ביאור:העולם הוא עגול

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

זהו מאמר דמיוני; אין לקחת אותו ברצינות!


בכל מפה מקובלת של ארצות המקרא (ראו למשל בפירושי דעת-מקרא לתנ"ך וב"אטלס דעת מקרא") קל להבחין בין מקומות שנמצאים בקצה הדרומי של המפה (למשל: העיר אילת, ארץ אדום, שבט יהודה, וארץ מצרים) לבין מקומות שנמצאים בקצה הצפוני שלה (למשל: העיר דמשק, ארץ ארם נהריים, שבט נפתלי, ואזור החרמון).

בין הדרום לצפון יש מרחק של כמה מאות קילומטרים, כידוע. אבל ישנם כמה פסוקים בתנ"ך שבהם המקומות האלה נראים משום-מה הרבה יותר קרובים:

 1. במלכים ב טז ו מסופר: " " "בעת ההיא השיב רצין מלך ארם את אילת ל ארם" " ". היה אפשר לחשוב שרצין כבש את כל יהודה והגיע עד אילת, אבל זה לא נכון, כי בפסוק הקודם כתוב " " "אז יעלה רצין מלך ארם... ירושלים למלחמה, ויצורו על אחז ולא יכלו להילחם" " " –אפילו את ירושלים, שנמצאת בצפון יהודה, הם לא הצליחו לכבוש – אז איך הם הגיעו עד אילת!?
 2. במלכים ב יד כח מסופר על ירבעם-השני שהוא " " "השיב את דמשק ואת חמת ל יהודה בישראל" " " – למה שמלך ישראל יתן את דמשק -- שנמצאת מצפון לישראל, ליהודה – שנמצאת מדרום לה!?
 3. ביהושע יט לד מסופר שגבולו של שבט " "נפתלי" " " "" " הצפוני פוגע " " "ב יהודה הירדן מזרח השמש" " " – איך ייתכן שלשבט הצפוני ביותר היה גבול משותף עם השבט הדרומי ביותר!?  מדובר כנראה על נחלתו של יאיר "בן מנשה" שהיה משבט יהודה - ראו דהי"א פרק ב' פסוקים י"ח - כ"ג)
 4. כידוע, תקופת השופטים התאפיינה בפיצול לשבטים – כל שבט דאג רק לעניינים שלו. והנה בשופטים ג י מסופר על עתניאל בן קנז, משבט יהודה הדרומי, שהלך עד הצפון הרחוק ונלחם בכושן רשעתיים – מלך ארם נהריים ! 
 5. בשמואל ב ח יג מסופר " " "ויעש דוד שם, בשובו מהכותו את ארם , בגיא-מלח -- שמונה עשר אלף" " ", נראה מלשון הכתוב שדוד חזר מארם לישראל, ובדרך עבר בגיא-מלח. אבל גיא-מלח נמצא בדרום – בארץ אדום, כמו שנאמר על אמציה (מלכים ב יד ז) " " "הוא הכה את אדום בגיא מלח -- עשרת אלפים" " "! גם בתהלים ס ב מסופר: " " "בהצותו את ארם נהריים ואת ארם צובה, וישב יואב ויך את אדום בגיא מלח שנים עשר אלף" " "!
 6. בבמדבר כ כג נאמר ש " "הור-ההר" " נמצא " "על גבול ארץ אדום" " בדרום, אבל בבמדבר לד ז, בתאור גבולות ארץ-כנען, נאמר: " " "וזה יהיה לכם גבול צפון : מן הים הגדול תתאו לכם הור ההר" " "!
 7. ביהושע יב ה נאמר (בתאור ממשלת עוג) " " "בהר חרמון , ובסלכה, ובכל הבשן, עד גבול הגשורי והמעכתי..." " " - נראה מכאן שהגשורים ישבו בצפון, ליד החרמון.  גם בדברים ג יד, יהושע יא יא, שמואל ב טו ח ודברי הימים א ב כג נראה שחבל גשור היה בצפון – ליד הבשן, ליד החרמון וליד ארם. אבל בשמואל א כז ז, כשדוד ישב בארץ הפלשתים הדרומית, נאמר שהוא ואנשיו " " "ויפשטו אל הגשורי והגזרי והעמלקי, כי הנה יושבות הארץ אשר מעולם, בואכה שורה ועד ארץ מצרים" " " – נראה מכאן שהגשורים ישבו בדרום – ליד מצרים! (גם ביהושע יג ב אפשר לפרש שהגשורים ישבו ליד גלילות הפלשתים, אבל זה לא לגמרי ברור).

