ביאור:ישעיהו כח כד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

ישעיהו מלמד חקלאות[עריכה]

בנבואת ישעיהו ישנו קטע המתאר פעולות חקלאיות רבות (ישעיהו כח כג-כט): "הַאֲזִינוּ וְשִׁמְעוּ, קוֹלִי; הַקְשִׁיבוּ וְשִׁמְעוּ, אִמְרָתִי. הֲכֹל הַיּוֹם, יַחֲרֹשׁ הַחֹרֵשׁ לִזְרֹעַ; יְפַתַּח וִישַׂדֵּד, אַדְמָתוֹ? הֲלוֹא אִם-שִׁוָּה פָנֶיהָ, וְהֵפִיץ קֶצַח וְכַמֹּן יִזְרֹק; וְשָׂם חִטָּה שׂוֹרָה וּשְׂעֹרָה נִסְמָן, וְכֻסֶּמֶת גְּבֻלָתוֹ. וְיִסְּרוֹ לַמִּשְׁפָּט, אֱלֹהָיו יוֹרֶנּוּ. כִּי לֹא בֶחָרוּץ, יוּדַשׁ קֶצַח, וְאוֹפַן עֲגָלָה, עַל-כַּמֹּן יוּסָּב: כִּי בַמַּטֶּה יֵחָבֶט קֶצַח, וְכַמֹּן בַּשָּׁבֶט. לֶחֶם יוּדָק, כִּי לֹא לָנֶצַח אָדוֹשׁ יְדוּשֶׁנּוּ; וְהָמַם גִּלְגַּל עֶגְלָתוֹ וּפָרָשָׁיו, לֹא יְדֻקֶּנּוּ. גַּם-זֹאת, מֵעִם ה' צְבָאוֹת יָצָאָה: הִפְלִא עֵצָה, הִגְדִּיל תּוּשִׁיָּה."

פירושים שונים הוצעו לקטע זה.

א. משל לפעולות ה' בעולם[עריכה]

יש מפרשים, שהפעולות החקלאיות הן משל למעשי ה' בעולם, למשל:

1. החרישה היא משל לתכנון ומחשבה (ראו חריש כמשל ), ובמקרה זה - משל לפורענות שה' מתכנן להביא על עם ישראל, שהנביאים מנבאים עליה; הזריעה היא משל לתחילת הביצוע של הפעולה (ראו זריעה כמשל ). הנביא אומר, ששלב התכנון לא יימשך לנצח - הנביא לא ימשיך להזהיר בלי סוף - בסופו של דבר האזהרות יתגשמו (ע"פ רש"י ) .

2. החרישה היא משל לייסורים שה' מביא על אדם או על עם, והזריעה היא משל לחינוך ולימוד חכמה. הנביא אומר, שגם כשה' מביא ייסורים על עם ישראל, הייסורים לא יימשכו לנצח, אלא רק עד שישיגו את מטרתם - לפתוח את לבותיהם של בני ישראל לקלוט את זרע החכמה והיראה ( מלבי"ם ) .

ב. חקלאות כפשוטה[עריכה]

יש מפרשים שהקטע כלל אינו משל, הוא אכן מתאר פעולות חקלאיות:

3. הנביא פונה אל בני העיר הגאים והשיכורים (שנזכרו בתחילת הפרק), המזלזלים בחקלאים הפשוטים, והוא מסביר להם שהחקלאים הם אנשים מתוחכמים ומשוכללים, הם פיתחו טכנולוגיות של חרישה, זריעה, דיש וטחינה ( פרופ' יהודה פליקס ) .

4. הנביא פונה אל הילדים, ומלמד אותם את חכמת החקלאות, על-מנת להכין אותם לחיים, כי המבוגרים, שאמורים לחנך אותם ולהכין אותם לחיים, עסוקים בשתיית יין (ראו הילדים הם התקוה ).

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2008-06-03.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:ישעיהו מלמד חקלאות

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-28-2329