ביאור:מדוע כל-כך קשה לאכול חסה כשרה ובריאה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בימינו, יהודי שרוצה לאכול חסה כשרה (או ירקות עליים אחרים - פטרוזיליה, כוסברה, שמיר, כרוב...) צריך לבחור אחת מתוך שתי אפשרויות לא טובות:

  1. להשקיע זמן רב בניקוי העלים מחרקים ותולעים
  2. לקנות חסה ללא תולעים - שבדרך-כלל מכוסה בריסוס כבד המזיק לבריאות

כדי להבין מדוע זה כל-כך קשה, נקרא את הפסוקים שמגדירים את המזון המיועד לאדם ולחיה (בראשית א כט-ל)

"וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים:"

    • "הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת-כָּל-עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ, וְאֶת-כָּל-הָעֵץ אֲשֶׁר-בּוֹ פְרִי-עֵץ זֹרֵעַ זָרַע : לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה."
    • "וּלְכָל-חַיַּת הָאָרֶץ וּלְכָל-עוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְכֹל רוֹמֵשׂ עַל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-בּוֹ נֶפֶשׁ חַיָּה - אֶת-כָּל-יֶרֶק עֵשֶׂב לְאָכְלָה;" ""

"וַיְהִי-כֵן" ".

מייד לאחר הבריאה, לא הייתה תחרות בין האדם לבין החיות; האדם לא אכל חיות והחיות לא אכלו בני אדם או חיות אחרות; וגם המזונות מן הצומח נחלקו בין האדם לבין החיות (ע' רש"ר הירש):

  • האדם קיבל את העשבים עם הזרעים (דגנים, קטניות וכו') ואת עצי הפרי;
  • החיות קיבלו את ה"יֶרֶק עֵשֶׂב", כלומר את העלים, הגבעולים, ואולי גם הפרחים (עיין בביאור:חלוקת עולם הצומח בתורה). העלים מראש לא היו מיועדים לנו, ולכן אין פלא שקשה לנו לאכול אותם. אחרי המבול היה שינוי בחוקי האכילה, וה' אמר לבני נוח (בראשית ט 2): ""כָּל-רֶמֶשׂ אֲשֶׁר הוּא-חַי, לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה: כְּיֶרֶק עֵשֶׂב, נָתַתִּי לָכֶם אֶת-כֹּל" "; ה' התיר לנוח ולבניו לאכול חיות, ויחד עם זה התיר להם לאכול עלים. ואכן, לבני נוח אין שום בעיה לאכול חסה או פטרוסיליה - הם לא צריכים לנקות אותה מחרקים, כי מותר להם לאכול אותה יחד עם החרקים. חוקי האכילה של עם ישראל הם קרובים יותר לחוקי האכילה שהיו לפני המבול (כפי שכתב הרב קוק ב"חזון הצמחונות והשלום")- יש מגבלות רבות על אכילת בשר, אסור בכלל לאכול חרקים ותולעים, וכתוצאה מכך קשה יותר לאכול ירקות עליים - מותר, אך זה דורש השקעה רבה. וייתכן שבאחרית הימים, כשהעולם יחזור להיות כגן-עדן, החיות לא יטרפו זו את זו ובני-האדם לא יאכלו בשר - יהיה אסור לנו לאכול חסה, והיא תחזור להיות מזונן הבלעדי של החיות...

    קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/xsa