לדלג לתוכן

ביאור:הבוכים - איפה ומתי?

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר לא גמור. קחו אותו כאתגר - להשלים אותו!

שופטים ב א-ה: "ויעל מלאך-ה’ מן-הגלגל אל-הבכים, ויאמר 'אעלה אתכם ממצרים ואביא אתכם אל-הארץ אשׁר נשׁבעתי לאבתיכם ואמר לא-אפר בריתי אתכם לעולם. ואתם לא-תכרתו ברית ליושׁבי הארץ הזאת מזבחותיהם תתצון; ולא-שׁמעתם בקלי, מה-זאת עשׂיתם?!. וגם אמרתי לא-אגרשׁ אותם מפניכם והיו לכם לצדים ואלהיהם יהיו לכם למוקשׁ'. ויהי כדבר מלאך ה’ את-הדברים האלה אל-כל-בני ישׂראל וישׂאו העם את-קולם ויבכו. ויקראו שׁם-המקום ההוא בכים, ויזבחו-שׁם לה’".

בסיפור הקצר הזה יש הרבה דברים לא ברורים:

1. איפה נמצא המקום "בוכים"?

 • מצד אחד, כל בני-ישראל היו בו, ולכן הגיוני שזה היה מקום מרכזי - לא סתם נקודה אקראית במישור;
 • מצד שני, שמו לא נזכר, ולכן לא הגיוני שזה היה מקום מרכזי - אחרת היה כתוב שמלאך ה' עלה (למשל) לשילה.

2. באיזו תקופה קרה הסיפור?

 • מצד אחד, הוא כתוב בספר שופטים
 • מצד שני, מסופר בו שכל בני-ישראל היו באותו מקום מסתורי ("בוכים"), ומצב כזה לא אופייני לתקופת השופטים, שבו כל איש היה בנחלתו.
 • מצד ראשון, מסופר שם שבני-ישראל חוטאים, אינם שומעים בקול ה', וכורתים ברית עם יושבי הארץ; מצב כזה לא אופייני לתקופת יהושע אלא לתקופת השופטים, כמו שמסופר בפרק א ובהמשך פרק ב.
 • מצד שני, בפסוק הבא (ב6) נאמר "וישׁלח יהושׁע את-העם וילכו בני-ישׂראל אישׁ לנחלתו לרשׁת את-הארץ", אז ייתכן שהפסוקים ב1-5 שייכים לתקופת יהושע, לפני שיהושע שילח את העם.

3. איפה היה ארון ה' באותו הזמן?

 • מצד אחד, לא מסופר שהוא היה במקום המסתורי שנקרא "בוכים";
 • מצד שני, ייתכן ש"בוכים" הוא מקום בשילה, ושם היה ארון ה' החל מתקופת יהושע (ע' יהושע יח א);
 • מצד ראשון, מסופר שבני-ישראל הקריבו שם קרבנות, וכידוע אסור להקריב קרבנות מחוץ למקום שבו נמצא ארון ה' , ולכן סביר שארון ה' היה שם;
 • מצד שני, בני-ישראל באותו זמן היו חוטאים ולא שמעו בקול ה', ולכן לא נתפלא אם יתברר לנו שהם הקריבו קרבנות בניגוד למצוות התורה, כמו שעשו עוד דברים רבים בניגוד למצוות התורה (למשל בפרק יז מסופר על מיכה, שבנה מקדש לה' ושם בו פסל ומסכה).

תגובות

[עריכה]

מאת: גליה

לגבי מועד התרחשות התקרית,זה נראה ברור מאוד שזה קרה בימי יהושע ודווקא לחיזוק דבריך, לאחר המקרה נאמר" וישלח יהושע את העם וילכו בני ישראל איש לנחלתו..."(שופטים פרק ב' פסוק ו')רק מכאן והלאה בנ"י נפרדים

הסיבה שנראית לי לכתיבת הדברים האלה בתחילתו של ספר שופטים ולא בסופו של ספר יהושע, היא להסביר את המצב שבנ"י שרויים בו, למרות שיש להם הנהגה הם לא תמיד עושים כמצוות המנהיג או מצוות ה'. וזהו פתיח מצויין לספר שכל נושאו הוא חטאי בנ"י בגלל הגויים ונפילתם בידי הגויים.

