ביאור:משלי כה יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

משלי כה יח: "מֵפִיץ, וְחֶרֶב, וְחֵץ שָׁנוּן = אִישׁ עֹנֶה בְרֵעֵהוּ עֵד שָׁקֶר."

תרגום מצודות: העונה (מעיד) בחבירו עדות שקר, הורגו בלשונו כבכלי קרב: מפיץ (שם כלי המשבר), וחרב, וחץ שנון (מחודד).

תרגום ויקיטקסט: כמו פטיש מפוצץ סלעים, העלול לפגוע גם במי שמפעיל אותו; כמו חרב, הפוגעת בקרובים אליה; וכמו חץ שנון, הפוגע ברחוקים - כך הוא איש אשר עונה (מעיד) ברעהו עדות שקר: הוא מזיק גם לעצמו, גם לשומעים, וגם לרעהו שהעדות נאמרה עליו.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי כה יח.


דקויות[עריכה]

מה זה מפיץ?[עריכה]

מפיץ מזכיר את המילה פצצה, העלולה להתפוצץ בפניו של מי שמפעיל אותה. בימיהם עדיין לא היה אבק-שריפה, אבל היו להם דרכים אחרות לפוצץ, (ירמיהו כג כט): "וּכְפַטִּישׁ יְפֹצֵץ סָלַע". כשאדם מכה בסלע בכוח, הסלע מתפוצץ והוא עלול לספוג רסיסים. כך גם כשאדם מעיד עדות שקר, התוצאות השליליות עלולות לפגוע גם בו.

מדוע נזכרו שלושה כלי-נשק שונים?[עריכה]

1. שלושת הנשקים מתארים את שלושת הנזקים שגורם המעיד עדות שקר:

  • מפיץ - משל לנזק שגורמת עדות השקר למי שאומר אותה (ע"פ מלבי"ם);
  • חרב - כלי ההורג את מי שנמצא מולו - משל לנזק שגורמת עדות השקר למי שאומרים לו;
  • חץ שנון - כלי ההורג מרחוק - משל לנזק שגורמת עדות השקר למי שאומרים עליו - גם אם הוא נמצא רחוק מאד, עלול להיגרם נזק רב לשמו הטוב.

רעיון דומה נמצא בתלמוד לגבי לשון הרע: "לשון תליתאי קטיל תליתאי - הורג למספרו, ולמקבלו, ולאומרו" (בבלי ערכין טו:); "לישנא תליתאי - זה לשון הרכיל שהיא שלישית בין אדם לחבירו לגלות לו סוד" (רש"י); "לישנא תליתאי שהקיפה הקב"ה אחת של עצם ואחת של בשר והוא שלישי בתוכם" (תוספות). פסוק זה נכלל בדברי האזהרה שמזהירים את העדים (סנהדרין כט.).

2. מפיץ וחרב וחץ שנון מתארים גם את עונשו של המעיד עדות שקר: "מפיץ - על שם "והפיצך ה' בכל העמים"; וחרב - על שם "והריקותי אחריכם חרב"; וחץ שנון - על שם "בשלחי את חצי הרעב". הכל למי? לאיש עונה ברעהו עד שקר, אלו ישראל, שהשיבו ואמרו [לעגל הזהב] "אלה אלהיך ישראל"" (ר' חנינא בר פפא, איכה רבתי, פתיחה יג).

שני הפירושים משלימים זה את זה: "המעיד שקר על רעהו יש בו כל השלושה... ולכן כאשר מעיד שקר ברעהו, עונשו על השלושה הנזכרים לעיל" (הגאון מווילנה, וכן רמ"ד וואלי).
דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/25-18