה באר מים חיים, רבו הפלשתים בטענה מוכרת - אוצרות הטבע שייכים לתושבים המקוריים של המקום - "לנו המים".

על בארות אגירה, שכל ערכם הוא העמל המושקע בחפירתם, לא יכלו לריב בטענה זו, ולכן סתמו אותם.

השורש קנא מופיע בתנ"ך 81 פעמים. כשלושים מהם בהקשר לקנאת בני אדם. כמו:

  • בראשית לז יא: "וַיְקַנְאוּ בוֹ אֶחָיו וְאָבִיו שָׁמַר אֶת הַדָּבָר"
  • במדבר יא כט: "וַיֹּאמֶר לוֹ מֹשֶׁה הַמְקַנֵּא אַתָּה לִי וּמִי יִתֵּן כָּל עַם ה' נְבִיאִים כִּי יִתֵּן ה' אֶת רוּחוֹ עֲלֵיהֶם:"
  • ושאר חמישים בהקשר לקנאת ה'.

היש משותף בין קנאת ה' וקנאת בני אדם?

משמעות "קנאת ה'" אפשר להגדיר כמגמה להעניש או לנקום בבריות על הפרת מחויבותם כלפיו. מה משותף לקנאת בני אדם? קנאת בני אדם היא פועל יצא של חימוד:

  • הפלשתים חמדו את הבארות,
  • אחי יוסף חמדו מעמד מיוחד של יוסף,
  • יהושע חמד את הכבוד עבור משה, רוצה לומר שהוא חשב כי רק למשה מגיעה נבואה, וזה אשר ענה לו משה "ומי יתן כל העם ה' נביאים".

איך מגיעים מזה לסתימת בארות שאין תירוץ לתבוע אותם? למעשה זה אותו דבר. הגיונו של החומד כך הוא: "היקום" (או מי שזה לא יהיה לפי תפיסתו) חייב לספק לי את אשר אני צריך - זה חומד. "היקום" הפר את מחויבותו וסיפק את זה לאחר. אם אני לא יכול להשיג את המגיע לי, אני אנקום או אעניש את היקום על כך.

כך דרכה של קנאה - מה שיש לאחר היה אמור להיות שלי, ואצלו זה בטעות או על ידי תחבולה מצידו, לכן אך צודק הוא אם אקח ממנו; ואם לא אוכל לקחת לי, אז לפחות לשלול ממנו.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של דוד אקסלרוד שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-12-06.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/msr_0qnaa_0