ביאור:נביא במדים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.האם בזמן התנ"ך נביאים שירתו בצבא?

מסיפורו של אלישע (מלכים ב פרק ג) נראה שכן.

בפרק מסופר על מלך ישראל ומלך יהודה שיצאו למלחמה נגד אדום. לאחר שתעו בדרך, באמצע מדבר אדום, ביקש יהושפט מלך יהודה לשמוע את דבר ה' בנוגע למלחמה, ולשם כך חיפש נביא, והוא אכן מצא - אלישע בן שפט היה שם.

בסוף הפרק הקודם נאמר שאלישע שב לשומרון; לא מסופר בשום מקום שאלישע גר במדבר, או שהוא הגיע למדבר בדרך נס. הדרך היחידה שבה אלישע היה יכול להגיע לשם היא - כמו שכולם הגיעו לשם - יחד עם הצבא; אלישע היה שומרוני, ולכן הוא שירת בצבא השומרוני ויצא עם מלך ישראל למלחמה; מלך ישראל המושחת, שאותו לא התבייש להעליב ולהוכיח בפומבי, למרות שהיה המפקד שלו, מלכים ב ג יד: "חַי ה' צְבָאוֹת אֲשֶׁר עָמַדְתִּי לְפָנָיו, כִּי לוּלֵי פְּנֵי יְהוֹשָׁפָט מֶלֶךְ יְהוּדָה אֲנִי נֹשֵׂא, אִם אַבִּיט אֵלֶיךָ וְאִם אֶרְאֶךָּ!".

למרות שהיה נביא, ולמרות שהתנגד בחריפות לדרכו של מלך ישראל, אלישע לא ביקש לעצמו שום פטור ושום הקלה, הוא לבש מדים ויצא למלחמה יחד עם הצבא השומרוני. בסופו של דבר, שני הצבאות קיבלו מים בנס; לא בגלל שנתנו לאלישע פטור מהשירות הצבאי, אלא להיפך, בגלל שאלישע היה איתם. הסיפור יכול לשמש דוגמה לכל חייל שהולך (או מנסה ללכת) בדרכו של אלישע.

רמזים נוספים לנביאים חיילים[עריכה]

רמזים נוספים לנביאים חיילים אפשר למצוא בנבואות המראות בקיאות של הנביא באורחות המלחמה. ביואל ונחום אפשר למצוא תיאורים של מעשים בעלי אופי צבאי, למשל:

"מָגֵן גִּבֹּרֵיהוּ מְאָדָּם, אַנְשֵׁי-חַיִל מְתֻלָּעִים, בְּאֵשׁ-פְּלָדֹת הָרֶכֶב, בְּיוֹם הֲכִינוֹ; וְהַבְּרֹשִׁים, הָרְעָלוּ. ה בַּחוּצוֹת יִתְהוֹלְלוּ הָרֶכֶב, יִשְׁתַּקְשְׁקוּן בָּרְחֹבוֹת: מַרְאֵיהֶן, כַּלַּפִּידִים--כַּבְּרָקִים, יְרוֹצֵצוּ. ו יִזְכֹּר, אַדִּירָיו--יִכָּשְׁלוּ, בהלכותם (בַּהֲלִיכָתָם); יְמַהֲרוּ, חוֹמָתָהּ, וְהֻכַן, הַסֹּכֵךְ" (נחום ב).

אפשר לנחש שידע כזה לא מגיע סתם, ולנביא יש רקע צבאי כלשהו.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-12-06.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkimb/navi_bmdim