הסיפור ב"בוכים" מראה לנו שהם לא מורישים את הגויים מה שפותח את הפתח לכל הגלגל של ספר שופטים בנ"י מושפעים מהגויים וחוטאים- ה' נותן אותם ביד אויב- בנ"י צועקים על ה'(אולי נאמר בוכים)- ה' שולח שופט שיושיע אותם וחוזר חלילה.

זרעי הפורענות נזרעים בתקופת יהושע אמנם כתוב לנו שבתקופתו "ויעבדו העם את ה' כל ימי יהושע וכל ימי הזקנים..." אך לאחר מותו ומותם של הזקנים שהיו עדים לניסים במדבר, קם דור חדש שלא היה עד לניסים במדבר וגם היה נתון להשפעת הגויים (שנשארו מהחטא הקודם) וכך מתחילה לה מסכת של ספר שלם.

לגבי מיקום ההתרחשות, אני מתארת לעצמי שבדקת במפרשים וגילית שהעיקריים שביניהם לא מציינים את המיקום המדוייק, אלא רק מתייחסים לשם המקום, אבל הם כן מתייחסים לעולה מן הגלגל, שהיה ככל הנראה נביא, משום שמלאך לא מתגלה לרבים. אני מסיקה שבמקרה זה ה' בחר לו את ה"בוכים" כמקום שניתן להעלות בו קורבנות וניתן להבין זאת גם מהיחס החיובי שיש כלפי הקרבת הקורבנות בפס' זה.

[נכתב ב-12:37:57  18.06.2008]

מה קרה במקום הזה

-- ??? ??? ?????? ???, 2015-05-28 02:46:55

מַלְאַךְ יהוה = הוא כהן יהוה

בימי אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הוא הכהן הגדול בימי יהושע

שופטים ב א: "וַיַּעַל מַלְאַךְ יהוה מִן הַגִּלְגָּל אֶל הַבֹּכִים

שמואל א יג טו: "וַיָּקָם שְׁמוּאֵל וַיַּעַל מִן הַגִּלְגָּל גִּבְעַת בִּנְיָמִן

               • הַבֹּכִים = גִּבְעַת בִּנְיָמִן ***************
-- Daian Moshe, 2015-05-28 03:20:37

בראשית טו יג: "וַיֹּאמֶר לְאַבְרָם יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה"

אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם = כל ימי העבדות במצרים + ימי 40 שנה במדבר + 7 שנות כבוש הארץ

מקרא:

400 = שנות עבדות בני ישראל במצרים לכל ארבעת דורות הלוים החל מקהת בן לוי ועד אלעזר בן אהרן

133 = חיי קהת בן לוי דור ראשון לעבדות

137 = חיי עמרם בן קהת דור שני לעבדות

83 = חיי אהרן בן עמרם דור שלשי לעבדות במצרים עד יציאת בני ישראל מארץ מצרים

47 = גיל חיי אלעזר בן אהרן בדור הרביעי ללוים בארץ מצרים במועד צאת בני ישראל מארץ מצרים


47 גיל אלעזר + 40 שנות המדבר + 7 שנות כבוש הארץ = 94 גיל שנות חיי אלעזר בן אהרן הכהן הגדול בימי יהושע בן נון


לאחר כבוש הארץ בגיל 94 לאֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הכהן הגדול עליו נאמר וַיַּעַל מַלְאַךְ יהוה מִן הַגִּלְגָּל אֶל הַבֹּכִים = גִּבְעַת בִּנְיָמִן

-- Daian Moshe, 2015-05-28 04:00:30

מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בשאלות בלבד וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2004-05-07.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/joftim/jf-02-0105