ביאור:מבנה שמות כ

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

פרק כ': מעמד הר סיני - מתן תורה – עשרת הדברות.[עריכה]

1. אנוכי ה' אלוקיך – צריך להאמין שה' הוא האלוקים האחד.

2. לא יהיה לך אלוקים אחרים – איסור עבודה זרה הכולל מספר דברים: א. אסור שיהיה פסל אפילו אם לא עובדים אותו. ב. אסור לעשות פסל אפילו למישהו אחר. ג. אסור להשתחוות לפסל אפילו אם לא מתכוונים לעבוד אותו. ד. אסור לעבוד את הפסל בכל סוג של פולחן.

3. לא תישא את שם ה' אלוקיך לשווא – אסור להישבע בשם ה' לשווא [נשבע לשנות את הידוע, לדוגמא: להישבע בשם ה' על עמוד עשוי אבן שהוא עשוי זהב. או נשבע על הידוע, לדוגמא: נשבע בשם ה' שהשולחן הזה הוא שולחן]

4. זכור את יום השבת לקדשו – מצוות שמירת שבת.

5. כבד את אביך ואת אמך

6. לא תרצח

7. לא תנאף – אישה נשואה המקיימת יחסים עם גבר אחר.

8. לא תגנוב – [מדובר על גניבת נפשות, חטיפת בן-אדם. לומדים זאת משום שמצווה זו נאמרת בסמוך ל"לא תרצח" ו"לא תנאף" שהעובר עליהן חייב בעונש מוות, מכאן לומדים שגם עונשו של הגנב הוא עונש מוות ולמי שגונב ממונות יש עונש אחר]

9. לא תענה ברעך עד שקר – אסור להעיד עדות שקר.

10. לא תחמוד – אסור לרצות את מה שיש לאחר.

ה' דיבר אל בני ישראל במעמד הר סיני ולאחר שתי הדברות הראשונות בני ישראל נבהלו וברחו מהמקום משום שהיה להם קשה לשמוע את ה' ישירות והם פוחדים שימותו בעקבות שמיעת קול ה', הם מבקשים ממשה שיקבל מה' את הדברים ויעביר להם.

משה מרגיע אותם ואומר "...לבעבור נסות אתכם בא האלוקים..." (פס' יז') [לגדל אתכם בעולם, כדי שאומות העולם ידעו שה' בכבודו נגלה לעם ישראל. המילה 'נסות', באה מלשון הרמה וגדולה]. ומטרה נוספת היא שעל ידי שנתגלה ה' אליכם תפחדו מפניו ותדעו שאין אלוקים אחרים.

ה' נותן מצוות הקשורות בעבודה זרה, אין לעשות פסלים בדמותם של כוכבי הלכת ואין לעשות אלוהי זהב וכסף.

יש לעבוד את ה' על גבי מזבח אדמה

  1. . המזבח עומד על האדמה ולא על גבי עמודים.
  2. . מזבח הנחושת שהיה חלול ובזמן החנייה מילאו אותו בעפר].

במידה ובונים מזבח אבנים אסור להשתמש בכלי ברזל כדי לסתת את האבנים [כי המזבח נועד להאריך את ימיו של האדם ואילו הברזל מקצר אותם, וכן המזבח עושה שלום ביננו לבין הקב"ה והברזל מסמל מלחמה].

אסור לעלות למזבח במעלות (מדרגות) אלא יש לבנות כבש משופע [כאשר עולים במדרגות מרחיבים את הצעדים ועלולים להגיע לידי גילוי הערווה].

המזבח יוקם רק במקום שה' ייתן רשות להזכיר את שמו ולא בכל מקום שהאדם יחפוץ להקים.