ביאור:ירמיהו נא נט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

צדקיהו בבבל[עריכה]

צדקיהו הלך לבבל עוד לפני הגלות - כבר בשנה הרביעית למלכו ירמיהו נא נט: " "הדבר אשר צוה ירמיהו הנביא את" "שריה בן נריה בן מחסיה, בלכתו את צדקיהו מלך יהודה בבל בשנת הרבעית למלכו , ושריה שר מנוחה" ".

לא ייתכן שהכוונה למלכות בבל הגדולה (ששלטה אז בכל האיזור, מנהר מצרים עד הירדן ומעבר לו), כי אם כך, הרי שצדקיהו לא היה צריך ללכת לבבל - הוא כבר היה בבבל (בירושלים, שנמצאה בשליטת בבלית)!

אלא, הכוונה שצדקיהו הלך בראש משלחת דיפלומטית אל העיר בבל, כדי להיפגש עם מלך בבל, ושם כנראה הוא קיבל על עצמו את מרותו של בבל וגם נשבע לו בשם ה' שיהיה נאמן לו (לאחר מכן צדקיהו הפר את השבועה ומרד במלך בבל, והנביא יחזקאל הוכיח אותו על כך בתקיפות, אך זה כבר נושא לדיון אחר).

באותו זמן ציווה ירמיהו את שריה שייקח את ספר הנבואות על בבל, ויזרוק אותו לתוך פרת (ירמיהו נא סג), ומכאן שהעיר בבל סמוכה לנהר פרת.

ומה שכתבת " אראל תחשוב טוב כי אם לפי לדבריך נהר "פרת" נמצא באור-כשדים הלא זו בבל הקטנה שבין כה וכה נהר "פרת" הוא שלה אז מדוע כתוב כי מלך בבל לקח את נהר פרת? ועוד לקח את נהר-פרת מאת מלך מצרים אשר משל בירדן לפני מלך בבל " - נהר פרת לא שייך לבבל - הוא הגבול הדרומי בין בבל לבין הארצות שמדרומה. באותו זמן, היתה תקופה קצרה שבה פרעה נכה מלך מצרים שלט בכל האזור שמדרום לבבל - מנהר מצרים עד נהר פרת (כלומר עד גבול בבל); ומלך בבל לקח ממנו את השטח הזה.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-02-14.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:צדקיהו בבבל


קיצור דרך: tnk1/messages/tora_brejit_gn_edn_israel_0_0_1_0_0_0