ביאור:יותר גרוע מלדבר לקיר

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
[ע"פ הרב יגאל אריאל, "מקדש מלך"]

יש אנשים שמאד קשה לדבר איתם - לא רק שהם לא מקשיבים, הם גם לא נותנים להוציא מילה מהפה בלי להפריע. כשמדברים עם אנשים כאלה, מרגישים שיותר קל כבר לדבר עם קיר - הקיר לפחות לא מפריע...

כמה נבואות תוכחה בתנ"ך מכוונות אל עצמים דוממים; ייתכן שמטרת הפניה היא, להמחיש את התחושה של הנביא, שאין טעם לדבר עם בני האדם שהוא מוכיח, כי אין סיכוי שהם יקשיבו - יותר קל כבר לדבר עם עצם דומם:

  1. דברי איש הא-להים מיהודה לירבעם מלך ישראל (מלכים א יג ב): "ויקרא על המזבח בדבר ה' ויאמר: 'מזבח מזבח, כה אמר ה': הנה בן נולד לבית דוד, יאשיהו שמו; וזבח עליך את כהני הבמות המקטרים עליך, ועצמות אדם ישרפו עליך'".
  2. נבואתו הראשונה של ישעיהו (ישעיהו א ב): "שמעו שמים והאזיני ארץ כי ה' דבר: בנים גדלתי ורוממתי והם פשעו בי!"
  3. נבואת הפורענות של יחזקאל אל הרי ישראל יחזקאל ו ב: "בן אדם! שים פניך אל הרי ישראל והנבא אליהם. " "ואמרת: 'הרי ישראל, שמעו דבר ד' א'! כה אמר ד' א' להרים ולגבעות לאפיקים ולגאית: הנני אני מביא עליכם חרב ואבדתי במותיכם'"
  4. וגם נבואת הגאולה של יחזקאל אל הרי ישראל יחזקאל לו א - בה מודגש שהגאולה תבוא למען שם ה' בלבד, למרות שבני ישראל ימשיכו לחטוא: "ואתה בן אדם הנבא אל הרי ישראל ואמרת: 'הרי ישראל, שמעו דבר ה'!..." "לכן הרי ישראל שמעו דבר ד' א'! כה אמר ד' א' להרים ולגבעות לאפיקים ולגאיות, ולחרבות השממות ולערים הנעזבות אשר היו לבז וללעג לשארית הגוים אשר מסביב..."

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-08-04.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/dibur_lqir