לדלג לתוכן

ביאור:שמואל ב א כ

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

האם יש לפרסם פיגועים?

[עריכה]

בכל פעם שיש פיגוע טרור או פגיעה קטלנית של טיל, לפחות בתוך "הקו הירוק", התקשורת מסקרת את הפיגוע בהרחבה. דבריו של דוד המלך, בקינתו על שאול ויהונתן, רומזים שאולי לא כדאי לסקר בהרחבה רבה מדי את האבל והצער של הנפגעים ומשפחותיהם:

(שמואל ב א כ): "אל תגידו בגת, אל תבשרו בחוצת אשקלון; פן תשמחנה בנות פלשתים, פן תעלזנה בנות הערלים"

הפלשתים כמובן ידעו מה היו תוצאות המלחמה; דבריו של דוד "אל תגידו בגת" מתייחסים לא לתוצאות אלא לאבל שפקד את עם ישראל כתוצאה מהתבוסה. הוא טוען, שצריך להימנע מלפרסם את האבל הזה באזני הפלשתים, כי הדבר יכול להגדיל את המוראל שלהם עוד יותר.

הדבר נכון במיוחד לגבי ארגוני טרור, שהמטרה העיקרית שלהם היא לפגוע במוראל ולגרום לאבל בעם ישראל; ככל שהאבל גדול יותר, המוטיבציה שלהם להמשיך בפעילותם גדולה יותר.

לעיון נוסף

[עריכה]

פרסום פיגועים

[עריכה]

מה הטעם "לא להגיד בגת", הרי הם ממילא ידעו?

[עריכה]

1. פירשנו שהכוונה לא לפרסם את האבל.

2. ויש שפירשו שהכוונה לא לפרסם את מותם של שאול ויהונתן: " "אל תגידו בגת - ממיתת שאול ויהונתן, ועם כי בוודאי יידעו בלא הם, אמר כן למליצת הקינה" " (מצודת דוד ע"פ רד"ק) .

3. ויש שפירשו שהכוונה לא לפרסם את אופן מותם, המראה על התערבות אלהית: " "אל תודיעו דבר זה, שהיה מפלתם השגחיית, פן ישמחו על שעזב ה' את עמו" " (מלבי"ם) .

גת ואשקלון

[עריכה]

בפסוקנו נזכרו שתיים מתוך חמש ערי פלשתים: גת ו אשקלון .

גת נזכרה ראשונה, כי באותו זמן היא היתה העיר החשובה ביותר, עירו של המלך אכיש: " "בגת , שהיא עיר המלוכה, שם הגיד המגיד את הדבר, ומשם שלחו לבשר בכל הערים כדי שיעשו משתה וששון" " (מלבי"ם) . גת גם היתה עירו של גלית.

גת ואשקלון הן בדיוק שתי הערים שלא הוזכרו בתיאור נחלת יהודה בספר יהושע: (יהושע טו מה): "עקרון ובנתיה וחצריה. מעקרון וימה, כל אשר על יד אשדוד וחצריהן. אשדוד בנותיה וחצריה, עזה בנותיה וחצריה, עד נחל מצרים והים הגבול וגבול". לא ברור לי מה המשמעות של זה.

מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2008-07-06.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:האם יש לפרסם פיגועים?

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/jmuelb/jb-01-20