ביאור:ויקרא יח כה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:ויקרא יח כה.


ותקיא הארץ את יושביה[עריכה]

(ויקרא יח כה): "וַתִּטְמָא הָאָרֶץ, וָאֶפְקֹד עֲוֹנָהּ עָלֶיהָ; וַתָּקִא הָאָרֶץ אֶת יֹשְׁבֶיהָ"

הפרק עוסק באיסורי גילוי עריות - במשפחה, נידה, ניאוף, משכב זכר, ומשכב בהמה. הכנענים טימאו את הארץ בגילוי עריות, וארץ כנען הקיאה את יושביה.  והמסר לבני ישראל: אתם עומדים להיכנס לארץ כנען, אם תיטמאו בגילוי עריות, הארץ תקיא גם אתכם.  

לפי הפשט, הקאה היא פשוט משל לגלות - הגליית הכנענים מארץ כנען דומה להקאת מזון אל מחוץ לגוף.  אולם, לפי זה היה מספיק לכתוב "וייטמאו יושבי הארץ, ואפקוד עוונותיהם עליהם, ואכריתם מן הארץ", כמו שכתוב למשל ב (משלי ב כב): "וּרְשָׁעִים מֵאֶרֶץ יִכָּרֵתוּ, וּבוֹגְדִים יִסְּחוּ מִמֶּנָּה"( פירוט ).  מדוע מדגיש הכתוב שהארץ היא זו שמקיאה?  המפרשים הציעו שני הסברים.

1. הסבר רוחני: ארץ ישראל היא ארץ קדושה במיוחד, הארץ שה' בחר לשכון בה. כל ארץ נשלטת על-ידי מלאך, פרט לארץ ישראל הנשלטת ע"י ה' בעצמו. לכן "ארץ ישראל אינה כשאר ארצות, אינה מקיימת עוברי עבירה" (ספרא קדושים יא יד) ,  "הארץ שהיא נחלת השם הנכבד תקיא כל מטמא אותה, ולא תסבול עובדי עבודה זרה ומגלים עריות" ( רמב"ן ) . ארץ ישראל נמשלת לבת-מלך, שהתרגלה לאכול מאכלים עדינים ונקיים ואינה מסוגלת לסבול מאכלים מטונפים.  המסר לבני ישראל הוא: בחו"ל התרגלתם לחיות בצורה חופשית כמו הגויים, אבל עכשיו אתם עומדים להיכנס לארץ מיוחדת שאינה סובלת טומאה. כדי שתוכלו להחזיק מעמד עליה, אתם צריכים להיטהר ולהתנתק ממנהגי הגויים".

2. הסבר טבעי: החיים בארץ ישראל דורשים הרבה סבלנות ואמונה. החל מהחקלאות התלויה בגשמי שמים, ועד המצב הבטחוני הרעוע בארץ המגשרת בין יבשות. חטאי העריות מבטאים בדיוק את ההיפך מכך: הם מבטאים תאווה להנאות רגעיות ומיידיות, ללא סבלנות וללא אמונה. כשתרבות העריות משתלטת על החברה, כוח העמידה שלה נחלש. במקום להקים משפחות צנועות ושמחות בחלקן, אנשים מנסים למלא את נפשם ברדיפה אחרי תענוגות, ואז מקטרים על "יוקר המחיה". חלקם עוזבים בעצמם לחו"ל ו"מקיאים" את עצמם. חלקם נשארים בארץ ו"מדביקים" אחרים בחוסר-הסבלנות שלהם, הגורם להם למסור את הארץ לאויבים במקום להילחם. לא רוצים מדינת הלכה אז מקימים "מדינת הכלה", מכילה את אויביה ומקיאה את בניה (ע"פ יעל שפי) .

הקבלות[עריכה]

בפסוקנו, ארץ ישראל נמשלת לאדם, "ותקיא הארץ את יושביה - כאדם שמקיא את מזונו" ( ספרא ) .  משל דומה נמצא ב ויקרא כו לד-לה: " "אָז תִּרְצֶה הָאָרֶץ אֶת שַׁבְּתֹתֶיהָ כֹּל יְמֵי הֳשַׁמָּה וְאַתֶּם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיכֶם, אָז תִּשְׁבַּת הָאָרֶץ וְהִרְצָת אֶת שַׁבְּתֹתֶיהָ." "כָּל יְמֵי הָשַּׁמָּה תִּשְׁבֹּת אֵת אֲשֶׁר לֹא שָׁבְתָה בְּשַׁבְּתֹתֵיכֶם בְּשִׁבְתְּכֶם עָלֶיהָ" " ( פירוט ): ארץ ישראל נמשלת לאדם שצריך לשבות ולנוח.    שני הקטעים מבטאים שני עקרונות שצריך לקיים כדי להחזיק מעמד בארץ ישראל:

  • פרק יח מתייחס לקדושת המשפחה ואיסורי עריות;
  • פרקים כה-כו מתייחסים לקדושת הטבע והכלכלה.  בתורה יש מערכת כלכלית מיוחדת, שונה מהגישות המקובלות של סוציאליזם וקפיטליזם, כלכלה שיש בה צדקה וחסד עם שגשוג ופריחה (ע"פ גליה) .


תגובות[עריכה]

מאמרים נוספים:

  • המשמעות הכפולה של טומאת הארץ / הרב אמנון בזק [1]
  • ולא תקיא הארץ אתכם / הרב יעקב הלוי פילבר [2]
-- Erel Segal-Halevi, 2017-08-03 16:40:32

נפלא! נפלא!

-- יעל שפי, 2017-08-04 07:28:28


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:ותקיא הארץ את יושביה


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2017-08-21.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/wyqra/wy-18-25