לדעתי ההסבר הפשוט ביותר לכל הפסוקים האלה הוא שהעולם בימי התנ"ך היה עגול – אבל הרבה יותר קטן מהעולם שלנו, לפחות בכיוון צפון-דרום. ולכן מי שהלך מספיק דרומה – הגיע לצפון, ולהפך. ולכן:

 1. רצין מלך ארם כבש את אילת – כי היא היתה מצפון לארם (מהצד השני!) – הוא לא היה צריך לעבור דרך ירושלים כדי להגיע אליה!;
 2. ירבעם השיב את דמשק ליהודה – כי דמשק היתה מדרום ליהודה (מהצד השני);
 3. הגבול של נפתלי פגע ביהודה מצדו הצפוני של נפתלי;
 • כתוב שהוא פגע בו " " "מזרח השמש" " ", אז איך אפשר להגיד שהוא פגע בו מצפון!? נראה לי שאפשר להסביר את זה לפי הפסוק בתהלים קז ג " " "ומארצות קיבצם, ממזרח וממערב מצפון ומים" " ":בפסוק הזה נזכרים ארבעת הכיוונים, ובמקום "דרום" כתוב "ים" (מערב)! אם "ים" הוא כינוי ל"דרום", אז ייתכן שגם "מזרח" הוא כינוי ל"צפון"...
 • עתניאל בן קנז נלחם נגד מלך ארם נהריים – שהיה סמוך ליהודה מדרום ;
 • כשדוד רצה לחזור מארם ליהודה – הוא הלך צפונה (כדי להיכנס ליהודה מצידה הדרומי ), ובדרך עבר בגיא-מלח;
 • הור-ההר נמצא גם ליד ארץ אדום אבל גם בקצה הצפוני של ארץ-ישראל;
 • וכשדוד היה בארץ הפלשתים הוא הלך דרומה והגיע לארץ גשור (באזור החרמון) מצדה הצפוני.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים 8 וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2000-08-01.


תגובות[עריכה]

מאת: צפניה

נשלח על-ידי צפניה (82.166.245.237) ב11:35:02  12.06.2004,

בתגובה ל: העולם הוא עגול שנשלח על-ידי אראל בפו"ס 8: המסקנה מגוחכת ונחפזת מאוד.

האם העלית על דעתך שכדור הארץ היה כזה קטן שארץ ישראל לבד הקיפה אותו? שזו מחשבה מספיק מגוחכת כדי לא להמשיך בדברי... אבל בכל זאת: ואם כן, אז הוא התנפח די יפה תוך אלפיים-שלושת אלפים שנה!!! האם חשבת איזה שינויי אקלים / יום-לילה היו בין שבט לשבט (ואפילו בתוך כל שבט)?

האם כשבמזרח נפתלי היה יום במערב נפתלי היה לילה ?

האם יהודה היתה הקוטב הדרומי ?

וכן הלאה, וכן הלאה....

האתר די רציני ומעניין, אבל כתבה כזו מטילה עליו צל ילדותי ואפילו טפשי...

חבל!!

מאת: דוד-ספי
צפניה אחי,
נראה לי שקצת התבלבלת, זה פירוש דמיוני.
גם אני לא רואה בזה טעם, אך זו לא סיבה להתלונן.


קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/agol