ביאור:מ-

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


מ- = אות-יחס שמציינת יציאה והתרחקות, מקור, זמן תחילת הפעולה, סיבה שממנה נובעת הפעולה, יתרון, הימנעות[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: מ-

מ היא אות יחס היכולה לבטא כמה משמעויות שונות:

1. יציאה והתרחקות ממקום או מאדם מסוים - כמו בפסוקים (בראשית יב א) "לך לך מ ארצך", (שמות כג ז) "מ דבר שקר תרחק", (איוב ו כג) "ומלטוני מ יד צר", "ויצא יעקב מ באר-שבע", "אל תרחק מ מני";  

2. מקור שממנו מישהו בא, כמו בפסוק (שופטים יג ב) "ויהי איש אחד מ צרעה מ משפחת הדני"; מקור שממנו לוקחים או מפיקים דבר מסוים - כמו (בראשית ו) "ויקח מ כל הבהמה הטהורה", (שמ"ב יא17) "וייפול מן -העם מ עבדי דוד...", (תהלים קלז ג) "שירו לנו מ שיר ציון", (שה"ש א3) "יישקני מ נשיקות פיהו", (בראשית כח יא): "ויקח מ אבני המקום" ( פירוט ), (בראשית כח א) "לא תקח אשה מ בנות כנען".

3. התחלת הפעולה - הזמן שבו מתחילה הפעולה: "וספרתם לכם... מ יום הביאכם את עומר התנופה..."; או המקום שבו מתחילה הפעולה (במדבר כב מא): "וירא מ שם קצה העם", או האנשים שמהם מתחילה הפעולה (במדבר א) "מ בן עשרים שנה ומעלה", (ירמיהו ו-ח) "מ קטנם ועד גדולם... מ נביא ועד כהן".

4. סיבה שממנה נובעת הפעולה, כמו בפסוקים (ישעיהו מח ד) "מ דעתי כי קשה אתה", (תהלים קט כד) "ברכיי כשלו מ צום".

5. יתרון - כמו בפסוקים (בראשית ג א) "והנחש היה ערום מ כל חית השדה",  "והאיש משה ענו מאד מ כל האדם"

6. הימנעות מפעולה מסוימת - כמו בפסוקים (בראשית כז א) "ותכהין עיניו מ ראות", "סור מ רע ועשה טוב", ואולי גם " כי היה רכושם רב משבת יחדיו "

דוגמאות נוספות ניתן למצוא בקונקורדנציה של אבן שושן, אות מ.

פסוקים שבהם כמה משמעויות אפשריות[עריכה]

ראו גם: מנגד- .


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:מ- - אות-יחס שמציינת יציאה והתרחקות, מקור, זמן תחילת הפעולה, סיבה שממנה נובעת הפעולה, יתרון, הימנעות

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אברהם אבן-שושן (ערך: אראל) שפורסם לראשונה בקונקורדנציה חדשה, ה'תשל"ח וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-05-09.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/mi