לדלג לתוכן

ביאור:השיפוצים של שלמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


[לא גמור]

שלמה מלך על ישראל 40 שנה, ומלכותו נחלקת לשתי תקופות : בתקופה הראשונה הוא עסק בעיקר בבניית בניינים גדולים - בית המקדש (בית ראשון) ובית המלך; בסיום התקופה הראשונה, נאמר:

(מלכים א ט י): "ויהי מקצה עשרים שנה אשר בנה שלמה את שני הבתים את בית ה' ואת בית המלך..."לאחר מכן מסופר על עסקאות בין שלמה לבין חירם (שלמה נתן לחירם ערים בגליל בתמורה לעצים), ואז:

מלכים א ט טו: " "" "וזה דבר-המס אשר-העלה המלך שלמה לבנות את-בית ה' ואת-ביתו ואת-המלוא ואת חומת ירושלם ואת-חצר ואת-מגדו ואת-גזר. פרעה מלך-מצרים עלה וילכד את-גזר וישרפה באש ואת-הכנעני הישב בעיר הרג ויתנה שלחים לבתו אשת שלמה. ויבן שלמה את-גזר ואת-בית חרן תחתון. ואת-בעלת ואת-תמר במדבר בארץ. ואת כל-ערי המסכנות אשר היו לשלמה ואת ערי הרכב ואת ערי הפרשים ואת חשק שלמה אשר חשק לבנות בירושלם ובלבנון ובכל ארץ ממשלתו" "

מדוע שלמה היה צריך להעלות מס לבנות את בית ה' ואת ביתו, אם הבניה כבר הסתיימה?

ייתכן שבחלק השני מדובר על בניה של תחזוקה, כלומר שיפוצים.

ואכן, לפחות חלק מהמבנים והערים שנזכרו בקטע זה היו כנראה משופצים:

  • המילוא שנזכר כאן הוא בעצם שיפוץ של חומת עיר דוד, כמו שכתוב (מלכים א יא כז) "שלמה בנה את המילוא, סגר את פרץ עיר דוד אביו".
  • גזר שנזכרה כאן כבר היתה קיימת (יהושע טז י, כא 21), אבל (מלכים א ט טז) " "פרעה מלך מצריים עלה," "וילכוד את גזר וישרפה באש, ויתנה שלוחים לבתו אשת שלמה" ". (מעניין שגם שיפוץ המילוא היה קשור לבת פרעה (מלכים א ט כד) "אך בת פרעה עלתה מעיר דוד אל ביתה אשר בנה לה, אז בנה את המילוא") .
  • בית חורון שנזכרה כאן כבר היתה קיימת (יהושע טז ג, יח 13, כא 22), אבל בימי שאול, במלחמת מכמש, בא חיל משחית ממחנה הפלשתים, וייתכן שהוא השחית אותה (שמואל א יג יח) ולכן היא היתה זקוקה לשיפוצים.
  • גם בעלת שנזכרה כאן היתה קיימת (יהושע יט מד).

מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-04-30.


קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkima/jipucim