ביאור:האם יש רמז לכך שאדם צריך לקיים מצוות רק כשהוא מרגיש שזה לטובתו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


זהו מאמר לא גמור. קחו אותו כאתגר - להשלים אותו!

יש חוזרים בתשובה שאומרים לי שהם כרגע מקיימים רק מצוות שהם מבינים שבאמת עוזרות להם, וקשה להם לקיים מצוות שעיין הם לא התחברו אליהן.

האם למילים :"לְמַעַן יִיטַב לָכֶם" יש תמיכה בגישה הזו?

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של יעל שפורסם לראשונה בלא גמור וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-01-11.

תגובות[עריכה]

מאת: אראל

"שִׁמְעוּ בְקוֹלִי - וְהָיִיתִי לָכֶם לֵאלֹהִים, וְאַתֶּם תִּהְיוּ-לִי לְעָם; וַהֲלַכְתֶּם בְּכָל-הַדֶּרֶךְ אֲשֶׁר אֲצַוֶּה אֶתְכֶם, לְמַעַן יִיטַב לָכֶם". הפסוק נאמר בתקופה שבה היה נביא שיכל להדריך את בני ישראל באופן ישיר, אך ייתכן שאפשר להסיק מכאן מסקנות גם לימינו.

כשאדם עולה ומתקדם בעבודת ה', הוא נתקל פעמים רבות בשאלה - במה להשקיע, מה סדר העדיפויות הנכון? ייתכן שהרעיון של "למען ייטב לכם" יכול לעזור: אם הוא רואה שהשקעה בתחום מסויים מיטיבה איתו - הוא יכול אולי להסיק שזה הכיוון הנכון שהוא צריך להתקדם בו.

כמובן, צריך לזכור גם את תחילת המשפט "וַהֲלַכְתֶּם בְּכָל-הַדֶּרֶךְ אֲשֶׁר אֲצַוֶּה אֶתְכֶם": הפסוק מתייחס רק לאדם שהמטרה שלו היא באמת לקיים את מצוות ה' רק שהוא מתלבט באיזו דרך להתקדם; לא למי שמחפש תירוצים להקל על עצמו...

מאת: דוד צוראל
כנראה שלא, המילה "למען" לא תמיד מציינת תכלית. זו אחת הדוגמאות. דוגמא אחרת היא: "ששת ימים תעשה מעשיך וביום השביעי תשבת למען ינוח שורך וחמרך וינפש בן אמתך והגר". האמנם הסיבה היחידה לשבת היא כדי שהחמור והשור ינוחו? יש מאמר ב"שמעתין" שדן בפירושים שונים למילה למען בדוגמאות כאלו. הוא דן בפסוק דומה רעיונית לפסוק שהבאת : "ועתה ישראל שמע אל החקים ואל המשפטים אשר אנכי מלמד אתכם לעשות למען תחיו ובאתם וירשתם את הארץ אשר ידוד אלהי אבתיכם נתן לכם". האם יש לקיים את המצוות בשביל שכר? הרי אנטיגונוס איש סוכו אומר: "אל תהיו כעבדים המשמשים את הרב על מנת לקבל פרס, אלא היו כעבדים המשמשים את הרב שלא על מנת לקבל פרס". אני לא זוכר בדיוק איך הוא מסביר את זה, אבל נראה לי שהוא טוען שיש לקרוא את הפסוק אחרת, כך שהטוב שיבוא הוא לא התכלית של שמירת המצוות אלא מסייע לה. אם אני אזכור אני אבדוק מה בדיוק הוא כתב ואפרסם כאן.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t1107_0_2