לדלג לתוכן

ביאור:השפעת המבול על התודעה האנושית

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
(בראשית יב טו) "וַיִּרְאוּ אֹתָהּ שָׂרֵי פַרְעֹה וַיְהַלְלוּ אֹתָהּ אֶל פַּרְעֹה וַתֻּקַּח הָאִשָּׁה בֵּית פַּרְעֹה" :

(בראשית ו ב) "וַיִּרְאוּ בְנֵי הָאֱלֹהִים אֶת בְּנוֹת הָאָדָם כִּי טֹבֹת הֵנָּה וַיִּקְחוּ לָהֶם נָשִׁים מִכֹּל אֲשֶׁר בָּחָרוּ" :

לא השתנה דבר. המבול היה לכאורה לשווא.

(יב16) "וּלְאַבְרָם הֵיטִיב בַּעֲבוּרָהּ וַיְהִי לוֹ צֹאן וּבָקָר וַחֲמֹרִים וַעֲבָדִים וּשְׁפָחֹת וַאֲתֹנֹת וּגְמַלִּים" :

אבל יש הבדל מסוים, פרעה ראה צורך לפצות, פירוש הדבר, מובן לו שיש בזה עוול, אלא שהוא חושב שעל ידי פיצוי הוא מתקן אותו.

אראל [תוספת]: וייתכן שבפסוקים הבאים רואים השפעה נוספת (בראשית יב יז-יח) "וַיְנַגַּע ה' אֶת פַּרְעֹה נְגָעִים גְּדֹלִים וְאֶת בֵּיתוֹ עַל דְּבַר שָׂרַי אֵשֶׁת אַבְרָם: וַיִּקְרָא פַרְעֹה לְאַבְרָם וַיֹּאמֶר 'מַה זֹּאת עָשִׂיתָ לִּי? לָמָּה לֹא הִגַּדְתָּ לִּי כִּי אִשְׁתְּךָ הִוא?" '

בעקבות המבול, פרעה מבין שיש קשר בין הנגעים שבאים עליו לבין המעשה שעשה; הנגעים מזכירים לו את המבול ואת החטא שקדם לו. ( פירושים נוספים )

(יב19) "לָמָה אָמַרְתָּ אֲחֹתִי הִוא וָאֶקַּח אֹתָהּ לִי לְאִשָּׁה וְעַתָּה הִנֵּה אִשְׁתְּךָ קַח וָלֵךְ" :

פרעה לא נדרש לבקש מאברהם שיתפלל עבורו כמו שיידרש אבימלך, ולא הציע לו את ארצו כמו שיציע אבימלך. זה כוחו ויתרונו של המשלם לאלתר "ולאברהם היטיב בעבורה" - מותר לו לא להרגיש מחוייב.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של דוד אקסלרוד שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-07-03.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/picuy