ביאור:ניקודים ובקבוק דבש

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

כשירבעם שולח את אשתו אל אחיה השילוני, כדי לשאול מה יקרה לאביה בנם, הוא אומר לה:

(מלכים א יד ג): "ולקחת בידך עשרה לחם ונקדים ובקבק דבש ובאת אליו הוא יגיד לך מה יהיה לנער"

המאכל ניקודים נזכר בעוד מקום אחד – כשהגבעונים באים לרמות את ישראל הם לוקחים לחם שנראה מאד ישן:

(יהושע ט ה): "ונעלות בלות ומטלאות ברגליהם ושלמות בלות עליהם וכל לחם צידם יבש היה נקדים"

האם אשת ירבעם הביאה לנביא לחם ישן?!

כמה תשובות:

  1. כמובן שלא. ניקודים הם "נקודות" של לחם, פירורי-לחם. הגבעונים לקחו לחם ישן שהתפורר מרוב יובש, אבל אשת ירבעם בוודאי לקחה לחם טרי וטוב, והיא פוררה אותו בכוונה. הסיבה לזה היא שאחיה הנביא היה זקן מאד, כמו שכתוב (מלכים א יד ד) "ואחיה לא יכול לראות כי קמו עיניו משיבו" בטח אם העיניים שלו לא תפקדו - גם השיניים שלו לא היו חזקות במיוחד, ולכן היה צריך להביא לו לחם מפורר. מאותה סיבה גם לא הביאו לו שום פרי שצריך ללעוס אלא רק בקבוק דבש.
  2. [ע"פ סיגליה]: כן! כידוע, ירבעם לא רצה שיגלו שהוא הלך לאחיה, לכן הוא גם ביקש מאשתו שתתחפש (מלכים א יד ב), והיא הביאה מנחה מקולקלת בכוונה (כדי שיחשבו שהיא אישה עניה ואין לה כסף להביא מנחה משובחת) – לחם מעובש ודבש בבקבוק עם צוואר צר (בטח הדבש פעם היה פחות נוזלי, ואז הרוב נתקע בתוך הבקבוק — וזה די מתסכל...)
  3. רש"י מסביר שהכוונה כאן היא למאכל הקרוי שתיתא, העשוי מקמח של קליות חטה מיובשות בתנור. רד"ק מפרש (על פי התרגום) שהכוונה כאן היא ל"פת הבאה בכיסנין", והיא פת העשויה כעכים יבשים וכוססים אותם בבית המשתה. מצודת ציון מפרש שהכוונה לפת יבש ומתובל בתבלין, והתבלין מופיע כנקודות על גביו. לפי שלושתם, צריך לומר שכאן ניקודים – המובא כמאכל נפרד מעשרה (כיכרות) לחם – הוא מאכל ששמו כך, בניגוד ללחם ניקודים ביהושע, שם ניקודים הוא תואר ללחם, דהיינו לחם יבש ומנוקד בעובש.מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של סיגל ואראל שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים 8 וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2000-08-01.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkima/niqudim_wdvj