ביאור:מחמאות לפני ביקורת - יהוא בן חנני ויהושפט מלך יהודה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.הסיפור מתחיל בספר דברי הימים ב, פרק יט, ע"פ פירוש רש"י.

יהושפט מלך יהודה שיתף פעולה עם אחאב מלך ישראל במלחמתו נגד ארם, וכשחזר - יצא אל פניו יהוא-בן-חנני החוזה והוכיח אותו: "הלרשע לעזור ולשונאי ה' תאהב?! ובזאת עליך קצף מלפני ה'!".

הוא היה יכול להסתפק בתוכחה, אבל הוא ידע שכדאי להגיד גם דברים טובים כדי לשמח את יהושפט, ולכן הוסיף ואמר: "אבל דברים טובים נמצאו עמך, כי ביערת האשרות מן הארץ והכינות לבבך לדרוש הא-להים".

ואכן הדברים השיגו את מטרתם, כמו שכתוב בהמשך: "וישב יהושפט בירושלים" – הוא קיבל את הביקורת ולא יצא לעזור למלך ישראל (בינתיים);

יותר מזה - הוא כל-כך שמח על הדברים הטובים שאמר לו החוזה "כי ביערת האשרות מן הארץ", שמייד פתח ספר תורה כדי לקרוא על האשרות, ומצא את הפסוק בספר דברים (דברים טז כא): "לא תטע לך אשרה כל עץ אצל מזבח ה' א-להיך אשר תעשה לך".

ומכיוון שהחוזה גם אמר לו "והכינות לבבך לדרוש הא-להים" – הוא רצה גם לדרוש וללמוד את כל הפרשה הזאת ולא רק פסוק אחד, וראה בתחילת הפרשה (שלושה פסוקים קודם): "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך אשר ה' א-להיך נותן לך לשבטיך, ושפטו את העם משפט צדק...", ולאחר שקרא התעורר בו גם רצון עז ליישם את זה, ולכן מייד אחר-כך (דברי הימים ב יט ה-יא): "ויעמד שופטים בארץ בכל ערי יהודה הבצורות... ושוטרים הלויים לפניכם..." ולכל זה הוא הגיע רק בזכות המחמאה שנתן לו יהוא-בן-חנני החוזה!

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים 9 וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2004-12-24.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/dhb/db-19