ביאור:עובד אדמתו ישבע לחם ומרדף ריקים -

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
לפעמים אדם לא מצליח להתפרנס מעסק עצמאי, והוא חייב לעבוד כשכיר. ספר משלי ממליץ, גם במצב זה, לא להזניח לגמרי את העסק העצמאי; כך ניתן ללמוד משני פסוקים דומים, שמשוים בין אדם שעובד את אדמתו לבין אדם ש"מרדף ריקים". נקרא כל פסוק בהקשרו:

  • ביאור:יב יא : " "עובד אדמתו ישבע לחם , ומרדף ריקים חסר לב ; חמד רשע מצוד רעים, ושורש צדיקים ייתן" "" ".
  • ביאור:כח יט : " "עובד אדמתו ישבע לחם , ומרדף ריקים ישבע ריש ; איש אמונות רב ברכות, ואץ להעשיר לא יינקה" "" ".

החצי הראשון של הפסוק קורא לאדם לשמור על האדמה שלו (כלומר, על העסק הפרטי שלו), ולא להזניח אותה, גם כשהוא צריך לעבוד אצל אחרים, כמו שכתב הגר"א בפירושו למשלי יב יא, בשם חובת הלבבות: " "משל לשני בני אדם שהיה להם קרקע, וראו שאינם יכולים לפרנס את עצמם באותה קרקע לבדה, והוצרכו לעבוד בקרקעות אחרים. אחד הניח מלעבוד בקרקע שלו ועבד רק בקרקעות אחרים, ובסוף, כשלא היה לו לעבוד בקרקעות אחרים, מת ברעב. והשני עבד שנים ימים בקרקעות אחרים, עד שהיה לו כדי מזונותיו, ואחר כך הלך לעבוד אדמתו , ולכן אחר כך, אף על פי שלא היה לו קרקע אחרים, אכל מקרקע שלו" ".

החצי השני של הפסוק קורא לאדם להתרחק מה"ריקים". מה הם ה"ריקים"?

1. יש אומרים שהכוונה לאנשים "" ריקים  = אנשים שאין להם רכוש ומשפחה, ולכן הם נוטים להצטרף לכנופיות ; לפי זה, "מרדף ריקים" הוא אדם שרודף אחרי כנופיות של אנשים ריקים, נודד ממקום למקום, עוזב את אדמתו ואינו מטפל בה; אדם כזה הוא "חסר לב" ( = אינו חושב בהיגיון ), כי הכנופיה לא תספק לו פרנסה לאורך זמן, ולכן בסופו של דבר הוא "ישבע ריש" ויהיה חסר-כל; ובנוסף לכך, הכנופיה תשפיע עליו לרעה והוא יהפוך להיות עוד יותר "חסר לב" (רבי יונה) .

2. ויש אומרים שהכוונה לדברים ריקים = דברי הבל, דברים שאין בהם תועלת ; לפי זה, "מרדף ריקים" הוא אדם שרודף אחרי מעשים חסרי-תועלת כמו משחקים, בידור וכד', ואינו עובד לפרנסתו. אדם כזה הוא "חסר לב" ( = אינו חושב בהיגיון ), כי אם לא יעבוד, בסופו של דבר הוא "ישבע ריש" ויהיה חסר-כל ("ישבע ריש" זו אחת הדוגמאות לציניות בתנ"ך ); ובנוסף לכך, חיי הבטלה ישפיעו עליו לרעה והוא יהפוך להיות עוד יותר "חסר לב" . כדברי חז"ל (כתובות נט:) : " "הבטלה מביאה לידי שיעמום" " (רבי יונה) .

על-פי ההקשר, נראה שכל אחד מהפירושים מתאים לפסוק אחר:

1. בקטע הראשון נאמר "...ומרדף ריקים חסר לב . חמד רשע מצוד רעים...", כלומר - הרשע רוצה להיות בחברתם של אנשים רָעים (בציד או במצודה - פירוט ); הוא רודף אחרי אנשים ריקים;

2. בקטע השני נאמר "...ומרדף ריקים ישבע ריש ... ואץ להעשיר לא יינקה.", כלומר - החוטא רוצה להתעשר מהר (בדרכי מרמה או בתחבולות אחרות - פירוט ); הוא רודף אחרי מעשים ריקים (ראו שביל הזהב ).

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל (הגהה: יעל) שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2003-02-14.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mjly/ovd_admto