ביאור:כלכלת בחירות - עצה חכמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


"כלכלת בחירות" היא מצב שבו הממשלה מבזבזת את כספי הציבור - ע"י הפחתה במיסים או הגדלה בקיצבאות - למשך תקופה קצרה לפני הבחירות, כדי לזכות בתמיכת הבוחרים.

בימינו מדיניות זו נחשבת לשלילית וחסרת-אחריות, אולם בתנ"ך מצאנו שהיא נחשבת דווקא לרעיון חכם.

לאחר מותו של שלמה המלך, היה בנו, רחבעם, היורש החוקי, אבל העם לא היו בטוחים שהם מוכנים לתמוך בו; הם באו לשכם ודרשו ממנו להוריד את המיסים:

(מלכים א יב ד): "אָבִיךָ הִקְשָׁה אֶת עֻלֵּנוּ, וְאַתָּה עַתָּה הָקֵל מֵעֲבֹדַת אָבִיךָ הַקָּשָׁה וּמֵעֻלּוֹ הַכָּבֵד אֲשֶׁר נָתַן עָלֵינוּ, וְנַעַבְדֶךָּ"

היועצים החכמים יותר - הזקנים - יעצו לו לקבל את דרישת העם ולהוריד מיסים באופן זמני:

מלכים א יב ו: " "וַיִּוָּעַץ הַמֶּלֶךְ רְחַבְעָם אֶת הַזְּקֵנִים אֲשֶׁר הָיוּ עֹמְדִים אֶת פְּנֵי שְׁלֹמֹה אָבִיו בִּהְיֹתוֹ חַי לֵאמֹר 'אֵיךְ אַתֶּם נוֹעָצִים לְהָשִׁיב" "אֶת הָעָם הַזֶּה דָּבָר?'. וידָּבָר אֵלָיו לֵאמֹר:" "'אִם הַיּוֹם תִּהְיֶה עֶבֶד לָעָם הַזֶּה, וַעֲבַדְתָּם, וַעֲנִיתָם, וְדִבַּרְתָּ אֲלֵיהֶם דְּבָרִים טוֹבִים - וְהָיוּ לְךָ עֲבָדִים כָּל הַיָּמִים '" ".

כלומר: אם היום - באופן זמני - תוריד מיסים, הם יבחרו בך ויכירו בך כמלכם, ואז תוכל בעתיד להעלות מיסים ולהשתמש בהם כעבדים - והיו לך עבדים כל הימים.

בסופו של דבר, רחבעם לא קיבל את עצת הזקנים ולא הנהיג "כלכלת בחירות", והוא אכן לא נבחר. רוב העם - עשרת שבטי הצפון - בחרו בירבעם בן נבט, ורחבעם נשאר עם שני שבטים בלבד.  

ע"ע: כלכלת בחירות ב"ויקיפדיה" העברית .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-12-26.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkima/klklt_bxirot