ביאור:ההרסנות של בת פרעה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


זהו מאמר דמיוני; אין לקחת אותו ברצינות!


[פירוש דמיוני]

אחת הסיבות למרד ירבעם כתובה במלכים א יא כז: " " "וזה הדבר אשר הרים יד במלך: שלמה בנה את המילוא, סגר את פרץ עיר-דוד אביו" " ". לא ברור למה זו היתה סיבה למרד: אמנם כדי לסגור את הפרצות בחומה היה צריך לקחת מס-עובד (מלכים א ט טו: "וזה דבר המס אשר העלה שלמה לבנות את בית ה' ואת ביתו ואת המילוא...") - אבל זו הרי פעולה חיונית לבטחון המדינה!

לדעתי אפשר להבין את זה ע"פ הפעם השניה שמסופר על בניית המילוא – במלכים א ט כד: "אך בת פרעה עלתה מעיר-דוד אל ביתה אשר בנה לה, אז בנה את המילוא": גם כאן יש שאלה: למה שלמה בנה את המילוא (וסגר את הפרצה בחומה של עיר-דוד) רק אחרי שבת-פרעה עלתה מעיר-דוד אל ביתה? מה הקשר?

לדעתי ביתה של בת-פרעה היה מחוץ לעיר דוד, והוא לא היה בדיוק ליד השער של עיר דוד, כמו שרואים בתרשים הימני:

בת-פרעה התעצלה לצאת מהשער וללכת אל ביתה בסיבוב, ולכן פרצה את החומה ועברה דרכה (התרשים השמאלי), ולכן דווקא אז שלמה "סגר את פרץ עיר דוד אביו". עכשיו ברור גם מה היתה הטענה של ירבעם: אמנם סגירת הפרצות היא פעולה חיובית, אבל הפרצות נוצרו רק בגלל ששלמה לקח לאישה את בת-פרעה: "שלמה לוקח לו אישה הרסנית ואחר-כך אנחנו צריכים לעבוד קשה כדי לתקן את הנזק שהיא גורמת!"...

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים 9 וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2000-09-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkima/hrsnut