ביאור:תהלים נא ו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

לך לבדך חטאתי - האם דוד חטא רק לה'?![עריכה]

(תהלים נא ו): "לך לבדך חטאתי, והרע בעיניך עשיתי; למען תצדק בדברך, תזכה בשפטך"

איך דוד אומר שהוא חטא רק לה'? מה עם לקיחת בת-שבע? הגרימה למות אוריה? כל החיילים שנהרגו בקרב יחד עם אוריה?

1. לפי חלק מהמפרשים, אוריה נתן גט לבת-שבע לפני שיצא למלחמה.

  • אולם זה עדיין לא פוטר את דוד מחטא: נניח שחייל יוצא להילחם בלבנון, ובמקביל, הרמטכ"ל מתחיל עם החברה שלו, מפתה אותה, ואז לוקח אותה לאישה, והכל באופן חוקי לחלוטין, ובלי לעבור על שום הלכה... זו בוודאי עבירה בין אדם לחברו, למרות שהם לא נשואים!

2. לפי חלק מהמפרשים (ע' מלבי"ם), אוריה היה חייב מיתה כי מרד במלכות - לא רצה לרדת אל ביתו. אולם:

  • זה עדיין לא פוטר את דוד מחטא: היה עליו לדון את אוריה בבית דין ולאפשר לו להגן על עצמו בצורה הוגנת. שליט הוגן לא צריך "לחסל" אנשים בצורה נסתרת, תוך כדי המלחמה!
  • זה עדיין לא פוטר את דוד מחטא אחר - הפגיעה במאמץ המלחמתי ע"י הכנסת שיקולים זרים, דבר שגרם בוודאי לאבידות מיותרות (ע"ע שמואל ב יב טו-כד).

3. ע"פ "דעת מקרא", משמעות הפסוק היא "לך חטאתי, שאתה הוא א-להים לבדך" - כמו פסוקים אחרים בספר תהלים שבהם נזכרה המילה "לבדך" (תהלים עא טז): "אבוא בגברות ד' ה', אזכיר צדקתך לבדך", (תהלים פג יט): "וידעו כי אתה שמך ה' לבדך עליון על כל הארץ", (תהלים פו י): "כי גדול אתה ועשה נפלאות אתה אלהים לבדך").

  • אולם פירוש זה לא מתאים לפסוק כפי שהוא לפנינו.

4. ע"פ ר' יוסף אלבו , משמעות הפסוק היא "חטאתי בסתר, לפניך בלבד, רק אתה יודע", ומטרתו להדגיש " "שלא הייתה תשובתו מפני הכבוד או הנאת ממון או פחד בני אדם שלא יענישוהו, אלא מפני אהבת השם יתברך" ".

  • אולם, קשה לקבל טענה זו, שהרי יואב בן צרויה ידע על פרשת אוריה החתי, ובוודאי גם אנשים אחרים, כשראו שבת-שבע נכנסה להריון כשבעלה היה בשדה הקרב, הבינו מה קרה.

5. לכן נראה לי, שהפרק הזה משקף את השלבים הראשונים בתהליך התשובה של דוד. כשאדם מגלה גילוי מפתיע במיוחד, קשה לו להתמודד איתו בבת אחת; יש תהליך של הכחשה - האדם מכחיש חלק מהתגלית כדי שיהיה לו קל יותר "לעכל". ייתכן שגם דוד עבר שלב זה ונטה להכחיש את הרעיון שהוא חטא גם לאדם, לפחות בשלב הראשון. דוד כתב פרק זה כדי ללמדנו, מה *לא מספיק* לעשות כשרוצים לחזור בתשובה - לא מספיק לכפר על החטא שבין אדם לה', אלא צריך לכפר גם על החטא שבין אדם לחברו.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-08-15.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:לך לבדך חטאתי - האם דוד חטא רק לה'?!

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/thlim/th-51-06