ביאור:הנפלאות אשר עשה אלישע

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר לא גמור. קחו אותו כאתגר - להשלים אותו!

מהי מטרתו של אלישע הנביא בכל הנפלאות שהוא עושה?

קודם כל כדאי ללמוד מתי עשה אלישע את כל הנפלאות שלו, ובאיזה סדר (יש שתי דעות עיקריות).

עכשיו נחזור לשאלה. לדעתי אלישע בכלל לא בא לתקן את החברה או לעזור לאנשים. התפקיד שלו מוגדר באופן מאד ברור: "והיה הנמלט מחרב חזאל ימית יהוא, והנמלט מחרב יהוא ימית אלישע. והשארתי בישראל 7000, כל הברכיים אשר לא כרעו לבעל וכל הפה אשר לא נשק לו." במציאות הסדר השתנה: קודם נמשח אלישע ורק אחר-כך נמשחו חזאל ויהוא. אבל התפקיד הכללי לא השתנה: התפקיד של אלישע הוא להרוג ולהרוס, עד שיבואו 'הבאים בתור' (חזאל ויהוא) ויחליפו אותו.

אלישע בכלל לא מנסה לתקן את החברה, כי הוא יודע שהחברה ממילא עומדת להתרסק בימי חזאל ויהוא. הוא לא מנסה לפתור את הבעיות לטווח ארוך, כי הוא יודע שהחברה שהוא חי בה לא תתקיים לטווח ארוך: עוד כמה שנים תהיה מהפכה והכל ישתנה. כל הפתרונות שלו הם פתרונות לטווח קצר -- עד המהפכה.

לניסים של אלישע יש שני תפקידים:

1. לעזור לבני-הנביאים ולמקורבים לנביאים להחזיק מעמד עד למהפכה. לכן אלישע:

 • ריפא את מי יריחו (ביריחו היו בני נביאים -- מלכים ב ב ה).
 • שילח דובים ב- 42 הילדים שיצאו מבית-אל וקילסו אותו (גם בבית-אל היו בני נביאים -- מלכים ב ב ג). אלישע הניח, שאם הילדים מקלסים אותו -- הם כנראה מציקים לבני הנביאים שבבית-אל ולכן קילל אותם. כמובן שבמצב רגיל הוא לא היה ממהר לקלל אותם אלא מנסה לקרב אותם, אבל בתקופה שאלישע פעל בה לא היה טעם לקרב, כי ממילא כבר נגזר עונש מוות על רוב בני ישראל.
 • ]
 • נתן מים ליהושפט מלך יהודה (יהושפט אהב את הנביאים אז אלישע עוזר לו. אם יהושפט לא היה שם אלישע לא היה מתערב, כמו שהוא אומר ליהורם -- מלכים ב ג יד -- "כי לולי פני יהושפט מלך יהודה אני נושא -- אם אביט אליך ואם אראך!" [זה משפט קצת מוזר: למה אלישע כל-כך כועס על יהורם? הרי יהורם היה פחות גרוע מאחאב, והוא אפילו עשה מעשה טוב -- הסיר את מצבת הבעל אשר עשה אביו! אלישע בכלל לא משבח אותו על זה, ובקושי מסכים להסתכל עליו! אולי הכוונה היא שממילא נגזרה עליו מיתה, ולכן אין טעם לתת לו מים בנס; הנס נעשה רק כדי להציל את יהושפט. ])
 • עזר לאישה "מנשי בני הנביאים" (ד1). כתבת שהוא לא נתן לה מספיק אוכל ולא הבנתי למה: אולי השמן היה יקר באותו זמן, והשמן שהוא נתן לה הספיק לה עד סוף הרעב (הוא אומר לה: "ואת ובנייך תחיי בנותר").
 • עזר לשונמית -- המקורבת לנביאים (כמו שהיא עזרה לו "כי איש א-להים קדוש הוא" -- בטח היא עזרה גם לבני-הנביאים, ולכן הוא עוזר לה).
 • עזר לבני-הנביאים להשיג אוכל בזמן הרעב (ד38, ד42).
 • החזיר לאחד מבני-הנביאים את הברזל שנפל למים מהגרזן השאול שלו (כנראה שגרזן היה אז מאד יקר, ואם הוא לא היה מחזיר את הגרזן השאול היו ממשכנים אותו ואולי אף מוכרים אותו לעבד).
 • גזר מוות על השליש, שזלזל בדבר ה' (כמו 42 הנערים).

2. להראות לגויים ש"יש נביא בישראל". לבני-ישראל כבר אין טעם להראות את כבוד ה', כי כבר נגזרה עליהם מיתה. אבל לא ייתכן שההתגלות של כבוד ה' תיעצר בגלל זה. ולכן אם אי אפשר לגלות את כבוד ה' לבני-ישראל -- צריך לגלות אותו לגויים. לכן אלישע:

 • ריפא את נעמן (מלכים ב ה ח: "יבוא נא אלי וידע כי יש נביא בישראל").
 • גילה למלך ישראל איפה ארם נחתים (זה השפיע: אחד מעבדי מלך ארם אמר לו "כי אלישע, הנביא אשר בישראל, יגיד למלך ישראל את הדברים אשר תדבר בחדר משכבך").
 • הכה את חיל מלך ארם בסנורים, הביא אותם מדותן לשומרון ושחרר אותם.

המקרה היחיד שלא הצלחתי להסביר הוא הדברים שאלישע אומר בזמן המצור על שומרון: "כעת מחר סאה סולת בשקל וסאתיים שעורים בשקל...":למה צריך לתת אוכל לכל בני-ישראל אם ממילא עוד מעט יהרגו את רובם? זה נס מיותר!

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בלא גמור וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkimb/elija