ביאור:מדוע הכובש עובד את אלהי העם הנכבש

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
אמציהו מלך יהודה נלחם באדומים והיכה אותם מכה קשה. אך לאחר הניצחון המוחץ (דברי הימים ב כה יד): "ויהי אחרי בוא אמציהו מהכות את-אדומים, ויבא את-אלהי בני שׂעיר, ויעמידם לו לאלהים, ולפניהם ישׁתחוה, ולהם יקטר"! לאחר מכן (כה 15): "ויחר-אף ה' באמציהו, וישׁלח אליו נביא, ויאמר לו 'למה דרשׁת את-אלהי העם אשׁר לא-הצילו את-עמם מידך?!'". השאלה היא אכן קשה - מדוע אמציהו החליט לעבוד את אלהי האדומים, דווקא אחרי שראה שהאדומים הובסו בקרב?!

ייתכן שהאמונה של אמציהו היתה דומה לאמונה המתגלה בדברי רבשקה (מלכים ב יח כה): "עתה המבלעדי ה' עליתי על-המקום הזה להשׁחתו? ה' אמר אלי עלה על-הארץ הזאת והשׁחיתה!": הכובש האמין, שהוא הצליח במלחמתו, רק משום שאלהי העם הנכבש איפשר לו להצליח. ייתכן, שגם אמציהו האמין, שהוא הצליח להכות את אדום בזכות עזרתו הנדיבה של אלהי אדום, ולכן החליט לעבוד אותם.

רעיון דומה ניתן ללמוד, אולי, מהאזהרה בדברים ו י.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל ע"פ הרב מנשה וינר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2004-11-04.

תגובות[עריכה]

מאת: מוטי אהרוני

אולי אפשר להזכיר בקשר לכך, את השפעתו של האל הזר, במסופר במלכים ב ג כז, כאשר מלך מואב מעלה את בנו עולה על החומה, "ויהי קצף גדול על ישראל, ויסעו מעליו".

מאת: תום-ש
על פי הבנתי:
אמציה מנסה להרגיע את האדומים החיים בכך שתולה את נצחונו באלהי אדום.
אמציה לא באמת עבד את אלהי אדום, אלא עשה זאת כפעולה חיצונית להשתיק מרידות אפשריות מצד האדומים... זה הדבר האחרון שהוא צריך לפני מלחמה בישראל- עוד ממלכה שתהיה לו לאויב.
הנביא מוכיח אותו על כך שגם כפועלה חיצונית זה לא טוב, ועל כך עונה לו אמציה: "הליועץ למלך נתנוך?", כלומר: מה אתה מבין במלכות שאתה אומר לי מה טוב לעשות ומה לא, כצעד מלכותי-פוליטי.

מאת: יהודה
לא סביר בעיני:
האם האדומים ישכחו לאמציה את הרצח הנורא
בגי מלח רק בגלל שעשה כאילו שעובד את אלוהיהם

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim2/kovj_wnkbj