לדלג לתוכן

ביאור:מות שמשון

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.על כל השופטים בספר שופטים כתוב שהם שפטו את ישראל (ו\או כמה זמן שקטה הארץ בימיהם) לפני שכתוב שהם מתו:

עתניאל - בתחילת שיפוטו: "וישפוט את ישראל... ותשקוט הארץ ארבעים שנה, וימת עותניאל בן קנז"
אהוד - "ותשקוט הארץ שמונים שנה... ואהוד מת"
דבורה - בהתחלה: "היא שופטה את ישראל בעת ההיא" (לא כתוב בכלל מתי היא מתה).
גדעון - "ותשקוט הארץ ארבעים שנה בימי גדעון... וימת גדעון בן יואש בשיבה טובה, וייקבר בקבר יואש אביו בעופרה".
אבימלך - "וישר אבימלך על ישראל שלוש שנים..." [כאן מסופר כל הסיפור על המלחמה של אבימלך בבעלי שכם] "...וידקרהו נערו וימות".
יפתח - "וישפוט יפתח את ישראל שש שנים, וימת יפתח הגלעדי וייקבר בערי גלעד".
אבצן - "וישפוט אחריו את ישראל אבצן מבית לחם... שבע שנים. וימת אבצן וייקבר בבית לחם".
אילון - "וישפוט אחריו את ישראל אילון הזבולוני; וישפוט את ישראל עשר שנים. וימת אילון הזבולוני; וייקבר באיילון, בארץ זבולון"
עבדון - "וישפוט אחריו את ישראל עבדון בן הילל הפרעתוני... וימת עבדון בן הילל הפרעתוני, וייקבר בפרעתון בארץ אפריים בהר העמלקי".

גם אצל שמשון כתוב "וישפוט את ישראל בימי פלשתים עשרים שנה", ואח"כ כתוב שהוא מת. אבל המוות של שמשון לא היה מיידי - היה תהליך ארוך של נפילה שבסופו הוא מת, והתנ"ך מספר את התהליך הזה מתחילתו: מרגע שהוא נכנע ליצר הרע והלך לאישה הזונה בעזה כבר נגזר דינו למות. זה דומה גם לסיפור של אבימלך (שופטים ט), ויש מפרשים כך גם את הפסוק "כי ביום אכלך ממנו מות תמות ".

אולם, אצל שמשון ישנו פסוק נוסף (שופטים טז לא): "ויירדו אחיו וכל בית אביהו וישאו אותו ויעלו ויקברו אותו בין צורעה ובין אשתאול בקבר מנוח אביו; והוא שפט את ישראל עשרים שנה": זהו השופט היחיד שכתוב עליו שהוא שפט את ישראל אחרי שכתוב שהוא מת ונקבר!

ייתכן, שהמעשה שעשה שמשון במותו החליש מאד את הפלשתים (כל סרני הפלשתים נהרגו), ובמשך 20 שנה אחר כך הם לא יכלו להציק לישראל, וזה נחשב כאילו ששמשון שפט את ישראל אחרי מותו. גם חז"ל דרשו "שהיו פלשתים מתייראים ממנו 20 שנה אחרי מותו, כשם שהיו מתייראים ממנו בחייו" (ירושלמי סוטה א:ח) .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה במכתב וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2000-01-01.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/joftim/jmjon_moto