ביאור:ירמיהו כג כב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

נביא אמיתי משיב את בני ישראל מדרכם הרעה[עריכה]

ישנם אנשים רבים שטוענים שיש להם חזיונות רוחניים, ואף מצליחים לנבא כמה אירועים. אולם לפי הנביא ירמיהו, זה לא מספיק, המבחן העיקרי של נביא הוא בהשפעה המעשית שלו על עם ישראל. כך, לפי ירמיהו, אומר ה' לנביאי השקר:

(ירמיהו כג כא): "לֹא שָׁלַחְתִּי אֶת הַנְּבִאִים וְהֵם רָצוּ, לֹא דִבַּרְתִּי אֲלֵיהֶם וְהֵם נִבָּאוּ!"

(ירמיהו כג כב): "וְאִם עָמְדוּ בְּסוֹדִי, וְיַשְׁמִעוּ דְבָרַי אֶת עַמִּי, וִישִׁבוּם מִדַּרְכָּם הָרָע וּמֵרֹעַ מַעַלְלֵיהֶם!"

סוד = חבורה קרובה ומצומצמת ; אם אותם אנשים, הטוענים שהם "מתקשרים" או "נביאים", אכן שייכים לחבורתו המצומצמת של ה', החבורה שה' מגלה לה את תוכניותיו הסודיות, אז הם צריכים לפעול במלוא המרץ כדי להשיב את בני ישראל אל ה'.

ה' מגלה את תוכניותיו לאנשים הקרובים אליו, לא כדי לספק את סקרנותם או לעורר את התלהבותם, אלא רק כדי שיזהירו את בני ישראל מפני הצרה המתקרבת אליהם, ויעוררו אותם לתקן את דרכיהם, כך שהצרה תתבטל, כמו שנאמר ב (עמוס ג ז): "כי לא יעשה ד' ה' דבר כי אם גלה סודו אל עבדיו הנביאים".

אבל יש מתקשרים, שהנבואות שלהם גורמות לתוצאה הפוכה - הן גורמות לשומעים להיות שאננים, כביכול אין צורך שיעשו שום דבר, הכל יסתדר מעצמו. לפי דברי ירמיהו, נראה שאנשים אלה אינם נביאי אמת.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

" "ואם עמדו בסודי וישמיעו דברי וגו' - היה להם להשמיע דברי ותורתי את עמי ולא להטעותם בה מעלי" " ( רש"י ) .

" "לא שלחתי - ונגד מה שאמרו למנאצי ה' שה' דבר שלום, ושיש אתם ע"ז נבואה מאת ה', אומר "לא שלחתי את הנביאים", ולא לבד שלא שלחם בשליחות אל העם, כי גם לא דברתי אליהם" "כלל. ואם" " עמדו בסודי, מביא ראיה שלא דבר עמם כלל, כי אם עמדו בסודי כדבריהם שגליתי להם סודי, הלא היה ראוי שישמיעו דברי את עמי וישיבום מדרכם הרע, ולא להחזיק ידי עושי רשעה ולפתותם שלא ישובו, שה' לא ישלח את הנביא שידבר להם שיהיה להם שלום ושאין צריך לעשות תשובה" " ( מלבי"ם ) .

" "והם נבאו - מלבם ולא שמעו ממני. והם רצו - במהירות רב כאלו היו שלוחים בדבר. ואם עמדו בסודי - ר"ל אם הוא כדבריהם שעמדו בסודו לקבל נבואה היה ראוי שישמיעו לעמי את דברי אשר דברתי בתורתי להשיבם מדרכם הרע ולא להכשילם עוד בעבירה" " ( מצודות ) .

ראו עוד: איסור חנופה .

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

  • המאבק בין נביאי האמת לנביאי השקר : בפרק כ"ג פסוקים כ"א-כ"ב נאמר: " לא-שלחתי את-הנבאים והם רצו לא-דברתי אליהם והם נבאו. ואם-עמדו בסודי וישמעו דברי את-עמי וישבום מדרכם הרע ומרע מעלליהם". ... ( cache )
  • תהילים - מאמרים+הרצאות וידאו בנושא תהילים: אותיות - סוד האותיות... : כ"ג, כא: " לא שלחתי את הנבאים והם רצו לא דברתי אליהם והם נבאו". ובתהילים פרק ק"ב, ט"ו: "כי רצו עבדיך את אבניה ואת עפרה יחננו". גם יש לשים לב: "עד באי אליך ...
  • ירמיהו כג בעברית מדוברת : כג,כא לא-שלחתי את-הנביאים (נביאי השקר) והם רצו; לא-דברתי אליהם והם ניבאו. כג,כב ואם הם עמדו במועצת ה' (כפי שהם מעידים על עצמם)ג€”ישמיעו נא את דברי לעמי, ... ( cache )
  • לבעיות הנבואה בישראל, תולדותיה ואופייה: חלק ה : ... בעצם ג€“ לנבואת השקר ג€“ האומרת 'שלום שלום ואין שלום', הוא הוסיף והגדיר את קנה מידתו לנבואת האמת: 'לא שלחתי את הנביאים והם רצו, לא דברתי אליהם והם נבאו. ... ( cache )
  • ידיעה ובחירה : ומה שפרש בהתנקותו ממעשה המשקרים באמרו לא שלחתי את הנביאים והם רצו לא דברתי אליהם והם נבאו, וכל הדומה לכך. וממה שיש במסורת, מה שקבלו הקדמונים הכל בידי שמים ... ( cache )


תגובות[עריכה]

סוד ה' ליראיו.

מעניין, כי נביא שקר שלא עמד בסוד ה' גם מ'סוד ישראל' הוא מודר:

יחזקאל יג ט: "והיתה ידי אל הנביאים החזים שוא והקסמים כזב בסוד עמי לא יהיו ובכתב בית ישראל לא יכתבו ואל אדמת ישראל לא יבאו וידעתם כי אני אדני ה'".

מהו 'סוד עמי' זה? אפשר - עצם התחברותם. ואפשר גם - סוד השרדותו המפליא של העם הזה.

-- hagai hoffer, 2011-04-17 11:01:18


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:נביא אמיתי משיב את בני ישראל מדרכם הרעה


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-04-30.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-23-22