ביאור:חיה - בהמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
ישנם שלושה כינויים המשמשים לתיאור יצורים חיים: חיה, בהמה ו- בעיר. כל אחד מהכינויים מתייחס להיבט אחר של היצור (ע"פ רש"ר הירש על שמות כב ד) : 

  • 'חיה היא כל יצור שיש בו רוח חיים. '
  • בהמה היא בריה הנתונה לשלטונו של האדם, כמו בָמָה שאפשר לדרוך עליה.
  • בעיר הוא יצור בַעַר, הפועל מבלי לחשוב, על-פי היצרים הטבעיים שלו, ולפיכך גם גורם נזק ע"י רמיסה או אכילה (ראו בעיר ).

לפעמים משתמשים במילה " חיה " כדי לציין, בפרט, חיית בר - כמו איל או צבי או יחמור; ובמילה  "בהמה " מציינים, בפרט, בעל-חיים ביתי, שהוא חלק ממשק הבית של האדם, כמו שור או כבש או עז; ויש דינים המבחינים בין חיה לבהמה, למשל:

  • ויקרא יז יג: " "וְאִישׁ אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּמִן הַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכָם אֲשֶׁר יָצוּד צֵיד חַיָּה " "אוֹ עוֹף אֲשֶׁר יֵאָכֵל, וְשָׁפַךְ אֶת דָּמוֹ וְכִסָּהוּ בֶּעָפָר" " - מצוה לכסות את דמה של חיה, אבל: דברים יב טז: " "רַק הַדָּם לֹא תֹאכֵלוּ, עַל הָאָרֶץ תִּשְׁפְּכֶנּוּ כַּמָּיִם" "" " - אין מצוה לכסות את דמה של בהמה ( פירוט )

אך הגבול בין "בהמה" לבין "חיה" אינו חד, כי:

  • כל בהמה היא גם חיה - יש בה רוח חיים;
  • כל חיה היא גם בהמה - כי בבריאת העולם (בראשית א כח) נתן ה' לבני האדם למשול בכל בעלי החיים.

לכן לפעמים משתמשים במושג "בהמה" או במושג "חיה" כדי לציין את כל סוגי בעלי החיים. כך ניתן ללמוד מפרשת סימני הכשרות:

  • ויקרא יא ב: " "...זֹאת הַחַיָּה אֲשֶׁר תֹּאכְלוּ מִכָּל הַבְּהֵמָה אֲשֶׁר עַל הָאָרֶץ: כֹּל מַפְרֶסֶת פַּרְסָה וְשֹׁסַעַת שֶׁסַע פְּרָסֹת מַעֲלַת גֵּרָה בַּבְּהֵמָה - אֹתָהּ תֹּאכֵלוּ" "" "; ניתן לראות שהפסוק מתייחס למושגים אלה כמושגים נרדפים (וכך פירשו חז"ל בספרי סימן צד : "שאף בהמה בכלל חיה... שחיה קרויה בהמה ובהמה קרויה חיה"; ראו גם ספרא פרשת שמיני סימן סו).
  • דברים יד ד: " "זֹאת הַבְּהֵמָה אֲשֶׁר תֹּאכֵלוּ: שׁוֹר שֵׂה כְשָׂבִים וְשֵׂה עִזִּים; אַיָּל וּצְבִי וְיַחְמוּר וְאַקּוֹ וְדִישֹׁן וּתְאוֹ וָזָמֶר" "" " - המושג "בהמה" כולל גם בע"ח ביתיים וגם בע"ח בר (וכך פירשו חז"ל בספרי סימן צד : "מלמד שחיה בכלל בהמה")

ראו גם:

  • תלמוד בבלי חולין עא. : דוגמאות רבות נוספות לכלל "חיה בכלל בהמה" ו"בהמה בכלל חיה".
  • תלמוד בבלי חולין פד. : "אמר ליה יעקב מינאה לרבא: קיימא לן חיה בכלל בהמה לסימנין... אימא נמי בהמה בכלל חיה לכסוי? אמר ליה: עליך אמר קרא 'על הארץ תשפכנו כמים': מה מים לא בעי כסוי - אף האי נמי לא בעי כסוי.": כלומר, לעניין סימני כשרות אין הבדל בין חיה לבהמה, אבל לעניין כיסוי הדם נאמר בפירוש שיש הבדל ביניהן.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2008-01-07.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/hvdlim1/xya_bhma